Než se obkladač rozhodne, jaký materiál a pomůcky zvolí, musí si zodpovědět tři základní otázky: zaprvé kde, tedy pro jakou oblast bude produkt používat, zadruhé na jaký podklad a zatřetí jaký druh materiálu bude lepit (viz rámeček vpravo).
Kde hledat informace
Výrobci stavební chemie i technické normy se uživatelům snaží jejich práci maximálně usnadnit. Podle Jiřího Pavlíčka, manažera technické podpory společnosti Henkel ČR, se v současné době již standardně uvádí označení specifikací lepidel na obklady podle normy ČSN EN 12004, která určuje typ lepidla, jeho pevnost v tahu, skluz, otevřenou dobu a rychlost vytvrzení.
Můžete se tak u výrobků setkat s označením C1 nebo C2, kdy C1 je tzv. silné spojení s pevností v tahu minimálně 0,5 N/mm2 a C2 velmi silné spojení s minimální hodnotou 1 N/mm2. Norma ČSN EN 12002 specifikuje i pružnost neboli příčnou deformaci lepidla – tady se na obalech či v technických listech vyskytují třídy S1 nebo S2, přičemž pro třídu S1 je minimální hodnota 2,5 mm průhybu vzorku lepicí malty a pro třídu S2 dokonce 5 mm.
Praktický průvodce trhem
Změny ve značení a novou kategorizaci lepidel přehledně shrnuje i brožura „Ceresit lepicí malty jako součást systémových řešení“, která obsahuje kompletní přehled lepicích malt na obklady a dlažbu včetně doporučených systémových řešení. Tato brožura tak plní i roli praktického průvodce v široké nabídce sortimentu stavební chemie a pomáhá s výběrem vhodných produktů a systémů podle druhu podkladu, způsobu zatížení a lepených materiálů. „Piktogramy podrobně charakterizují jednotlivé výrobky a způsob jejich zatřídění.
Další pomůckou bude i rozdělení produktů podle nároků, které jsou na systémová řešení kladeny – už označení Basic, Comfort, Professional a Special napoví, že z jiných produktů si budou vybírat obkladači u běžných požadavků při lepení obkladů kuchyně a z jiných ti, kteří budou lepit na nestandardní podklady – například mramor nebo mozaiku,“ vysvětluje Jiří Pavlíček.
Více článků z rubriky STAVBA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Bez čeho se neobejdete
Ani profesionál si ale nevystačí jen s lepicím tmelem, byť sebedokonalejším. Pro představu, jak vypadá celý technologický proces, uvádíme výčet základních druhů materiálů stavební chemie pro lepení obkladů a dlažeb.
Vyrovnávací hmoty neboli samonivelační stěrky jsou dnes nepostradatelnou součástí procesu sanace podkladů před položením podlahové krytiny. Uplatní se zejména při metodě tenkovrstvého lepení, kdy nerovnosti podkladu není možné vyrovnat tenkou vrstvou lepidla a vyrovnávání vyšší vrstvou s sebou přináší jak větší pracnost, tak i vyšší spotřebu (ne zrovna levného) lepidla. Použití samonivelačních stěrek přináší dvě důležité výhody: rychlou pochůznost a možnost kladení další krytiny. Pro srovnání, pro cementový potěr je stanovena pochůznost po cca 24 hodinách a doba zrání, která umožňuje pokládku další vrstvy, je 28 dní. U vyrovnávacích hmot jsou tyto hodnoty uváděny v řádu hodin.
Izolace, izolační stěrky – na izolaci proti vodě je lepší pamatovat ještě před položením obkladů či dlažby. Dříve používané lepenky se dnes nahrazují moderními hydroizolačními hmotami, což je podstatně méně pracná a rychlejší varianta. Dříve používané pásy lepenky bylo nutné svařit plamenem na betonovém podkladu, na takto vytvořenou izolační vrstvu nanést další několikacentimetrovou vrstvu betonu a teprve pak se mohly lepit obklady, samozřejmě až po dostatečném několikadenním vyzrání podkladu. Ve srovnání s tím se těsnicí hmoty, označované jako „alternativní izolace“, nanášejí na podklad ve dvou vrstvách (jejich tloušťka je maximálně 1 mm) a po zaschnutí v řádu hodin se již přímo na ně lepí obklady. K utěsnění dilatačních spár a rohů místností se pak používá izolační pás, který se vkládá mezi dvě vrstvy těsnicí hmoty.
Penetrační nátěry – pomohou vám připravit podklad před následnou úpravou povrchové vrstvy. Funkcí penetrace je zpevnění podkladů, sjednocení nasákavosti podkladů a zvýšení přilnavosti další povrchové úpravy.
RAČTE SI VYBRAT! |
PODLE MÍSTA POUŽITÍ |
− Interiér: běžná lepidla, která nejsou vystavena působení slunce, deště a mrazů. − Exteriér: lepidla vhodná pro exteriér mohou být bez problému vystavena mrazu do –30 °C a jsou odolná proti cyklům zmrazení a rozmrazení. |
− Balkony a lodžie: pokládání dlažby na balkonech patří mezi nejproblémovější oblast lepení obkladů a dlažeb. Výrobky pro balkony a lodžie musí být odolné jak proti působení mrazu, tak i proti vysokým změnám teploty. |
− Prostory s vysokým chemickým a mechanickým zatížením: výrobky a systémy s vysokou odolností proti chemickým látkám, kyselinám, louhům a zvláště agresivním čisticím prostředkům, jejichž působením dochází k destrukci běžných materiálů na bázi cementu a průsaku těchto látek do podkladu. |
− Prostory s nárazovou i trvalou vlhkostí: materiály vhodné pro tyto typy prostor tvoří ve spojení s těsnicími materiály dokonalou ochranu proti průniku vlhkosti. |
PODLE PODKLADU |
− Podlahové vytápění: výrobky by měly odolávat nárazovému tepelnému zatížení až do +80 °C |
− Utěsněné podklady: tedy podklady, opatřené před lepením obkladů a dlažeb vrstvou utěsnění proti vlhkosti |
− Podklady s možností dodatečné deformace: nutné použít flexibilní lepidla, odolávající mírným změnám v podkladu, které tak dokážou ochránit lepený obklad nebo dlažbu proti poškození |
− Obklad na obklad: lepidla, kterými lze při rekonstrukcích lepit na stávající obklady a dlažbu |
PODLE DRUHU LEPENÉHO MATERIÁLU |
− Mramor a přírodní kámen: zabránit vzniku výkvětů a probarvení mohou pouze speciálně vyvinutá lepidla pro tento druh materiálů |
− Velké formáty: vybraná lepidla zajišťují bezproblémové lepení obkladů a dlažeb s délkou hrany až do 1 m |
− Schodiště a okenní římsy: pro tento druh aplikací jsou velmi vhodná rychletvrdnoucí lepidla |
− Obklady a dlažby s nízkou nasákavostí nebo nenasákavé: jemná kamenina, skleněná mozaika nebo jim podobné materiály vyžadují lepidla zajišťující vysokou pevnost spoje |
Lepidla, malty – nejčastěji obkladači pracují s cementovými lepicími maltami, což jsou směsi cementů s minerálními plnivy a modifikátory. Cementových lepicích malt má každý výrobce stavební chemie v nabídce několik a jednotlivé výrobky se liší podle toho, co a na jaké podklady budete lepit.
Spárování – běžné jsou cementové nebo epoxidové spárovací hmoty. Epoxidové spárovací hmoty jsou určeny pro trvanlivé a vůči chemikáliím odolné spárování, ke spárování v prostředí s agresivními vlivy nebo pro použití v trvale mokrých oblastech v interiéru i exteriéru. Jsou tedy odolnější než standardní cementové spárovací hmoty, práce s nimi je však složitější, protože vyžadují ředidla na čištění veškerého nářadí.
Silikony – slouží k vyplnění dilatačních spár mezi obklady a dlažbami. Dodávají se v kartuších a do spáry se aplikují vytlačovací pistolí.