Dům ZU-HAUS je dílem architekta Martina Rührnschopfa, známého svými ekologicky citlivými projekty v okolí Vídně. Vznikl na místě bývalé stodoly, která byla bohužel ve velmi špatném technickém stavu. Výslednou podobu domu ovlivnila také typická hustá a uzavřená zástavba v centru vinařské vesnice Auersthal, zejména hlavní ulice lemovaná vinnými sklípky a zasazená do mírné, kopcovité krajiny.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Úspěšnému projektu pomohl živý zájem majitelů domu o kvalitní architekturu. Zrodily se spousty nápadů, včetně dřevěné kostky kontrastující s okolím – od těchto vizí však majitelé brzy upustili a dali důvěru Martinu Rührnschopfovi. Ten k tomu říká: „Tímto způsobem vznikl dům, který není ani moderní, studeně působící kostka, ale ani klasické upravené venkovské stavení se zlatými příčkami v oknech a polystyrenovou fasádou.“
Novostavba je harmonicky zakomponována do řadové zástavby a propojena s domem rodičů. Z domu „Zu-haus“ tak vyzařuje přívětivá jednoduchost, která byla po celá staletí typická pro region Weinviertel a vytvářela jeho kulturní krajinu.
Architekt zachoval a nově do domu zapracoval i tradiční funkční prvky jako větrací štěrbiny a posuvná vrata stodoly. Nové posuvné „dveře“ tak umožňují otevřít dům směrem do ulice, nebo naopak prostor uzavřít a oddělit. Kdykoli také lze dům otevřít do zahrady, čímž se vnitřní prostor přirozeně propojí s okolní přírodou. Sousední dům pak navíc chrání před větrem, zvědavýma očima a hlukem.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
||
Dispozice domu
V přízemí se nachází šatna, toaleta a prostorná obývací kuchyň s jídelnou – a to vše sjednocuje povrch z voskovaného betonu. Umělecky provedené schody jsou zabudovány přímo do obytného prostoru jako jeho vizuální součást. Jednoduché schodiště vede do patra k ložnicím. Horní podlaží je pojato jako otevřený prostor a funguje jako útočiště pro dceru, která si zde může hrát, spát a odpočívat.
Otevřené volné plochy vytvářejí strukturu obytného prostoru a zároveň tvoří komunikační osy, takže obyvatelé domu na sebe vidí z různých úrovní. Velkoryse pojaté posuvné dveře v přízemí vizuálně propojují vnitřek domu se zahradou. Střešní balkon umožňuje doširoka otevřít střechu a nabízí výhled do kopcovité krajiny regionu Weinviertel.
Více najdete na webu iStavInfo ZDE. |
Originální přirozené větrání
Výslovným přáním stavebníka bylo nepoužívat obvyklou nucenou ventilaci vedenou v potrubí. Proto architekt již od počátku pracoval s promyšleným rozmístěním fasádních a střešních oken, s cílem dosáhnout komínový efekt, který zajistí maximální účinnost přirozeného větrání. To se podařilo hlavně díky použití automaticky řízeného otevírání a stínění oken. Pro přívod vzduchu tedy slouží fasádní okna a střešní okna VELUX Integra, ovládaná skrytým motorem. Architekt Rührnschopf těmto větracím otvorům říká „klimatické poklopy“. Jde o automatický systém přirozené ventilace, který minimalizuje nutnost použití dalších technologií.
Během topné sezony a přechodných období vysílají čidla koncentrace CO2 instalovaná na různých místech signál oknům, kde se mají otevřít. Vše je vyladěno tak, aby nedocházelo ke ztrátám cenné energie na vytápění, ale zároveň aby bylo v domě opravdu zdravé vnitřní ovzduší.
V létě jsou naopak čidla koncentrace CO2 jednoduše vypnutá a systém přejde do režimu chlazení přirozenou ventilací. Ten využívá jednoduchého fyzikálního principu – nočního chlazení pomocí přesně cílené ventilace. Bez ohledu na to, zda jsou obyvatelé doma nebo ne, otevře integrovaný časovač automaticky okna ve 22 hodin večer a v 7:30 ráno je zavře. Chlazení přirozenou ventilací umožňuje během noci ochladit ty části domu, které se během dne ohřály. Tento způsob větrání okny nevyžaduje žádnou energii, protože jde o pasivní systém, a výrazně přispívá k příjemnému vnitřnímu prostředí v domě během léta.
Spotřeba energie
Cílem technologie použité při stavbě domu bylo najít jednoduché, ale efektivní technické řešení bez náročných technologií. Plášť domu s účinnou tepelnou izolací zadržuje v domě teplo, navíc cílené využití solárního zisku z prosklené plochy na jižní straně domu snižuje nároky na vytápění. Zdrojem tepla je stávající plynový kondenzační kotel v sousedním domě rodičů a kamna na dřevo v dolním obytném prostoru. Teplo je rozváděno nízkoteplotním podlahovým a stěnovým systémem.
Dům plný světla |
Důležitým úkolem bylo zajistit v domě dostatek denního světla i během zamračeného podzimu a zimy. Architekt proto navrhl velkou svislou prosklenou plochu na jižní straně a promyšleně rozmístěná střešní okna. Díky chytrému využití světla proudícího shora se světlo dostane skrze patro i do středu přízemí, které je tak rovnoměrně prosvětlené. Ve výsledku působí celý interiér velkorysým, otevřeným a přívětivým dojmem. |
Ochrana před letním vedrem
Masivní štítové stěny a betonové podlahy v přízemí mají velkou tepelnou kapacitu a díky tomu výrazně zpomalují ohřívání místností. Před přehříváním během letního období chrání dům účinné venkovní stínění. Jako velmi inteligentní a účinné řešení se osvědčila plachta, která chrání terasu před sluncem a zároveň stíní obytný prostor. Na straně do ulice plní tento úkol (dopoledne) lamely na stodolových vratech. Střešní okna jsou osazena průsvitnými elektrickými žaluziemi, které jsou naprogramovány tak, aby se v létě po ránu automaticky zatáhly.
Součástí energetického konceptu domu je i venkovní prostor, kde strategické rozmístění listnatých stromů vytváří v létě přirozený stín a specifické mikroklima.