Jestliže se chcete kolem domu či chaty bezpečně pohybovat, nezbývá vám nic jiného než se s příchodem zimy na odklízení sněhu s vervou vrhnout. Abyste se nadřeli co nejméně, nepodceňujte zejména správné vybavení a vhodné načasování, záležet si dejte také na správném držení těla při práci.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Správné načasování
Čím dříve se do odklízení pustíte, tím snadnější práci budete mít. Čerstvý sníh je totiž mnohem lehčí a měkčí než sníh starý několik dní. Starší sníh navíc často průběžně roztává a zase zamrzává a vznikají tak pevné a těžké kusy. Avšak co si budeme nalhávat, málokdo má možnost dennodenně cesty čistit. Nemluvě o chatách a chalupách, kde každodenní odklízení sněhu nepřipadá v úvahu. Pokud budete muset odklízet nepoddajné nánosy sněhu staré několik dní, nezačínejte pokud možno s prací v brzkých hodinách. Po ránu je totiž chodník zamrzlý nejvíce a odstraňování ledu a sněhu je tak ještě náročnější. Raději si počkejte na první paprsky slunce, díky nim sněhová nadílka lehce povolí a odklízení bude snazší.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
||
Kvalitní výběr
Před pořízením nového pomocníka na odklízení sněhu a ledu si nejprve odpovězte na otázku: jak velkou plochu budete čistit? Pokud malou, nebo chcete jen dočistit chodník po fréze, stačí šíře hrabla 40 cm.
Pokud budete odklízet větší plochu, doporučujeme volit nástroj širší. Pro velké plochy je nejvhodnější využít sněhovou frézu, popřípadě shrnovač sněhu. Zároveň dbejte na to, aby délka násady odpovídala vaší tělesné výšce a výrobek byl co nejlehčí.
Kromě rozměru hraje důležitou roli i materiál povrchu, který je potřeba čistit. Na rovnou plochu (beton či asfalt) se vyplatí použít hrablo s hliníkovou lištou, které zajistí velmi kvalitní dočištění. Na nerovný povrch (kostky, betonová dlažba) je vhodnější použít nástroje, které jsou vůči takovým povrchům šetrnější, dobrou službu tak zajistí hrablo s plastovou lištou. Pokud vás na chodníku kromě sněhu trápí i namrzlá ledová vrstva, pomůže vám kvalitní škrabka, která námrazu odstraní, a plochu následně jednoduše dočistíte běžnými nástroji. Obecně je nutné, aby nástroje byly kvalitní a trvanlivé, zejména odolné proti mrazu a posypové soli.
Více článků na Dumabyt.cz. |
||
Využijte posypových materiálů
V boji s kluzkými zasněženými povrchy si můžete vypomoci i posypovým materiálem. Mezi nejznámější patří rozpouštění ledu a sněhu pomocí posypové soli. Tento způsob má však mnohá úskalí. Kromě často zmiňované agresivity soli se také nedá využít vždy, funguje totiž jen do teploty 9 stupňů pod nulou. Jako prevenci před uklouznutím využijte zdrsňující posypové materiály – štěrk, písek, piliny a popel. Tyto posypy jsou poměrně účinné v momentu, kdy na chodníku leží určitá vrstva sněhu. Ve srovnání se solí jsou šetrnější k životnímu prostředí. Jakmile ale napadne nová vrstva sněhu, posyp pod ní zmizí a vy jej budete muset provést znovu.
Sněhové frézy
Sněhové frézy se vyrábějí jako jednostupňové, dvoustupňové –poslední novinkou je třístupňová fréza, a dále s různým přenosem hnací síly – frézy kolové nebo pásové. Na menší a členité plochy doporučujeme šířku záběru do 60 cm. Na rozlehlých plochách vám větší šířka záběru ušetří až polovinu času.
Při výběru zohledněte i konstrukci motoru. Zimní motor je konstruován na práci v extrémních podmínkách včetně startování. Elektrostartér ulehčí i tuto činnost. Nezapomeňte na výkon motoru – silný motor neztrácí otáčky při zatížení a tím nedochází ke zpomalování práce nebo zahlcování výhozového komínku.
Zaposilujte si |
Zvláště pro netrénovaného člověka může být manuální úklid sněhu velkou fyzickou zátěží. Proto používejte pouze takové nástroje, které odpovídají vaší tělesné konstrukci, abyste co nejméně namáhali své tělo například nepřirozeným ohýbáním. Prevencí proti případné bolesti svalů a zad je i správný postoj při práci. Mírně se pokrčte v kolenou, nikdy ne v pase, a držte rovně záda. Zvedejte váhu nohama, nikoli trupem. Na lopatu si nabírejte vždy spíše menší množství sněhu a nesnažte se ho do větších vzdálenosti odhazovat, ale spíše odnášet. |
Bezpečná práce s frézou
Obsluha sněhové frézy není nijak složitá, ale je třeba zachovat alespoň elementární prvky bezpečnosti – měl by vám k tomu stačit stručný manuál stroje a zdravý rozum. Nejčastější bezpečnostní riziko vzniká při čištění frézy od zbytků sněhu. Než se do čištění frézy pustíte, bezpodmínečně vypněte motor a ujistěte se, že pohyblivé části jsou zcela v klidu. Nikdy vnitřek frézy nečistěte rukou, ale použijte například smetáček. Aktuální modely fréz jsou vybaveny bezpečnostní funkcí detekující přítomnost obsluhy.
Při odhazování sněhu může fréza neočekávaně vymrštit kousky ledu či drobné kamínky. Z bezpečnostních důvodů tedy směřujte výhozový komín pryč od čehokoli, co by se mohlo poškodit, a to s dostatečnou rezervou, doporučují odborníci. Sněhovou frézu také nepoužívejte za snížené viditelnosti nebo při nedostatku světla, protože pak by posouzení bezpečného výhozu mohl být problém. Dejte také pozor, aby se vám příliš volný oděv nezamotal do běžícího stroje, také pevná obuv s protiskluzovou podrážkou by měla být samozřejmostí. Důležité pravidlo: palivo nikdy nelijte do horkého či běžícího motoru. Motor vždy vypněte a nechte vychladnout alespoň dvě minuty.