Všechny části slunečního spektra fungují jako startovací systém fyziologických funkcí našeho těla. Podle množství světla v okolním prostředí mozek vylučuje odpovídající dávku melatoninu, hormonu, který se podílí mj. na regulaci střídání období léta a zimy. Melatonin dostává organismus do útlumu a připravuje ho ke spánku, jeho produkce je přitom největší v noci, protože je tma. Teprve jasné denní světlo ukončuje tvorbu melatoninu, což tělo aktivizuje. Co však dělat, když je na podzim a v zimě tma, i když ráno vstáváme, i když jdeme z práce domů?
Vyvážené spektrum
Velmi účinně lze zmírnit nebo úplně odstranit příznaky nedostatku přirozeného světla použitím zdroje s vyváženým barevným spektrem. Vyvážení spektra se hodnotí indexem podání barev podle stupnice, v níž má denní světlo 100 CRI a za zdravé se považuje světelné záření s indexem CRI vyšším než 92. Takové světlo obsahuje v plné míře fialovou a modrou složku spektra oproti klasickým zdrojům, kde převaha červené, oranžové a žluté oči velmi vyčerpává.
Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Navíc právě modrá část světelného spektra, kterou běžné zdroje světla prakticky neprodukují, je důležitá pro ukončení tvorby melatoninu, jehož přebytek v zimních měsících způsobuje všechny neduhy spojené s nedostatkem slunečního světla.
Zdroje s vyváženým barevným spektrem přispívají ke zmírnění únavy, podporují zrakovou ostrost, zvyšují pracovní produktivitu a koncentraci, napomáhají zmírnění sezonní afektivní poruchy (SAD), podporují regeneraci atd., a to jednoduše proto, že jsou velmi blízké přirozenému světlu, které tak potřebujeme.
Důsledky nedostatku slunečního světla |
■ snížená obranyschopnost organismu ■ stres a zvýšená agresivita ■ zhoršená schopnost koncentrace ■ nedostatek vitaminu A a D, snížená schopnost vstřebávání vápníku v zubech a kostech ■ vyšší hladina cholesterolu ■ nedostatek tvorby růstového hormonu u dětí |
Světelná terapie
Existuje více možností, jak si dopřát zdravého světla. Vybrat si můžete mezi speciálními lampami s terapeutickými účinky, jako je například plnospektrální simulátor slunce nebo lampa, která postupným nárůstem intenzity světla začíná připravovat tělo na probuzení už o půl hodiny dříve, než zazvoní budík, který je součástí této lampy.
Dostupnější variantou je zakoupení žárovky nebo zářivky s vyrovnaným barevným spektrem ve specializovaných prodejnách. Tyto žárovky lze použít do všech svítidel se stínidly, která nezakrývají žárovky úplně, a do svítidel se světlými a mléčnými stínidly. V mnoha případech se tedy ani nemusíte vzdávat svého oblíbeného designu, stačí jen vyměnit žárovku.
Co je to SAD? |
Syndrom sezonní afektivní poruchy (SAD) je známější pod pojmem „zimní deprese". Tato nemoc vzniká z nedostatku denního světla. Mezi její nejčastější příznaky patří zvýšená únava a úbytek energie, zhoršená nálada, pocity úzkosti a nutkavá chuť k jídlu. Světelná terapie spočívající v každodenním působení silného světelného zdroje s vyváženým spektrem se začala v léčbě pacientů trpících SAD používat již v 70. letech minulého století a dnes je považována za efektivnější než léčba antidepresivy. |