Hned dvě nové decentrální větrací jednotky s rekuperací tepla a vlhkosti představila společnost Zehnder. Modely Zehnder ComfoAir 70 a ComfoSpot 50 můžete velmi jednoduše instalovat bez potrubních rozvodů, a přesto lze využívat předností komfortního větrání. Hodí se nejen pro rekonstrukce, ale mohou být flexibilně navrženy do novostaveb. Ve velkých bytech můžete využít několik jednotek.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Konstrukce a design zábradlí
Materiál, konstrukce a design zábradlí velice výrazně určují vzhled a hmotu celého schodiště. To znamená, že v menším prostoru docílíte subtilním zábradlím výsledný dojem, že schodiště nic neváží a lehce se vznáší, ve větších prostorách si můžete dovolit použít bytelné masivní schodiště s odpovídajícím zábradlím. Kromě konstrukce a tvaru zde sehraje důležitou roli i povrchová úprava materiálu.
Více dodavatelů najdete na webu iStavInfo ZDE. |
Druhy zábradlí
Z hlediska tvaru lze zábradlí rozdělit na vertikální a horizontální, šikmé nebo plošné. U velkých dispozic jsou nejpoužívanějším typem zábradlí s vertikálním členěním. Patří sem například svislé tyče, které opticky prostor zvyšují. Další možností jsou horizontální šikmé výplně, při kterých schodiště působí v prostoru plně a opticky se snižuje.
Více článků na Dumabyt.cz. |
||
Jednoduché madlo
Pokud máte málo místa, můžete zajít do extrému a použít schodiště pouze s jednostranným zábradlím u stěny – jednoduchým madlem. Tato varianta je využívána nejčastěji v moderních loftových bytech nebo v exteriéru vstupu na zahradu, kde schodiště obklopuje terén. Odborníci ovšem varují, že tento typ schodiště je sice elegantní, ale méně bezpečný (a při kolaudaci by nemusel „projít“).
Zábradlí a stavební předpisy |
Stavební úřad mimo jiné posuzuje zábradlí na základě vyhlášky č. 137/1998 Sb. „O obecných technických požadavcích na výstavbu“. Základními požadavky jsou především výška zábradlí, vzdálenost mezi výplněmi zábradlí a také jeho pevnost. Jde hlavně o bezpečnost a argumenty typu, že jde o vaše soukromé zábradlí, u úředníků neobstojí. Vyhláška č. 137/1998 Sb. upravuje např. minimální výšku madla, které při výšce schodiště (hloubce prostoru) do 3 metrů nesmí být níže než 90 cm od podlahy. V rozmezí hloubky prostoru od 3 do 12 metrů je minimální výška madla či zábradlí 100 cm. Madlo nesmí mít ostré hrany či výstupy. Navíc zábradlí v provozech určených pro děti a v bytových domech dle paragrafu č. 38 musí být plné nebo s výplní tabulovou, sloupkovou ze svislých tyčových prvků nebo mřížovou. Mezery v zábradlí nesmí být širší než 12 cm (v obytných domech) a 8 cm v provozech určených pro děti. Hrozí-li nebezpečí podklouznutí nebo propadnutí, musí být u podlahy zábradlí opatřeno ochrannou lištou nejméně 10 cm vysokou. |
Zábradlí z krabice
Poměrně snadnou metodou, jak se doma či na chatě rychle vypořádat se zábradlím u nového schodiště, je tzv. stavebnicové zábradlí. Jednoduše řečeno – jde o stavebnici, ze které můžete postavit zábradlí „ušité“ na míru svému schodišti. Kromě kulatých ocelových sloupků máte na výběr z mnoha komponent, které můžete kombinovat. Šikovný kutil si zábradlí snadno namontuje během jednoho či dvou dnů. A navíc – nerez je moderní, nadčasový, všestranně využitelný materiál s dlouhou životností a snadnou údržbou.
Doporučujeme |
Čistý tvarový prvek vytvoří svislé desky. Takové zábradlí může být z různých materiálů (sklo, plast, plexisklo či litý polykarbonát, popř. cementovláknité desky v různých odstínech). |