První pokoj svému dítěti zařizujeme obvykle okolo dvou let věku. V tomto období o vybavení rozhodují především rodiče, kteří samozřejmě chtějí pro dítě jen to nejlepší a na rozdíl od dítěte přesně vědí, co to je. Ale řídit se při výběru jen rozumem není optimální.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Dobré je přizvat k výběru i dítě, které s ohledem na svůj věk je schopné dát najevo, co se mu líbí. V kvalitních studiích s dětským nábytkem je samozřejmě možné, aby si dítě s vystavenými produkty pohrálo, a rodiče tak snáze vyberou to, v čem se bude cítit dobře.
Více článků na Dumabyt.cz. |
||
Ideální je zvolit nábytek rostoucí
Dítě se rychle vyvíjí a na to je třeba myslet právě u prvního zařizování. Samozřejmě se nevyhnete pozdějším úpravám, které jsou spojeny především s obdobím nástupu do školy, ale pokud nechcete obměňovat veškeré zařízení každé tři roky, ideální je zvolit nábytek rostoucí. Ten funguje na principu snadného rozebrání a opětovného sestavení.
Například z přebalovacího pultu sestavíme stolek, nebo postel pro předškoláka snadno proměníme na lůžko pro teenagera atd. Dítě tak bude mít v každém období přesně to, co potřebuje. Mnoho sestav dětského nábytku má širokou variabilitu a je tedy možné stále přikupovat nové komponenty.
NEŽ PŮJDE DO ŠKOLY |
KOJENEC - nepotřebuje vlastní pokoj, ale měl by mít své zákoutí s hračkami a barevnými doplňky, důležitá je bezpečná postýlka s tvrdou matrací DÍTĚ DO TŘÍ LET - potřebuje dostatek prostoru na hraní, první pracovní stolek pro vývoj zručnosti (při kreslení, stříhání, lepení apod.) PŘEDŠKOLÁK - je vhodné dítě zapojovat do zařizování pokoje, pomůžete tak rozvíjet jeho fantazii, dítě v tomto věku také začíná vyžadovat určité soukromí a mělo by mít pocit, že jeho pokoj je opravdovým zázemím |
Dostatek osvětleného prostoru
Dětem v předškolním věku by v pokoji neměl chybět pracovní stolek, na kterém si mohou kreslit, stříhat, modelovat, lepit, vybarvovat i psát svoje první písmenka. Také je důležité začlenit do interiéru prvky vybízející k fyzické aktivitě, např. houpačku. Dítě by mělo mít dostatek dobře osvětleného prostoru na hraní a jednoduché úložné prostory na hračky, ke kterým bude mít dobrý přístup bez jakýchkoli překážek a může se tak učit si po sobě hračky uklízet.
Důležité jsou prvky, které podněcují hru. Hra totiž souvisí s tvůrčí fantazií a potenciální uměleckou schopností, rozvíjí chápání abstraktních pojmů i logického myšlení. Vše by tedy mělo především podporovat fantazii - od svítidla až po koberec.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
||
PŘEDCHÁZEJTE ÚRAZŮM
- nepoužívejte kluzké podlahové krytiny
- rozestavte nábytek tak, aby nestál dítěti v cestě
- dbejte na dobré upevnění nábytku
- ostré hrany nábytku nesmí být ve výšce spánku a očí
- na rohy pracovního stolku pořiďte kryty