Sen o báječné oáze klidu a míru odstartujte tím, že uklidíte. Zbavte se nepotřebných předmětů i nefunkčního nábytku a uspořádejte vybavení smysluplně, aby životadárná energie čchi mohla volně proudit v duchu feng-šuej. Z přeplněného a chaoticky působícího místa na vás klid nedýchne, ať se budete snažit přeorganizovat ho sebevíc.
Naopak z logicky uspořádaného, střídmě a decentně působícího interiéru v tlumenějších odstínech uklidňujících barev najdete ztracenou rovnováhu daleko dřív. Ne že by Asie nebyla hodně barevná, ale ta spirituální a nejvíc občerstvující energie pramení z bujné vegetace tamních pralesů, svěží zeleně a silně spirituálního prostředí.
Obrazy přírody
Duch asijského stylu je věrný přírodě, proto se příroda objevuje volně přenesená v interiéru v podobě nábytku, zpravidla solitérních kusů, které mají nápadnou kresbu dřeva a mohou být i vyřezávané. Hodí se ke kombinování i v moderním interiéru. Právě kontrast čistých linií a masivně působícího etno nábytku mu dodá pocit útulnosti a pohody. Sedací nábytek bývá velmi často poměrně nízký, což není zrovna pohodlné, proto není nutné přenášet do interiéru veškeré typické prvky.
Pro nás Evropany, tedy pro drtivou většinu, je originální asijský styl architektury a bydlení nepřípustný. V takto uspořádaném bydlení bychom se cítili velmi nepohodlně. Proto zůstaňte věrni sami sobě a kombinujte. Vytvořte otevřený a vzdušný interiér naznačující svobodu a možnosti života. Objevte krásu v nedokonalosti, pomíjivosti spojené s přirozeným cyklem života a oprostěte se od přehnaných materiálních nároků.
Nezapomeňte na dostatek světla a umožněte jeho průnik okny v co největší míře. Asijské prostředí podpoří použití přírodních materiálů, například bambusu, ratanu, papíru, sisalu, dřeva, kamene, ale i přítomnost vody v interiéru v podobě jezírka a fontánky. Asijskou džungli nevytvoříte bez zastoupení listnatých zelených rostlin. Interiér však přesvědčivě doladí i exoticky vyhlížející orchideje, které simulaci džungle umocní. V interiéru si můžete pohrát i se zajímavým uspořádáním kamenů a oblázků seskupených do efektních, precizně vyvážených kompozic.
Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Asijské artefakty
Iluzi asijského interiéru podtrhne nástěnná malba asijského tématu, například bambusový les, pagoda či asijská zahrada. Na dobře viditelné místo, třeba na polici či do otevřené knihovny, dejte sošku Buddhy. Pro tento typ interiéru je nezbytná. Hodit se vám však mohou i balijské loutky či asijská keramika - různé mísy a vázy. Například čínské pojetí jin a jang vyvoláte správným párováním doplňků s kontrastními vlastnostmi, například kombinací matu hrubého přírodního ratanu a lesku hladkých kamenů.
Látky do asijského interiéru použijte čistě přírodní, nejvhodnější je pravé hedvábí, ale nepochybíte ani s bavlnou či lnem. Vyniknou na potahových textiliích, závěsech nahrazujících dělicí příčky v interiéru, obzvlášť ale na dekorativních polštářích či naaranžované jako elegantní voály kolem oken a zrcadel. Atmosféry harmonické svatyně nedocílíte bez lampionů a všudypřítomných svíček.
Dnes se v asijských zemích běžně používají jako osvětlení a při současném trendu bydlení a s rostoucí oblibou asijského stylu stále častěji pronikají i do našich domovů. Mnoho populárních svítidel a lamp používá stínidla vypadající jako lampiony, které se tak staly vítaným doplňkem.