Koberce se dělí podle způsobu výroby (vpichované, všívané, tkané, vázané), podle využití (do komerčních prostor, interiérové), podle počtu vláken (čím vyšší je počet vláken na m², tím vyšší je odolnost koberce proti oděru) atd. Na co byste se však měli zaměřit nejdříve, je materiál, který určuje kvalitu i užitné vlastnosti každého koberce.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Luxusní vlněné koberce
Z přírodních materiálů se u koberců setkáme nejčastěji s vlnou. Vlněné koberce jsou příjemné, barevně i tvarově stálé a čistí se snáze než koberce z umělých vláken.Pokud necháte na vlněném koberci stát nábytek delší čas, vlna se během následného vysávání zase narovná, na rozdíl od akrylu, jehož vlákno se zlomí.
Koberce z kvalitní vlny obsahují hodně tuku, což zaručuje ochranu proti zašpinění. Navíc jsou antistatické, nepřitahují prach a jsou nehořlavé.
Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas. Při běžném provozu a správné údržbě po 3 až 4 měsících přestane. Jedná se o vlastnost vlněné příze, ne o vadu koberce.
Vlněné koberce patří do kategorie luxusních materiálů. Jde o investici pro několik budoucích generací, ale na trhu lze najít i levnější nabídku vlněných koberců. Předpokladem pro dlouhou životnost je šetrná a kvalitní péče. Myslete na ni už preventivně a používejte různé předložky či běhouny u všech vstupů do domu či bytu, které snižují možnost vnesení veškerých nečistot dovnitř.
Nejdůležitější je vysávání (vždy po směru vlasu), které by mělo být prováděno co nejčastěji (alespoň 2 až 3krát týdně). Po určité době může koberec jevit známky znečištění i přes pravidelné vysávání. Tehdy se doporučuje provést důkladné vyčištění hloubkových nečistot, nejlépe chemickou cestou v profesionální čistírně.
Syntetické koberce
Také syntetické koberce mají své výhody. Kromě toho, že jsou o poznání levnější, jsou vhodné pro alergiky a ve srovnání s vlněnými koberci nabízejí více barev a sytější odstíny. Mezi nejpoužívanější syntetická vlákna patří polyamid, polyakryl, nylon a akryl. Syntetická vlákna jsou sice pevnější, ale postrádají pružnost, a snadno se proto lámou. Jako ideální kompromis mezi vlněným a syntetickým kobercem je koberec kombinovaný, který je v různém poměru vyroben z obou materiálů.
UMĚLÁ VLÁKNA
+ jsou měkká a příjemná na dotek+ odolná proti roztočům + lépe se udržují + tlumí hluk + jsou levná - lámou se - mají nízkou životnost |
VLNA+ nestárne+ nehoří + výborně izoluje + dobře vypadá - není vhodná pro alergiky - je dražší - pouští vlas |
METODY ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ
ČIŠTĚNÍ SUCHOU CESTOU- na koberec se nasype speciální vlhký a hrubý prášek s absorpční schopností, který se nechá působit (podle návodu) a poté se vysaje. Tato metoda je vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu.
ČIŠTĚNÍ MOKROU CESTOU
- např. mýdlovou vodou (1 díl kvalitního pracího prostředku na čištění koberců a 15 dílů vlažné vody). Čištění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je nutné koberec nechat řádně vyschnout a následujících 24 hodin po něm nechodit.
STROJOVÉ ČIŠTĚNÍ
- spočívá ve vstříknutí roztoku horké vody se saponátem. Nečistoty jsou odváděny společně s vodou, která je okamžitě odsáta systémem mokrého vysávání. Metoda je vhodná pro velmi špinavé koberce a v kombinaci s čištěním mokrou cestou lze do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec.