Umístění ložnice v podkroví je velmi praktické hned z několika důvodů. Většinou jde o prostor vzdálený společenskému ruchu - ticho a klid jsou přitom jedním z klíčových znaků dobře zvoleného umístění ložnice. Dalším parametrem mluvícím pro umístění ložnice do podkroví je její nenáročnost na výšku stropu. Lze tak využít i prostor pod skosením střechy a další atypické prostory.
V tomto smyslu je pak velmi důležité rozmístění střešních oken, případně balkonku. Okna a balkon určují množství a charakter světla v podkrovní místnosti během dne. Logice pracovního dne nejvíce vyhovuje ranní sluníčko, které nám pomáhá snadněji opustit peřiny útulné podkrovní ložnice a vrhnout se do víru každodenních povinností. Ložnice je stejně většinu dne opuštěná, a proto je v podstatě lhostejné, zda tam svítí sluníčko či ne. Takže pokud můžeme ovlivnit dispoziční řešení podkroví, je optimální směr umístění ložnice na východ.
Okna, jejich množství či velikost a případné vylepšení v podobě podkrovního balkonku mají vliv nejenom na světlo a větratelnost podkrovní místnosti, ale i na rozestavění nábytku. Představa, že ležíte v posteli a nad hlavou se vám podzimní „čerti žení", je sice krásná, ale zkuste taková okna zavírat, otvírat a mýt... Určitě dojdete k názoru, že je to zbytečně komplikované. Navíc okno nad hlavou nemusí být v případě ostrého jarního a letního sluníčka vůbec žádnou „radostí". Ne náhodou pro umístění střešních oken platí přesná pravidla, která umožňují jejich dostupnost a snadnou, ale především bezpečnou manipulaci.
Okna a balkon tedy možnosti využití podkrovního prostoru silně ovlivňují a je více než rozumné si rozestavění a funkci nábytku v ložnici před jejich instalací pečlivě promyslet.
Postel by měla být umístěna tak, aby byla dobře (rozumí se pohodlně i bezpečně) dostupná. Záhlaví postele by mělo být situováno tak, abychom mohli pohodlně vstát a lehnout si, aniž bychom se uhodili do hlavy či ramene. Například postele umístěné podélně do nízkého zkosení střechy sice na první pohled vypadají hezky, ale jsou velmi nepraktické. Lehnete si lze pouze „bokem" a při nějakém divočejším snu si budete otloukat hlavu o nízký strop nad sebou. Problematické je pak i stlaní takto umístěných postelí.
Kromě postele je ale v ložnici zapotřebí ještě další nábytek na ukládání lůžkovin, oděvů a dalších předmětů. Dobře se k tomu dají využít niky a prostory na konci zkosení pod výškou 1,60 m - do této výšky skosení je prostor považován za obytnou plochu. Chybí-li ložnici šatna jako přilehlá samostatná místnost a nechceme-li pro ni ubírat z vlastních prostor ložnice, lze využít právě tohoto prostoru k ukládání sezónních i každodenních potřeb.
Možností, jak to provést, je mnoho - od zřízení skříněk až po využití různých drátěných systémů či atraktivně vypadajících pletených košů a dřevěných truhlic. Optimální je také při pořízení postele myslet na co možná největší úložný prostor. V podkrovních místnostech - a u ložnic dvojnásob - platí, že čím vzdušněji bude prostor působit, tím lépe se v něm budeme cítit. Kromě estetických aspektů má toto hledisko i praktický základ - jde o množství vzduchu, který se ve většinou malých podkrovních prostorách velmi snadno vydýchá a „ztěžkne".
Musíme tedy počítat s tím, že zřízení podkrovní ložnice se nedá odbýt jednou návštěvou supermarketu s nábytkem. Většina nábytku a možná i samotná postel budou nejspíše potřebovat individuální řešení, které bude přesně odpovídat individualitě prostoru a jeho možnostem. S tím například souvisí i rozmístění osvětlení a dořešení barevnosti celého interiéru. Z tohoto hlediska existují k vybavení podkroví dva přístupy: buď jste schopni si „to vše" představit již u projektu, nebo je nutné se napřed s místností fyzicky seznámit, vytvořit si konkrétní názor a pak teprve hledat řešení (pokud se tedy stěhujete do již dispozičně daného prostoru). Ta trocha námahy a nadstandardních starostí se vám ale bohatě vrátí.
Ustláno v podkroví
Ložnice většinou nemívají zvláštní architektonické nároky na řešení interiéru. To ovšem neplatí o podkrovních ložnicích, kde je naopak vše atypické a zvláštní.
Poslat Messengerem