Vnitřní členění šatny volíme podle prostorových dispozic i podle množství šatstva, které do ní potřebujeme přehledně umístit. Pokud budeme mluvit o šatně v sousedství ložnice, nebudeme tam zřejmě ukládat lyže, kola a sezonní obuv. Nabídka trhu na vnitřní vybavení šatny je dostatečná, dobré je zvolit ucelený vnitřní systém, který prostor zpřehlední a sjednotí. Manipulaci s uloženými předměty pak usnadní výsuvné, sklopné a výklopné systémy, dostatečné provětrání šatstva zase zajistí drátěný program. Vhodné jsou i šatní kontejnery s kovovou nosnou konstrukcí a množstvím přihrádek a závěsných boxů, které lze považovat za nejvariabilnější vnitřní řešení pro ukládané předměty. Další variantou jsou závěsné police, boxy a přihrádky, které v šatně rozšiřují úložnou plochu.
CO BY V ŠATNĚ NEMĚLO CHYBĚT |
■ speciální ramínka ■ sklopné a výsuvné držáky na kalhoty, sukně, kravaty a opasky ■ stabilní, výsuvné nebo sklopné šatní tyče ■ stabilní a výsuvné police ■ kontejnery ■ zásuvky a dělené zásuvky ■ drátěný program |
Jednota se zbytkem interiéru
Současným trendem je snaha o maximální odhmotnění nábytku použitím světlých barev a jednoduchých linií, přitom úložné prostory by neměly ztratit nic na své funkčnosti. Favoritem jsou nerezové nebo hliníkové rámy s transparentní výplní z pískovaného, mléčného, čirého nebo probarveného skla. Důležitá je stylová jednota se zbytkem interiéru. Co se materiálu týká je masivní dřevo spíše na ústupu a z větší části jej nahrazují dřevovláknité desky DTD nebo dýhy z různých, často exotických dřevin. Klasický masiv se stal luxusní surovinou pro výrobu dveří a detailů. Nejdražší systémy jsou vyrobeny z masivního dřeva, zvláště z exotických dřevin, finančně dostupnější je vybavení z dýhovaných desek.Z hlediska dostatečného denního osvětlení bývají šatny umístěny zcela nevhodně. Vesměs pro jejich zbudování využíváme různé niky a slepé chodby. Ideální je, pustíme-li do šatny světlo střešními okny nebo ji alespoň částečně prosvětlíme z místnosti, k níž náleží, pozitivní roli mohou sehrát i lesklé povrchy a zrcadla. Stropními světly získáme prostorovou orientaci, stejnou službu splní i světla zabudovaná ve stěně těsně nad podlahou. V tomto případě je ale potřeba zabezpečit omezení tepelného vyzařování světelného zdroje. V šatně by neměla chybět ani světla bodová nebo směrová, která navíc pomáhají v lepší orientaci i v sousední místnosti, to samozřejmě za předpokladu, že je šatna s ložnicí propojena transparentními materiály. Vestavěná světla se nejpraktičtěji spínají a vypínají pomocí zabudovaného spínače při otevření a zavření dveří.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |