Ložnice jakožto intimní prostor má být situována do nejklidnější zóny bytu. Měla by být dostatečně prostorná, s přímým denním osvětlením. Vhodná poloha zajistí vašemu organismu klid, nerušené pobývání, ale především zdravé spaní. Pokud se vám poštěstilo mít ložnici v blízkosti nebo v přímém sousedství koupelny, pak si můžete dovolit i více. I my jsme při fiktivním zařizování ocenili výhody a zvážili nevýhody ložnice spojené s koupelnou. Naprosto ideálním dispozičním řešením je vstup do ložnice přes šatnu, ze které je přístup i do koupelny.
MgA. Jana Sadloňová |
1990–1997 – Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha, ateliér architektury II 1989–1990 – Štátny projektový a typizačný ústav, ateliér prof. Janáka, Bratislava 1995–1996 – Stancel & Stancel Büro, Mnichov 1997–2002 – Architectural associates, Praha 2002–2005 – ADR Praha |
Kompas
Poloha okna i postele vůči světovým stranám hraje svou nezanedbatelnou roli. Podle toho, jak jste takzvaně „nasměrovaní“, ráno uvítáte buď na straně vycházejícího, nebo zapadajícího slunce. Nicméně důležitější je bezesporu správné umístění postele. Neměla by být přímo mezi oknem a dveřmi. Poloha by měla odpovídat směru východ–západ. Pochopitelně musíme zohlednit další nároky na zařízení. Ložnice – to jsou také šatní skříně, komody, toaletní či pracovní stolek, květiny, obraz apod. Při výběru postele je dobré mít představu o celém konceptu vybavení a stylu.
Dalším důležitým krokem je výběr matrací ve specializovaných prodejnách, kde vám vysvětlí přednosti latexových, pružinových, kombinovaných či ortopedických matrací. Praktickým řešením je oboustranný potah matrace – z jedné strany je letní a z druhé zimní, plněný například ovčí vlnou. Pod matraci je možno zvolit obyčejný dřevěný rošt, pružné lamely nebo polohovací rošt, který oceníte zejména při nuceném delším pobytu na lůžku.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Hra doplňků
Romantický vzhled ložnice docílíte převážně zvolenými textiliemi a drobnými doplňky. Místnost výrazně ovlivní jak povlečení, koberce, tak i závěsy. Tady můžete uplatnit rady, fantazii i chuť experimentovat. Vzhledem k tomu, že v ložnici trávíme většinu času spánkem, tj. se zavřenýma očima, je důležité věnovat pozornost i věcem, které vnímáme jinými smysly. Je dobré zajistit tepelnou a zvukovou pohodu prostředí. V zimě pomůže správně dimenzované topení, zvlhčovače vzduchu, v létě klimatizace, větrák, nebo alespoň síť proti hmyzu.