Vymluvit se na malý prostor ovšem neobstojí, jeho zařízení je sice vždy kompromisem, nicméně zvážíme-li důsledně, bez čeho se tu obejdeme a co naopak potřebujeme k pohodlnému vaření, pak minikuchyň může být stejně praktická jako její větší sestra.
I zde existují pravidla
Podobně jako při zařizování jiných místností i v kuchyni se řídíme osvědčenými pravidly. Podle odborných studií můžeme kuchyň rozdělit na tři zóny - zónu skladování potravin (chladnička, mraznička, spíž), zónu vaření (pracovní plocha, sporák, trouba) a mycí cen-
trum (dřez a jeho nejbližší okolí). V ideálním případě by měly tyto zóny tvořit vrcholy rovnostranného trojúhelníku s délkou strany 90 cm. Tehdy totiž máme v kuchyni dostatek místa pro pohodlný pohyb a vše je snadno dosažitelné. V reálném životě ale podle tohoto pravidla můžeme zařídit kuchyň jen málokdy. Vyjděme tedy z reálné situace. Těžký a velký nákup chceme hned uklidit, a tak oceníme zónu skladování potravin v blízkosti dveří. Vhod přijde i blízkost pracovního místa, ze kterého můžeme nákup pohodlně ukládat. Nejvíce činností se odehrává mezi dřezem a varnou deskou, z tohoto důvodu je praktické obě centra umístit do jedné linie, mezi kterými bude k dispozici dostatečně velká pracovní deska. O krok dál budou ti, kteří mycí centrum umístí v blízkosti chladničky, zjednoduší se tím příprava jídel.
Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Hra na schovávanou
Dostatečně velký pracovní prostor získáme tím, že si pořídíme maximální množství úložných skříněk. Ideální je využít každý centimetr čtvereční, horní skříňky tedy mohou být až ke stropu, rohový díl oplývá nebývale velkým obsahem a podstavec spodních skříněk můžeme proměnit v zásuvku (např. pro čisticí prostředky). Pracovní plochu lze navíc rozšířit pomocí výsuvné desky umně skryté v nábytkovém dílu.
Při plánování kuchyně nezapomeňte |
Pracovní deska by měla být přibližně ve výšce vašich loktů, tj. asi v 90 cm. Hloubka pracovní desky je alespoň 60 cm. Varnou deskou nenavrhujeme do rohu, ale alespoň 40 cm od stěny. Jinak budeme narážet nádobím do zdi. Ze stejného důvodu dodržujeme vzdálenost 40 cm také mezi stěnou a dřezem. Mezi dřezem a varnou deskou ponechte alespoň 60 cm pracovní desky. |
Pořádek i tam, kde to není vidět
Vítaným pomocníkem v boji o prostor je pořádek. Každý předmět má mít vlastní místo, a to nejen pro ty, co vidíme, ale i uvnitř skříněk a zásuvek. Uživatel se tak jednoduše orientuje ve vybavení a navíc díky pořádku ušetří potřebné centimetry. Kuchyňské nářadí, nádobí, příbory ad. lze přehledně poskládat do úložných boxů, pořadačů, k dispozici jsou zarážky na talíře, speciální boxy na nože, kořenky, dózy na potraviny aj. Vnitřní program bývá vyroben z kovu, levnější provedení je z plastu, u finančně náročnějších sestav bývá obvykle ze dřeva. Abychom beze zbytku využili vnitřní program skříněk, musíme mít možnost zásuvku nebo dvířka dostatečně otevřít. To dovolí plnovýsuvy, které zajistí vyjetí zásuvky, takže uživatel přehledně vidí celý obsah a může jím pohodlně manipulovat. Dvířka by měla mít závěsy umožňující otevírání do úhlu 125°.