Vzdělávací centrum se nachází v obci Horka nad Moravou nedaleko Olomouce a představuje zcela unikátní galerii v přírodě, která je vstupní branou do Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Litovelské Pomoraví. Obecně prospěšná společnost Sluňákov zde nabízí informace o turistických a přírodních zajímavostech regionu, půjčovnu jízdních kol a raftů a celou řadu osvětových akcí, včetně prodeje publikací a nezbytných suvenýrů. Při komentované prohlídce poznáte, jak funguje architektura šetrná k životnímu prostředí.
Solární architektura |
Z prohlídky domu je patrné, že stavební řešení maximálně využívá principů solární architektury (pasivních solárních zisků, solárních kolektorů), preferuje velké tloušťky tepelných izolací a pracuje s mechanickým větráním se zpětným získáváním tepla. Hlavní zdroje tepla jsou kotle 50 kW na dřevěné pelety. V budově najdeme i sklad, ze kterého se pelety foukají do zásobníku a přepravují šnekovým podavačem do topeniště. Provoz spalování je automatický. Solární systém zajišťuje především ohřev teplé vody, přičemž sluneční kolektory dodávají energii do zásobníku. Hlavní energetické úspory jsou dosaženy nadstandardní tepelnou izolací stěn, podlahy a střechy. Tvoří ji klasické materiály (pěnový polystyren, polyuretan a minerální vata) a v jižní části budovy izolační trojsklo s nízkoemisním pokovením. Přehřívání budovy se zabraňuje přesahem střechy, automaticky stahovanými roletami a vzduchem ochlazovaným v zemních výměnících tepla. |
Oceněná stavba
Stavba, která byla oceněna v soutěži Grand Prix architektů v roce 2007, působí poměrně nenápadným dojmem a z dálky připomíná spíše jakousi terénní vlnu. Architekti se nechali inspirovat tradičním venkovským stavením na Hané, které je dlouhé, horizontální a přimknuté k zemi. Zvolili tvar narůstajícího půlměsíce, použili co nejvíce přírodních materiálů a střechu osázeli bujnou vegetací. Budova je převážně ze dřeva, doplněna betonem, sklem, kamenem a nepálenými cihlami. Vše je navrženo tak, aby splňovala přísné nároky vzdělávacího centra ekologických aktivit. K výuce slouží kromě budovy s ubytováním i patnáctihektarové biocentrum s rybníkem, tůněmi, loukami a lesem. Stavba splňuje požadavky na nízkoenergetické budovy s udávanou hodnotou potřeby tepla na vytápění 30 kWh/m2/rok.
Technické údaje |
Zastavěná plocha: 1 282 m2 |
Račte vstoupit
Vstupní část na severní straně je zahrnuta zemním valem, který slouží kromě jiného i jako tepelný izolant. Můžeme zde vstoupit do budovy takřka splývající s terénem nebo na pochozí střechu s nádhernou vyhlídkou. Gabionové koše posloužily jako okrasný prvek a zároveň jako praktická lavička pro dlouhá čekání. Nadzemní část drží sendvičová železobetonová konstrukce, vnitřní a vnější povrchy jsou z pohledového betonu. Architektura budovy se konstrukcí a uspořádáním přizpůsobuje orientaci ke světovým stranám. Na jih je fasáda maximálně otevřená (celoprosklený plášť), na sever téměř bez otvorů. Hlavními materiály jsou dřevo, sklo a železobeton. Ten je použit na fasádách, které jsou částečně nebo zcela zasypány zimním valem. Vnější železobetonová konstrukce vybíhá nad úroveň pochozí střechy a tvoří zábradlí.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Ekologie je všudypřítomná
Úspornému a ekologickému provozu přizpůsobili také elektrospotřebiče a světla, šetří vodou, třídí odpad a kompostují jeho biologickou část, vaří zdravě a v obchůdku nabízejí pouze místní výrobky a potraviny vyrobené v bio zemědělství a podle zásad fair trade. Dům spotřebuje podle slov průvodců budovou pro vytápění a ohřev teplé vody asi 40× méně energie z neobnovitelných zdrojů než stejně velký standardní dům vytápěný zemním plynem. Při návrhu budovy se počítalo také s úsporou pitné vody. Za domem se nachází zásobník, zachytávající dešťovou vodu, která je používána na splachování WC, úklid a zálivku vegetační střechy. Solární kolektory ohřívají minimálně 60 % teplé vody.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Skutečné provozní vlastnosti domu jsou průběžně monitorovány. V technické místnosti se nachází systém centrálního automatického řízení budovy, kde se podle aktuálního a očekávaného provozního stavu i kvality vzduchu v místnostech nastavují klapky vzduchotechniky, spouštějí jednotlivé okruhy vytápění a větrání a přepínají se okruhy nasávání vzduchu přes zemní výměníky.
Kontakt
Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o. p. s.
Skrbeňská 669/70, Horka nad Moravou
www.slunakov.cz