Plyn už nesyčí
Sklokeramická plynová deska se obejde bez otevřeného ohně. Má totiž speciální keramické hořáky umístěné pod sklokeramickou deskou, kde dochází k bezplamenovému spalování plynu. Deska má klasickou šířku 60 cm, ze 4 plotýnek má 3 hořáky klasicky ovládané a jednu vyhřívanou odpadním teplem.Raději zůstanete u klasických plynových desek? Pak můžete vybírat takové, které mají hořáky umístěné na desce z nerezu, skla nebo sklokeramiky. Rozdíl je i v samotných hořácích, přesněji řečeno v tom, na co stavíte hrnce. První možností je klasická mřížka, která se dnes vyrábí rozdělená na dvě menší. Je to praktičtější pro úklid, neboť se snadno vejde do myčky. Druhou možností, která vypadá lépe, jsou „kříže" kolem každého hořáku. Mnohem důležitější než krása je však u vaření na plynu bezpečnost. Ke standardu proto patří pojistka vypnutí plynu, například když nám přeteče polévka, průvan sfoukne plamen nebo klesne tlak plynu.
Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Elektrické vaření za studena
Pokud raději dáváte přednost vaření na elektrice, i tady už si můžete užívat rychlosti a snadnou regulaci jako u plynových desek. Je však třeba místo klasické desky zvolit indukční.Základem těchto spotřebičů jsou cívky, které soustřeďují střídavé magnetické pole do dna kovového nádobí. Plotýnka díky magnetické indukci působí pouze pod hrncem, proto jsou tady minimální ztráty energie a vysoká účinnost. Výkon lze, podobně jako u plynu, jednoduše a rychle regulovat. Při použití malého hrnce na velké plotýnce „vaří" pouze zakrytá část. Ačkoli se o tomto způsobu mluví jako o studeném vaření, není to úplně přesné označení. Deska se částečně zahřívá od teplého hrnce.
K indukčnímu vaření je však třeba nádobí s takzvaným feromagnetickým dnem, tedy s obsahem železa. To obsahují skoro všechny běžně prodávané sady nádobí s výjimkou skleněných, měděných, hliníkových a některých velmi drahých souprav z nerezu.
Pokud si nejste jisti, zda chcete indukci nebo klasickou elektrickou desku, existuje kompromis. Některé firmy nabízejí takové desky, které mají dvě plotýnky obyčejné a dvě indukční.
Pro milovníky klasiky
Pokud raději volíte klasickou elektrickou varnou desku, můžete sice sáhnout po starých litinových plotýnkách, ale dneska už to dělá málokdo. Jejich přednost je jediná - nízká cena, ovšem ta je vykoupená vyšší spotřebou, takže nakonec vás takové vaření přijde dráž. Litinové desky mají větší spotřebu než ty sklokeramické, neboť podle nezávislých testů u nich jen výjimečně přesahuje účinnost šedesát procent, pomaleji se zahřívají a zůstávají delší dobu horké. Navíc se rychleji zahřívají a plného výkonu dosahují za 10 až 20 sekund po zapnutí.Také u těchto výrobků firmy myslí na bezpečnost, proto je opatřují například dětskou pojistkou, která ztíží náhodné zapnutí jediným dotykem, ukazatelem zbytkového tepla nebo časovačem, který umožňuje nastavit si dobu vaření, po jejímž uplynutí se plotýnka sama vypne, v některých případech se vypíná celá varná deska.