Údržba granitových dřezů |
|
Granitové dřezy
Dřezy z granitu jsou stále populárnější. Jsou snadné na údržbu a vyrábějí se v různých barvách a tvarech. Někteří výrobci používají technologie, díky nimž jejich výrobky získávají nadstandardní kvalitu. Příkladem jsou dřezy, při jejichž výrobě se používá patentovaný granit Cristaline Plus a Cristadur. Je to materiál přirozeně antibakteriální díky přidaným iontům stříbra a má bez jakékoli povrchové úpravy hedvábně jemný povrch. Takzvaný nanoefekt eliminuje trvalé usazování nečistot a dřez si udržuje dlouho svůj počáteční vzhled. Dokonalé jsou i dřezy vyrobené z patentovaného materiálu DuraKleen PLUS + Sanitized, který zaručuje vynikající vlastnosti a vysokou hygienu.
Jak správně čistit nerezový dřez |
|
Nerezové dřezy
Nerezové dřezy jsou vyráběny ve více povrchových úpravách. Nejčastěji se setkáváme s přírodním provedením, kdy se nerezový plech už dále neupravuje a má polomatný vzhled. V nabídce jsou také tzv. tkané struktury nebo kartáčovaný povrch. Nerezový povrch je upravený k dosažení matného vzhledu a snadné údržby. Nejkomplikovanější na čištění budou leštěné úpravy, protože docílit trvalého lesku není snadné.
Nerezových materiálů existuje mnoho kvalitativních tříd a je dobré zvolit tu nejvyšší. Poznáte ji podle tloušťky plechu - čím silnější, tím odolnější vůči poškození.
Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Keramické dřezy
Silnou stránkou keramiky je úprava povrchu hladkou neporézní lazurou. Kvalitní keramické dřezy se velmi dobře udržují a nedochází u nich ani k zabarvení, ani ke ztrátě hladkosti nebo k poškození nárazem. Minusem keramiky jsou její limity týkající se tvarů a zkosení. Nikdy nenajdete tolik různých tvarů jako u nerezu nebo granitu. Určitě vás napadne také křehkost keramiky, tudíž její menší odolnost vůči nárazu. Pokud se rozhodnete pro opravdu kvalitní keramiku a nejste majitelem černého pásu v karate, nedělejte si starosti. Dnešní dřezy nejsou takové křehotinky, aby neunesly vaše zacházení.
Jak vybrat kvalitu |
|
Aby se vám dobře mylo
U dřezu je důležitá výška umístění a hloubka dřezu. Jinak se budete hrbit a vaše páteř se vám za nesprávný výběr ošklivě odmění. Minimální výška umístění je 85 cm, ale se zvyšováním výšky populace není od věci zvolit výšku 90 cm. Ideální hloubku dřezu zvolte 18 až 25 cm, jedině tak vám voda nebude stříkat po celé kuchyňské ploše. Odtok se sítkovým uzávěrem je samozřejmostí, a pokud máte možnost, zvolte raději soustředně děrovaný než žebrovaný. Zachytí více jemného odpadu a lépe se čistí.