Kolik máte celkem dětí? Má každé vlastní pokojíček?
Máme tři děti, jedno už dospělé. Mladší kluci mají své pokoje od té doby, kdy jsme se přestěhovali na venkov.Kdy jste přišli na to, že je Matěj silný alergik?
Popravdě, silný alergik byla nejstarší Eva. Po této zkušenosti jsme na Matějovy zdravotní obtíže v předškolním věku reagovali rychleji, nezničili jsme mu imunitní systém antibiotiky a podřídili jsme jeho nemoci všechno včetně vybavení. Proto se nerozvinula do takové šíře.Vííce článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Začali jste s přeměnou pokoje ihned po tomto zjištění?
Tento pokoj jsme už zařizovali s ohledem na jeho alergie. Než jsme postavili dům na venkově, žili jsme v pražském bytě. Tam jsme museli začít jednat hned, jak nám lékař potvrdil diagnózu. S vybavením nového pokoje v rodinném domku to pak už bylo jednodušší. Jeho bratr Vojta má pokoj podobný, protože si myslíme, že je to vždy lepší, a navíc jsou často spolu. Pokoje mají propojené posuvnými širokými dveřmi.V čem spočívaly zásadní změny?
Určitě to byla změna podlahové krytiny a eliminace veškerých textilií v pokoji. Zvolili jsme podlahovou krytinu Tilo, která je z přírodního linolea. Je velmi příjemná a teplá, a přitom není problém s denní údržbou, dobře se luxuje i stírá speciálními přípravky. Používá se i v hodně namáhaných kancelářských prostorách, takže má neuvěřitelnou trvanlivost. Všechny plochy musí být dobře přístupné úklidu. Nedocenitelným pomocníkem je centrální vysavač, který nevíří prach a nevrací ho zase zpět do místnosti. A navíc hlučí daleko v prádelně. Pryč musely také všechny závěsy a záclony.Odborníci tvrdí, že největším zdrojem alergenů v pokoji je postel. Řešili jste nějak tento problém?
Ano, nechali jsme si poradit u specialisty a vybrali kvalitní matraci, která splňuje přísné požadavky na hygienu lůžka i na jeho údržbu. Doporučil nám matraci s jádrem ze studené pěny, která je na rozdíl od latexové matrace dobře prodyšná. Podstatný je také snímatelný potah z mikrovlákna, které nepropouští roztoče. Na povrch jsme pořídili ještě pratelný matracový chránič. Nyní jsou na trhu i skvělé polštáře z „pomalé pěny", které netrpí praním jako dutá vlákna a necuckují se.Zmínila jste pravidelnou údržbu lůžka. Jak to v praxi vypadá?
Přibližně každé dva týdny se musí vyčistit veškeré lůžkoviny. Pro jejich praní je dobré používat prací prostředek pro alergiky. Celá postel se při převlékání luxuje a omývá. Pravidelně také čistím potah matrace. Usnadňují to snadno snímatelné potahy skládající se ze dvou částí spojených zdrhovadlem. Výměna tak není fyzicky náročná.A jak je to s lůžkovinami?
Myslím, že lůžkoviny pro alergiky nejsou dnes nic neobvyklého a lze je běžně koupit v každém obchodě. Málokdo, i nealergici, dnes používá péřové deky a polštáře. Pořídili jsme lůžkoviny vyrobené ze speciálního polyamidového vlákna, které lze prát v pračce. Existuje také speciální povlak, který nepropustí roztoče ani bakterie.
DODRŽUJTE HLAVNÍ ZÁSADY |
- rozhodně se vyhněte textilním závěsům a záclonám - omezte množství plyšových hraček - zbavte se peří - chcete-li ponechat koberec, pořiďte si kvalitní vysavač - matraci a lůžkoviny povlékněte do antialergeního povlaku - vybavte okna speciální protipylovou sítí - hlídejte vlhkost vzduchu |