Vybavení studentského pokoje by mělo respektovat především prostor, v němž se mladý člověk pohybuje. Jinak zařídíme suterénní prostory, jinak podkrovní a zcela odlišně pokoj v panelovém domě. Stejně tak by zařízení mělo korespondovat s oborem, který mladý člověk studuje. Vyznavači technických oborů většinou neinklinují ke stylu `a la opiové doupě, a mladý filozof nebo student herectví se asi nebude dobře cítit v hi-tech stylu.
ERGONOMIE PRACOVNÍHO STOLU |
Bez ohledu na styl musí stůl splňovat podmínky zdravého sezení: výška: 70–75 cm šířka: 70–80 cm délka: 135–160 cm |
1. Pokoj-doupě
Pro zařízení pokoje v tomto stylu jsou nejvhodnější suterénní nebo podkrovní prostory. Jasnou dominantou je prostorná postel – 150 x 200 cm, spíše na zemi nebo lehce zvednutá přibližně do výše 40–50 cm. Může být umístěna i uprostřed pokoje, pak by ale měla být vyvýšená. Lůžko slouží jako multifunkční prostor, na němž mladý člověk nejen spí, ale napůl žije, studuje, dívá se na televizi, hraje společenské hry. Kolem matrace jsou rozházené různé polštáře a deky, které z postele právě tento multifunkční prostor vytvářejí.
Zbytek nábytku jsou solitérní kusy spíše starožitného typu, zakoupené v bazaru nebo třeba zděděné po prarodičích. Skříňky jsou většinou bez dvířek, i když původně dvířka měly. Pracovní stůl bývá spíše malý, jakoby karetní.
Celý styl vypadá jako organizovaný chaos, jako pel-mel, který však má přesný řád. Pokud mladému člověku na stylu skutečně záleží, může pokoj tvořit svépomocí a nemusí to být ani tak nákladné. Na druhé straně je asi lepší přizvat odborníka, zejména barevné sladění může být pro laika oříškem. Hnědý základ je vhodné kombinovat se zelenými nebo červenými doplňky, modrá nebo fialová barva by měla být spíše minoritní.
POKOJ V SUTERÉNU |
Nezapomeňte na dostatek přímého denního světla a výměnu vzduchu. V krajním případě je světlo možné dovést světlíky na úrovni pozemku, případně světlovodnými trubicemi se systémem zrcadel. Výměnu vzduchu je možné zajistit kvalitní vzduchotechnikou. Podle hygienických norem by však měl potomek vidět z pokoje ven do prostoru. |
2. Skandinávský styl
Skandinávský styl se kupodivu od předešlého zase tolik neliší. Dobře se v něm budou cítit zejména studenti technických oborů, kteří tráví u počítače i několik hodin denně, takže vytvoření kvalitního ergonomického pracoviště je vyslovenou nutností.
Stůl bude velký, ale spíše jednoduchý, u něho pojízdné kontejnery, světlo by se mělo co nejvíce přibližovat dennímu, typické jsou otevřené police, přírodní materiál, často jen nahrubo opracované desky, dřevěné nohy, barvy jsou rovněž spíše přírodní, tlumené, převažuje hnědá.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
3. Hi-tech styl
Finančně nejnáročnější technicistní styl, který je v oblibě zejména u studentů technických oborů s vyhraněným vkusem a dobrým finančním zázemím. K typickým znakům patří hodně kovu, minimum přírodních materiálů, z barev dominuje šedá, modrá, černá v kombinaci se světlým kovem. Skříňky jsou celokovové, doplněné stříbrnými tapetami, hodně polic, většina zavřených. Postel klasická, nikdy ne na zemi, spíše zvednutá. Světlo má moderní tvar, je spíše mléčné, dominují zářivkové nebo halogenové systémy.