Vezměme v úvahu, že pokoj obývá jedno dítě, místnost má standardní rozměr, dostatek denního světla a zajištěno je i odvětrávání i odhlučnění. „Na začátku práce je nutné si ujasnit, na jak dlouho má zařízení sloužit, můžeme navrhnout vybavení na míru dítěte, tomu se ale s věkem zcela mění potřeby. Raději doporučuji vymyslet takové zařízení, které bude s dítětem růst," říká architektka. Nemá tím na mysli jen pracovní stůl, u kterého můžeme zvýšit podnoží a zvětšit pracovní desku. Mohou to být i skříně s neutrálním základem, které pomocí speciálních fólií oživíme. „Zvolit lze dětské i teenagerské motivy. Výhodou je, že je snadno odstraníme a nalepíme jiné," radí Zuzka. Se zařízením úzce souvisí i finanční rozpočet. Počáteční investice může být o něco vyšší, ale pokud se zařízení navrhne tak, že se v budoucnu nebude měnit, pak je náklad odůvodněný.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Stůl má být u okna
Obecně navrhuji v dětském pokoji zónu na hraní, učení a spaní. Podle velikosti a tvaru místnosti pak volím jednotlivé kusy nábytku, přičemž platí pravidlo, že stůl má být u okna, a pro postel hledám takové místo, odkud má dítě přehled o celém prostoru. Tehdy se totiž cítí naprosto bezpečně," vysvětluje architektka.Chybět nesmí ani kvalitní osvětlení, plánujeme centrální světlo, jehož úkolem je osvětlit celou místnost, doplňková svítidla, kam řadíme světlo pracovní i na čtení a lampy, které vytvářejí pocit bezpečí. „Zajistit musíme samozřejmě dostatek úložných prostor, nejen na oblečení, ale zejména na hračky a hry. Ideální jsou vestavěné skříně, vhod přijdou i plastové boxy, do kterých dítě hračky jednoduše uklidí a také si je odtud snadno vezme."
Důraz klademe na kvalitní materiály a zařízení, které poskytuje ergonomicky správné držení těla. „Dítěti rozhodně dopřejme vhodnou matraci včetně roštu. Správnou volbu raději konzultujme v některém ze studií specializovaných na zdravý spánek. K pracovnímu stolu a následně k PC bychom dítěti měli pořídit kvalitní židli," radí Zuzka a dodává, že i materiál, ze kterého je vyroben nábytek, podléhá přísným testům. Například nábytek z dřevotřísky obsahuje škodlivý formaldehyd, který proniká do vzduchu. Vhodná je například lakovaná nebo dýhovaná MDF deska či překližka, odolný proti zničení je i polyrey a resopal.
Ing. Zuzana Jančušková |
■ Narozena v roce 1978 v Považské Bystrici ■ Vystudovala průmyslový design nábytku na Technické univerzitě ve Zvolenu ■ Realizace veřejných a posléze soukromých interiérů, specializuje se zejména na dětské pokoje |
Dětské království
Vlastní pokoj dítě získává zpravidla ve dvou letech, v tomto období zařizujeme podle jiných pravidel, než uplatníme u školáků a studentů. Chceme-li svým potomkům v tomto věku vytvořit dětské království, pak řešme pokoj podle pohlaví a zálib dítěte. Může to být pokoj piráta, princezny a nejrůznějších pohádkových postav. „Nezapomínejme, že i tentokrát může dítě skrz svůj pokoj objevovat svět, ať už to je třeba fototapetou s přírodním motivem, vytvořením oblohy se skutečnými souhvězdími a podobně," předkládá Zuzka různé možnosti.Dítě může mít pokoj zařízený sebelépe, v momentě, kdy zde budou nebezpečné prvky, stává se pro něj nevhodným. „U nejmenších dětí doporučuji použít krytky do elektrických zásuvek, zarážky na okna a balkonové dveře, vyvarovat se ostrých hran (úhel menší než 90°) a koberce opatřit protiskluzovou podložkou. Vhodné jsou celočalouněné povrchy (i u postele). Vyhnout bychom se měli jedovatým rostlinám, ale zeleni (např. dracena, aloe vera, fíkus benjamin), která snižuje obsah formaldehydu a zvyšuje vlhkost vzduchu (azalka, banánovník), se nebraňme," radí bytová architektka Ing. Zuzana Jančušková.