Bývalou farmu Fordových zakoupili noví majitelé s úmyslem vybudovat zde komfortní rodinné bydlení a komerční a obytné prostory k pronájmu. Projekt revitalizace zadali architektonické kanceláři Mattinson Associates.
Dotazy ohledně STAVBY domu můžete pokládat v PORADNĚ ZDE. |
Historická kamenná sýpka
Hlavním obytným domem se stal největší objekt – historická kamenná sýpka. Na něj navazuje další bývalá kamenná stodola, nově s dílnou, kancelářským prostorem a samostatným bytem o ploše 155 m2, určeným pro dědečka. V budoucnu se počítá s pronájmem na rekreační bydlení. Z další hospodářské budovy vznikla velká dvojgaráž s prostorem na kola a malou dílnou, další 3 parkovací stání jsou venku. Celý areál je ze severní strany zčásti uzavřen původní polovysokou kamennou zídkou, vedou sem dvě štěrkem vysypané příjezdové cesty z jižní i severní strany.
Ostrov Wight |
Malý kousek pevniny u jižního pobřeží Anglie je ve skutečnosti největším anglickým ostrovem. Po tisíciletí odolával bouřím a vlnám. Jeho historií prošli Římané, Jutové, Normani, Vikingové, Španělé… Do r. 1890 byl součástí hrabství Hampshire, nyní je samostatnou správní jednotkou s vlastním guvernérem. Po staletí se tu vyráběly a opravovaly lodě, rozvíjel se moderní průmysl, ostrov má však dobře zachovanou přírodu. Zdejší krajina, jemně vymodelovaná mořskými větry a jen málo dotčená civilizací, dodnes uklidňuje blahodárnou atmosférou „staré dobré Anglie“. Jako svůj milovaný domov ji opěvoval romantický básník Tennyson, královna Viktorie tu v 19. století zbudovala své oblíbené letní sídlo Osborne House. |
Moderní dispozice
Hlavním cílem rekonstrukce sýpky bylo vytvořit velký otevřený obytný prostor, v němž se moderní bydlení spojí s původními prvky, staré bude kontrastovat s novým. Ponechat původní kamenné zdivo a staré krovy, ale vybavit domácnost podlahovým vytápěním, novými okny s izolačními dvojskly, moderní kuchyní… Estetické pojetí spočívá na přírodních materiálech, především kameni a dřevu, a zemitých a neutrálních barvách.
! Prohlédněte si on-line NEJVĚTŠÍ KATALOG RODINNÝCH DOMŮ ! |
Protáhlá budova má východo-západní orientaci, hlavní průčelí směrem na východ zůstalo plné, původní funkci připomíná jen několik malých větracích otvorů. Jižní a severní stěnu prolomily celkem čtyři velké prosklené plochy, dimenzované na celou výšku budovy, aby interiér získal dostatek denního světla a slunce. Úroveň podlahy se snížila tak, aby vnitřní prostor pojal dvě podlaží. Společná obývací část zůstala otevřená vzhůru až po odhalené trámoví a je spojena otevřeným schodištěm s horním podlažím.
Zaujalo nás |
Návrat k eklektismu |
Eklektismus vznikl v architektuře 19. století jako styl charakteristický kombinováním různých historických stylů, a nebyl hodnocen příliš pozitivně. Dnes se stal citlivý mix stylů trendem v interiérovém vybavení, vyjadřuje osobnost, individuální ráz domova a jeho nezaměnitelnost. |
Klidová relaxační zóna
V přízemí najdeme kromě vstupní partie kuchyň, spíž, technickou místnost, koupelnu a pokoj pro hosty. Otevřená galerie v patře slouží jako další obývací pokoj – klidová relaxační zóna. Odpočinek zpříjemňuje výhled dolů do přízemí i na sever a na jih daleko do krajiny. Pod šikmými střechami se nacházejí tři ložnice a dvě koupelny. Na severní i jižní straně k domu přiléhají terasy dlážděné kamenem.