Svažitost pozemku určila uspořádání jednotlivých podlaží, kde svah vytváří přechodovou úroveň mezi zahradou a horním podlažím (do domu se vstupuje vchodem v mezipatře). Podlahová plocha 130 m2 se rozprostírá přes jedno a půl podlaží, plnohodnotné využití nabízí i podstřešní prostory. Maison Air et Lumie`re, který vznikl v rámci experimentálního projektu Velux Model Home 2020, klade důraz na komfort při respektování energetických a ekologických kritérií, platných pro novostavby rodinných domů po roce 2020.
Světlo, vzduch a slunce
Maison Air et Lumie`re splňuje všechny atributy aktivního domu. Odpovídá na požadavky nízké spotřeby energie, kvalitního vnitřního klimatu a také ohleduplnosti k životnímu prostředí. Energetické „zásobování“ je založeno na maximálním využití obnovitelných zdrojů (sluneční energie, přirozeného světla, čerstvého vzduchu) s cílem minimalizovat potřebu používání klimatizace v letním období, omezit potřebu energie na vytápění v zimě a snížit potřebu umělého osvětlení. Výsledkem této kombinace je neutrální dopad na životní prostředí při maximálním uživatelském komfortu.
Kvalitně zateplená dřevostavba stojí na izolované betonové desce a pyšní se poměrem prosklených ploch a podlahové plochy téměř 1:3. Díky sklonu střechy dům disponuje zvýšenou schopností zachycovat sluneční světlo a teplo, čímž aktivně přispívá k energetickým ziskům budovy. Orientace vůči světovým stranám umožňuje solárním kolektorům a fotovoltaickým panelům pracovat na maximální výkon.
Energetická bilance
Obyvatelům domu „slouží“ výhradně domácí spotřebiče, umělé osvětlení i multimediální vybavení s nízkou spotřebou. Pračka i myčka nádobí jsou připojeny přímo k přívodu teplé i studené vody, což rovněž snižuje spotřebu elektřiny. Veškerá spotřeba elektrické energie by měla být vyvážena dodávkou z fotovoltaických panelů o celkové ploše 35 m2 integrovaných do střešního pláště. Při standardním používání budovy bude energetická bilance pozitivní. Zvláštní pozornost věnovali projektanti přísunu přirozeného denního světla.
Jeho množství a kvalitu distribuce prověřily simulace ve speciálním programu VELUX Daylight Visualizer. Větrání zajišťuje hybridní systém ventilace, který kombinuje výhody větrání s rekuperací v zimním období a automaticky řízené přirozené letní větrání otevřenými okny (doplněné o mechanické odsávání v koupelně a v kuchyni). Vnitřní příčky a stěny jsou obloženy terakotovými obklady, které znatelně zlepšují teplotní setrvačnost budovy (garance stabilní a komfortní pokojové teploty v interiéru). Účinnost izolace spojená s rekuperací tepla a tepelnými zisky ze slunečního záření umožní omezit potřebu vytápění na minimum. Vytápění a ohřev vody zajišťuje tepelné čerpadlo, napojené na solární panely a nízkoteplotní podlahové topení.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Nájemníci na zkušené
Obě podlaží domu ve Verrie`res-le-Buisson koncem srpna zabydlela na jednoroční zkušební dobu čtyřčlenná rodina Pastourových. Manželský pár se dvěma malými dětmi má v plánu postavit si vlastní nízkoenergetický modulární dům, a tak pro ně experiment Air et Lumie` re představuje ideální příležitost ke zhmotnění představy o budoucím bydlení. To však může mít nakonec zcela jinou vnější podobu: modulární koncept totiž umožňuje vytváření mnoha variant při zachování identického principu pohodlného bydlení, úspor energie a kvality život ního prostředí. „Kvalita bydlení a zejména kvalita vzduchu je pro nás důležitá kvůli alergiím, které se v naší rodině objevují. Jeden z našich synů je astmatik.
Ekologický a soběstačný dům je pro nás absolutní prioritou,“ zdůrazňuje pan Pastour. Obyvatele zaujalo především vydařené propojení designu s moderními technologiemi. Estetické se tak zároveň stává praktickým a úsporným. Pro co největší snížení spotřeby elektřiny má dům aktivní fasádu s čidly, která reagují na změny vnější teploty. Pokud je například během dne slunce příliš intenzivní, markýzy se automaticky stáhnou, nebo se večer automaticky otevřou okna, aby se dům přirozeně ochladil a vyvětral.