DOTAZ
V poslední době usilovně sháním pozemek pro stavbu domu. Zvolila jsem určité lokality s evidentně volnými pozemky, zašla na katastrální úřad a zjistila si jejich majitele, abych s nimi mohla jednat o jejich záměrech s pozemky, popř. se dohodnout o jejich koupi. Vždy jsem však v podstatě zjistila jen jména firem, jimž pozemky patřily, ale u nich uvedené adresy ve skutečnosti neexistovaly. Firma byla uvedena v obchodním rejstříku jen formálně. Ve skutečnosti je nelze nijak kontaktovat. Ani po usilovném hledání a získávání informací se mi nepodařilo majitele dohledat. Jak asi postupují úřední jednání, pokud např. policie nebo jiná instituce potřebuje sehnat majitele? Vadí mi ta neprůhlednost, kdy je dovoleno, aby majitel byl běžně v utajení. Cítím bezmoc a znechucení nad nemožností dostat se k potřebným informacím. Zajímal by mě Váš názor, popř. rada.A. B., Olomouc
ODPOVĚĎ
Vlastníky nemovitostí hledejme v katastru nemovitostí
Náhledem do katastru nemovitostí zjistíte nejen informace o prostorovém uspořádání a velikosti té které nemovitosti, ale i o vlastnických vztazích k ní. Najdete je na www.cuzk.cz. Z katastru nemovitostí tak zjistíte vlastníka nemovitosti (pozemku nebo stavby), o kterou Vám jde, a jeho bydliště či sídlo, jde-li o právnickou osobu. Narazila jste na problém, že na adresách uvedených v katastru nemovitostí obchodní společnosti, tedy firmy, jak uvádíte, ve skutečnosti nesídlily. To je bohužel častý jev, který orgány veřejné správy v komunikaci s nimi překonávají jednodušeji, než je v možnostech fyzických osob, tedy i Vás. Komunikace s nimi je totiž založena na fikcích, je-li komunikováno – doručováno na tu „správnou adresu“, a to bez ohledu na to, zda se adresát o písemnosti jemu zaslané skutečně dozví či nikoliv. Mají také evidence pro fyzické osoby nepřístupné. To je však již problematika na samostatnou přednášku.
Více článků z rubriky STAVBA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Obchodní rejstřík
Údaje o podnikatelích jsou uvedeny v obchodním rejstříku, který je veden v elektronické podobě. Najdete jej na internetové adrese www.justice.cz. Skutečnosti zapsané do obchodního rejstříku jsou přitom účinné vůči každému ode dne jejich zveřejnění. Jestliže obsah zápisu v obchodním rejstříku neodpovídá skutečnosti, tedy například firma nesídlí na adrese v něm uvedené, rejstříkový soud vyzve podnikatele ke zjednání nápravy. Rejstříkový soud se to ale musí především dozvědět. Jde-li o právnickou osobu, a tato osoba ve stanovené lhůtě nezjedná nápravu, může soud i bez návrhu, je-li takový postup v zájmu ochrany třetích osob, rozhodnout o jejím zrušení s likvidací. Je tedy v zájmu každého podnikatele, aby údaje o něm uvedené v obchodním rejstříku byly aktuální, neboť jinak se vystavuje nebezpečí, že pro něho důležité písemnosti budou ze strany veřejné správy zasílány na „starou adresu“ uvedenou v obchodním rejstříku s následky doručení, aniž by se o tom vůbec dozvěděl. Vůči fyzickým osobám, kromě smluvních ujednání, však podnikatelé nemají žádnou povinnost ke komunikaci, a tak se budete muset smířit s tím, že jednání s Vámi bude záviset jen na jejich vůli, respektive na jejich profesionalitě. Každopádně na společnost, která často mění svůj název a sídlo a nedbá ani o aktualizaci zápisu o sobě v obchodním rejstříku, bych si dal pozor.