Naše hostitelka už zkušenost se stavěním a bydlením v rodinném domě měla. Našla hezkou parcelu v okrajové plzeňské čtvrti, novostavbu však dodavatelská firma zkazila, a když se přidaly problémy se sousedy, nelitovala času a peněz a neváhala dům prodat a hledat nové bydlení.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Řadový dům, kam nás pozvala na návštěvu, ji zaujal především dobrou polohou blízko města, a zároveň v klidné lokalitě navazující na starší zástavbu. „Líbilo se mi, že je tu jen pět domů, žádný velký developerský projekt. Malá komunita vytváří tiché prostředí a nabízí soukromí,“ vysvětluje na úvod. „A po předchozích zkušenostech mi vyhovovalo, že jsem kupovala už hotovou stavbu včetně podlah, koupelny a kuchyňské linky, nehrozily žádné nečekané změny a zklamaná očekávání.“
Slovo architekta |
Jiří Zábran, architekt: „Tento projekt byl pro nás výjimečný tím, že developer chtěl stavět architekturu a ne pouhé produkty pro bydlení zaměřené na zisk. Tím si samozřejmě zúžil klientelu a nám velmi důvěřoval.“ |
Malá řadová sestava se nachází na konci obce, společné oplocené parkoviště s jedním vjezdem nabízí určitou záruku komfortu (ke každému domu náleží tři parkovací stání) i bezpečnosti. Domy mají severojižní orientaci, na severní straně jsou umístěny vstupy, k jihu směřují pásy zahrad.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Málo metrů, hodně místa
Na pohled těsná fronta úzkých domů nabízí díky originálně uspořádané dispozici nečekaně velkou užitnou plochu. Podobně, jako se atraktivní ženě říká, že nevypadá na svůj věk, mohli bychom říci, že tento dům „nevypadá na své metry“. Ze zádveří se prochází kolem schodiště a otevřené kuchyně do společné obývací části, která za plně prosklenou fasádou pokračuje terasou a zahradou. Na severní stranědomu je umístěna ještě malá pracovna a WC. Druhé podlaží přesahuje na jižní straně o 3 m přes přízemí a přirozeně zastřešuje terasu před obývacím pokojem. Ve druhém podlaží navrhl architekt Jiří Zábran protáhlou terasu, která jako podélná „průrva“ prochází celou dispozicí a odděluje jednotlivé hmoty od sebe. Vznikla tak řada místností s okny na západ: ložnice, dětský pokoj i koupelna mají odpolední slunce a přímý výstup ven. Jižní pokoj, který slouží k relaxaci a také jako ložnice pro návštěvy, osvětluje rohové okno s výhledem do zahrady.
Přestože pozemek je úzký a zastavěná plocha zaujímá pouze 85 m2, může tu pohodlně bydlet čtyřčlenná rodina. Vše na sebe logicky navazuje a dispozice si zakládá na účelné velikosti. Každá místnost je promyšlena takřka přesně na centimetr tak, aby se dala prakticky zařídit nábytkem a aby se obyvatelé v domě pohybovali pohodlně, ale bez pocitu stísněnosti. Nejsou tu žádné zbytečné chodby ani jiné „plané“ metry kubické obestavěného prostoru.
Více dodavatelů najdete na webu iStavInfo ZDE. |
Malý, ale hezký
Řadové domy zpravidla vyhledávají zájemci o nižší cenovou kategorii bydlení. Tento projekt i přes příznivou cenu nerezignoval ani na stavební, ani na architektonickou kvalitu. Zděná stavba s vnějším kontaktním zateplením je nízkoenergetická, podlahové vytápění, kvalitní materiály v interiéru, velké posuvné prosklené plochy a okna s izolačními trojskly ji ale v technickém hodnocení posouvají směrem k vyššímu standardu a podobně je to i se známkami za „uměleckou hodnotu“.
Tvář nastavená slunci |
Architekturu domu v podstatě předurčila orientace ke slunci. Kromě energetické úspornosti a střízlivého geometrického designu bylo cílem návrhu také maximálně prosvětlit a proslunit interiér. Všechny tyto záměry se zde navzájem spojují. Západní fasáda domu je mírně zkosená tak, že terasa v patře se jako protáhlý trychtýř (protáhlé písmeno V) rozevírá směrem k jihu, aby „vtáhla“ do domu co nejvíce slunečních paprsků pod optimálním úhlem. Na severní straně naopak zůstává jen úzký průhled, zajišťující provětrání. Obdobný princip se uplatňuje i na výšku. Šikmé střechy jsou skloněné k východu, na západní straně mají místnosti vyšší stropy a jsou zde osazena vysoká okna (prosklené plochy). Vnitřní prostory v domě jsou příjemně světlé a šikovně využívají pasivní solární efekt k energetickým úsporám. |
Stavbě jednoduchého tvaru dodávají dynamiku příčně orientované šikmé střechy. Moderní design domu ladí i se zahradními domky, které jsou u všech domů jednotné. „Už při první prohlídce se mi zalíbil nejen dům jako takový, ale i poctivé provedení. Po zkušenostech s předchozí stavbou jsem dávala pozor na osazení zárubní, rohy, lišty a další detaily a nenašla jsem žádné vady na kráse. Dodavatelská firma byla velmi precizní a vstřícná a také veškeré dílčí úpravy provedla k naprosté spokojenosti,“ svěřila se hostitelka.
Slovo majitele |
Jiří Klouček, stavitel: „Dům nabízí nadstandardní kvalitu ve standardních cenových relacích. Pohledový beton, podlahové vytápění či dřevěné podlahy patří běžně do vyšší cenové kategorie, obyvatelé domů tu získali velkou estetickou i užitnou hodnotu navíc.“ |