Sebelepší ruční nářadí vám však vystačí jen na menší předzahrádku. Na větší plochu a neobdělanou půdu bude nutné vyrukovat s elektrickými motyčkami, benzinovými kultivátory a další technikou, kterou představujeme v našem desateru.
1. TIP: Ruční kypřiče a kultivátory
Jsou nejužívanějšími prvky tzv. zahradních stavebnic, umožňujících na hliníkovou, dřevěnou, teleskopickou nebo i ergonomicky prohnutou násadu patentově upínat až 70 druhů různého zahradního nářadí od motyček a hrábí až po radličkové kultivátory se třemi radličkami. Kypřič s hvězdicovými koly přejížděním rozdrtí i větší hroudy. Radličky kultivátorů zase s minimální námahou nakypří půdu v úzkých řadcích. S trojradličkou prokypříme každým tahem až 15 cm široký pruh. Gardena nabízí stavebnici Combisystem, Wolf-Garten stavebnici Multi-star.
2. TIP: Tyčová elektrická motyčka Brill-Gardenboy
Elektrická motyčka Gardenboy 400 GB je novinkou letošního roku. Díky hliníkové násadě překvapuje nízkou hmotností a elegantním tvarem krytu pohonu. Vestavěný elektromotorek s příkonem 350 W pohání kypřicí hlavu s 6 hroty z válcované oceli. Hlava kmitá ve čtvrtkruhu sem a tam 500krát za minutu, a tím kypří hlínu do hloubky 8 cm. Kypřicí hlavou se záhon „řádkuje", výkyvy do stran (na způsob práce s křovinořezem) se půda plošně kypří, přitom se ale nenarušuje humusová vrstva s mikroorganizmy.
Nástroj se vyvažuje posunováním prostřední rukojeti tak, aby co nejméně zatěžoval ruce. Vzhledem k omezenému elektrickému příkonu jsou elektrické motyčky použitelné jen k prokypřování záhonové půdy a zapracovávání hnoje nebo hnojiv do půdy. Do rostlé těžší půdy se s nimi nedostanete.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
3. TIP: Rýče šetřící záda a mozoly
Hodně dřiny nám ušetří nové typy ergonomických rýčů - na našem trhu od firem Fiskars, Wolf-Garten a Gardena. Již úhel násady proti broušené čepeli špičatého nebo rovného rýče (asi 40°) o poznání snižuje únavu zad a ramen. Podkovovitý tvar držadla zajišťuje pohodlné držení a plastové obložení izoluje ruku od chladu kovu. Kalené a broušené čepele rýčů usnadňují dřinu s hlínou.
Teleskopické rýče a rycí vidle Fiskars navíc umožňují povolením křídlové matice měnit délku násady, aby s nimi i postavou netypický uživatel mohl pracovat ve vhodné poloze. Pro rytí do hloubky a sekání kořínků volíme zašpičatělý rýč, pro zarovnávání trávníků je vhodnější plochý. Do tvrdé a kamenité půdy jdeme snadněji s rycími vidlemi.
4. TIP: Rotavátory Honda
S potřebnou razancí až do hloubky 20 cm zahradní půdu rozmělní a prokypří tři modely minirotavátorů Honda v cenové kategorii 15 až 20 tisíc korun. Mimořádně tiché, snadno startovatelné a ekologicky čisté čtyřtakty Honda-OHV s výkonem 1,8 kW umožňují robustní litinovou šroubovou převodovkou s odstředivou spojkou podle počtu a typu na rotor nasazených hvězdicových nožů půdu obracet a kypřit. Díky sofistikovanému tvaru táhnou svým záběrem 17 až 30 kg těžký stroj vpřed rychlostí kolem 1 km/h.
Hloubku záběru lze řídit nastavitelnou zadní ostruhou, šířku pak počtem namontovaných nožových hvězdic od 30 do 60 cm! Ještě citlivěji lze hloubku řídit dopředu namontovaným vodicím kolem, s jehož pomocí se na konci řádku stroj snadno otočí. Při spotřebě kolem 0,6 litrů benzinu za hodinu lze s pomalu běžícím strojem za hodinu zrýt a nakypřit 500 až 800 m2 suché půdy. V promáčené jílovité půdě se hvězdice obalí zeminou a stroj ztrácí schopnost pracovat. Vidlicová řídítka lze odklonit do strany, aby uživatel při vedení stroje nepošlapal např. oseté řádky. V příslušenství se nabízí provzdušňovač, vyčesávač a obrubovač trávníků.
5. TIP: Jednorychlostní kultivátor AL-KO
Kultivátory třídy hobby s jednou rychlostí „uživí" každá větší rodinná zahrada, zejména když se na ní pěstuje zelenina. Jsou vhodné ke zpracovávání půdy před výsadbou i zapracovávání rozdrceného zahradního odpadu, rašeliny, hnojiva i likvidaci houževnatého plevele. V mokré jílovité půdě se však jejich hvězdicové nože zalepují, takže s nimi můžeme pracovat jen v suchých půdách.
Jednorychlostní kultivátor AL-KO MH 350-4 je poháněn motorem Briggs&Stratton o výkonu 2,9 kW. Má hmotnost 24 kg a šířku záběru 35 cm.
6. TIP: Malotraktor a pluh
K zorání rostlé pevné půdy kultivátory nestačí. Zorat větší plochu umožňují jen silnější stavebnicové jednoosé malotraktory Terra Iii a Vari IV s některým z pluhů nabízených jako příslušenství. Přívěsné pluhy orají brázdu 18 cm širokou a hlubokou. Aby v tvrdé půdě kola traktoru neprokluzovala, zatěžují se závažím 33 kg. Orbu lze provádět jen při zařazeném prvním stupni. Kromě jednostranného a oboustranného pluhu, hrobkovací nebo vyorávací radličky půdu dále můžeme zpracovávat přivěšením smyku, hřebovitých brán nebo radličkovým kypřičem.
7. TIP: Multifunkční kultivátory
Pěstitelům, farmářům, zelinářům a chalupářům s většími pozemky se vyplatí silnější kultivátory z multifunkčních stavebnic domácí značky Vari-Pony (Honda) nebo od firmy Mountfield. Mají 2 až 3 rychlosti pojezdu a zpátečku, motory o výkonu 4 až 6 kW. Připojením kol a sady závaží se promění v malotraktor, pro který si zájemci mohou vybrat z bezmála čtyřiceti adaptérů a nástavců. Ty stroj podle potřeby promění ve vyorávač, plečku, sekačku trávy, obraceč sena, válec, zametací stroj, sněhovou frézu a další specializované pomocníky. Pro takový „strojní park" v ceně kolem 50-100 tisíc korun je už třeba mít větší kůlnu či garáž.
8. TIP: Elektrické motyčky
Až do hloubky 18 cm půdu prokypří těžší elektrické motyčky EH-600 od Gardeny. Menší typ s párem rotujících hvězdicových nožů kypří půdu v šíři 20 cm, větší typ se čtyřmi noži má záběr 36 cm. Kopinaté nože poháněné elektromotorem o příkonu 600 W se otáčejí 230krát za minutu a po zapnutí se samy zahrábnou do půdy a táhnou motyčku kupředu. Madla 6 a 8 kg těžkých motyček jsou kvůli přepravě osobním autem odpojitelná a mají vedle spínače s aretačním tlačítkem i kabelovou přípojku. Během tří až čtyř hodin lze větší motyčkou EH600/36 prokypřit a upravit záhony s plochou okolo 100 m2.
9. TIP: Zahradní „robot" mantis
Pod názvem „robot" se skrývá minirotavátor dovážený k nám z USA. Čtveřicí hvězdicových nožů dokáže kypřit půdu do hloubky až 25 cm, přestože je poháněn jen malým dvoudobým motorem s obsahem 21 cm3. Návod doporučuje obracet hvězdice zuby ve směru otáčení při kypření a opačně při pletí, k „orbě" lze využít přídavnou radličku. Trubkové vidlice jsou skládací a vzhledem k hmotnosti jen 9 kg se robot dá snadno přenášet i převážet osobním autem. Motor s litinovou převodovkou poslouží i v dalších rolích s přikoupenými adaptéry - provzdušňovačem trávníku, nožem pro ořez trávníků, 38 cm širokými hráběmi, čističem spár, sazečkou, nebo se dá také využít k pohonu nůžek na živý plot.
10. TIP: Kypřit lze i křovinořezem
Jde o adaptéry, které lze připojit k některým typům motorových vyžínačů a křovinořezů Solo a Mountfield místo strunové hlavy nebo zubového kotouče. Krouticí moment malých benzinových motorů zvyšuje šroubová převodovka tak, že dva nebo čtyři hvězdicové nože se zakousnou i do tvrdší nebo rostlé půdy. Spotřeba se pohybuje okolo necelého litru benzinu za hodinu. Obě ruce, vedoucí křovinořez rozvidlenou rukojetí jsou však značně namáhány, takže tento způsob kypření si může dovolit jen fyzicky zdatný uživatel.
Kypřicí adaptér Solo je součástí univerzální stavebnice „MultiSystem" se snadno startovatelným vysokootáčkovým motorem Easy-start. Na poháněcí hřídel lze „nakliknutím" připojit i tyčový vyžínač, strunovou hlavu, plotostřih nebo odvětvovací pilu. Takový univerzální pomocník v cenové relaci kolem 10 000 Kč je na zahradě jen málokdy nezaměstnaný.