Nejen ve veřejných, ale i v soukromých zahradách se uplatní jak klasické sochy a moderní plastiky, tak nejrůznější kašny a fontány, solitérní kameny či keramika v mnoha podobách. Promyšleným rozmístěním výtvarných prvků můžete dosáhnout harmonie a zajímavých pohledových efektů po celý rok.
Čistota stylu
Výběr výtvarných prvků záleží kromě jiného i na velikosti zahrady a proporcích zahradních detailů. Klasické sochy z pískovce nejlépe vyniknou u vodních ploch a na větších travnatých plochách, moderní plastiky udělají okrasu terasám, drobnou keramiku spojujeme nejčastěji s pestrobarevnými letničkami, ozdobnými trávami i trvalkami.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Od písku po bronz
Pískovec, žula, mramor, dřevo, kov, bronz, keramika i sklo mohou být zajímavým materiálem, který dokonale oživí každé zahradní zákoutí. Materiál musí být trvanlivý a odolný vůči povětrnostním vlivům. U soch jsou historicky nejběžnější různé druhy kamene, lze ale využívat i jiné materiály a postupy. Kurt Gebauer, mistr sochařského umění na pražské uměleckoprůmyslové škole, definuje rozdíly mezi sochou, plastikou, skulpturou a objektem. „Socha, jiným slovem též plastika – pokud je tvořena technikou přidávací, či skulptura – pokud je tvořena technikou odebírající, je třírozměrné umělecké dílo, které svým tvarem či proporcemi obvykle vychází z lidské postavy, není to však pravidlem. V moderním sochařství se objevují sochy, které nevycházejí z lidské figury.
Tyto odlidštěné sochy se dají nazvat objekty,“ vysvětluje Kurt Gebauer na příkladech z dílny jeho studentů. V zahradách najdeme sochy jako součást pomníků a kašen, jako architektonickou součást budov a samozřejmě také jako samostatná díla. Nemusí jít ale vždy o kámen: zahrady mohou zdobit třeba i dřevěné zahradní sochy vyrobené motorovou pilou dřevorubeckého mistra Martina Komárka, nebo barevně glazované keramické plastiky, které vytváří neméně slavná Alexandra Koláčková.
Japonsko, Afrika i Kanada
Je přirozené, že s kvalitou materiálu roste i cena, a pokud byste chtěli skutečné originály vyrobené na zakázku, museli byste jistě sáhnout hlouběji do kapsy. Zajímavé výtvarné prvky ale seženete i na prodejních výstavách nebo na keramických trzích. Oblibě se zde těší asijské nebo africké prvky. „Velkou módou je ale Afrika a poptávka je i nadále po zahradním detailu do japonských a čínských zahrad,“ potvrzuje prodejce na zahradnické výstavě v Kroměříži.
„Sochy jsou šperkem zahrady,“ shrnují manželé Ondřej a Hana Homolkovi, kteří pořádají sochařské workshopy a nabízejí sochy, které byly vytesány v umělecké komunitě Tengenenge v Zimbabwe. „Přestože do tohoto místa nevede ani pořádná cesta, sochy, které zde vznikají, najdete po celém světě,“ připomíná Ondřej Homolka.
Sochy ze Zimbabwe jsou vytesány z místního kamene, nejčastěji jsou černé, někde odstíny přecházejí do hněda, další jsou zabarvené do zelena a povrch kamene má výraznou strukturální kresbu. „Výrazná barva kamene je zdůrazněna voskováním. Po napuštění voskem získají sochy tmavé a barevně syté odstíny,“ vysvětluje Ondřej Homolka, který sochy dováží. Díky internetu dnes ale můžete získat zajímavé dílo z kterékoliv části světa. Jednou z možností jsou i bronzové skulptury inspirované indiánskou kulturou od Kanaďana Daniela Kloce, který se nechává ovlivnit i svými východoevropskými kořeny.