Řeč bude o venkovní sauně, řekněme zahradním domku, nejlépe zateplené dřevostavbě se specifickými konstrukčními i provozními technologiemi a bezpečnostními parametry. Už sama definice „stavba“ ale může vyvolávat spoustu dotazů na vztah s úřady. Zde je třeba říci, že zákon na stavby tohoto typu, tedy na kůlny, zahradní chatky, sauny atp. se zastavěnou plochou do 16 m2 a výšky max. 4,5 m, nahlíží jako na objekty, jejichž zřízení stačí jen ohlásit.
Naše rada |
Kompletní zřízení přívodu elektřiny a veškeré elektroinstalace (k topidlu, k venkovnímu i vnitřnímu osvětlení a jeho ovladačům) rozhodně svěřte profesionálovi. Ten totiž kromě materiálové rozvahy, nákupu potřebného materiálu a pochopitelně i odborné práce na závěr vystaví také nezbytnou revizní zprávu. Nejste-li zrovna kutil-všeuměl, raději se obraťte také na instalatéra a vždycky na odborníky. |
Výběr vhodného místa
Venkovní saunu lze zřídit na terase, vybudovat v blízkosti bazénu nebo postavit někde uprostřed zahradní zeleně. Je však třeba počítat s tím, že i konstrukčně poměrně jednoduchý saunovací domek přijde minimálně na 100–120 tisíc Kč (stavebnice na klíč pak zhruba od 140 do 190 tisíc Kč a více). Zvolené místo by mělo být celoročně snadno přístupné (bezpečná, dlážděná cestička – třeba už kvůli úklidu sněhu – vedoucí k domu, případně i k bazénu či jezírku). Zvažte i způsob „odstínění“ před zvědavými pohledy sousedů, třeba pomocí vzrostlé zeleně. Místo by mělo mít pokud možno rovné a pevné podloží, na němž posléze vybudujete izolovanou (tepelná a hydroizolace), alespoň 15 cm silnou armovanou základovou desku (s určitým přesahem oproti plánovanému půdorysu budoucí stavby) nebo betonové patky (pak ovšem musíte vyřešit skladbu a únosnost zvednuté podlahy). V nerovném terénu jsou jistým řešením i zemní vruty (např. Krinner). Počítejte rovněž s překážkami, které mohou „stát“ v cestě kabelovému vedení elektřiny, a pokud bude součástí sauny i sprcha, pak také vodovodní přípojce a odvodu odpadní vody (stávající vedení energetických přípojek, instalační a montážní šachty, vodní nádrže apod.).
Řemeslné zásady |
– dveře sauny se z bezpečnostních důvodů musí otevírat směrem ven |
Vlastní stavba
Optimální vnitřní prostor sauny vychází z počtu osob, které budou saunu využívat. Na 1 osobu je třeba vyčlenit zhruba 2 m2 (3–4 osoby asi 7 m2).Výška sauny se pohybuje kolem 2,5 m metru, horní lavice (pokud nějaká bude) by měla být od stropu vzdálena přibližně metr, aby se na ní dalo pohodlně sedět. Množství a druh materiálu vychází z typu stavby (v našem případě bude řeč o zahradní roubené chatce), z jejích rozměrů, z odstupových vzdáleností topidel, sezení nebo lavic a z dalších kritérií), ze souvrství stěn (sendvičová konstrukce s vnějším a vnitřním opláštěním palubkami a s integrovanou tepelnou izolací), z vnitřního vybavení atd. Střecha tohoto jednoduchého domku může být pultová nebo sedlová s mírným sklonem, krytá lehkým kanadským šindelem nebo plechovými šablonami. Ve střešním plášti nezapomeňte zhotovit prostup pro komín a rozhodně nepodceňujte ani odvodňovací systém – tedy žlaby a svody s odtokem srážkové vody v dostatečné vzdálenosti od základů. Pokud povede do sauny elektřina, pak zvažte možnost instalace podlahového topení pomocí kabelu.
Pozor na vodu |
Všechna značková elektrická saunová kamna i kamna s vyvíječi páry (kupříkladu Harvia, Helo Cup, Sawotec, Vega aj.) jsou uzpůsobena k bezpečnému kontaktu s vodou (při polévání žhavých kamenů). I když by se možná našli takoví kutilové, v případě saunových kamen rozhodně není vhodné experimentovat a sestavovat topidlo vlastní konstrukce. Elektřina totiž s vodou zrovna moc nekamarádí… |
Dispoziční řešení
Vnitřní členění by v optimálním případě mělo zahrnovat potírnu/prohřívárnu – sprchu – ochlazovnu (případně ještě odpočívárnu a WC). To ovšem do zmiňovaného půdorysu 16 m2 ani při nejlepší vůli nevtěsnáte. Zůstaňme tedy u potírny – místnosti pro dosažení teploty 60 až 100 °C, vždy s palubkovými povrchy stěn a s dřevěným interiérovým vybavením. Důležité je odvětrání a dostatečný přístup vzduchu k saunovacím kamnům. Přisávání pro kamna se umísťuje pod topidlem, čerstvý vzduch pak do místnosti „vchází“ prostupem ve stěně sauny. Odvětrání zajistí prostup s mřížkou průměru 100 mm, umístěný pod stropem.
Vhodná je keramická, tepelně odizolovaná podlaha (dlažba) s protiskluzným povrchem, kvůli snadné údržbě mírně vyspádovaná směrem ke dveřím nebo vybavená odtokovým kanálkem (gulou) a krytá dřevěným roštem. Při nedostatku místa zvolte ochlazovnu pod širým nebem – malý bazének, jezírko nebo speciální dřevěnou káď. Nejjednodušším řešením je pak zahradní sprcha s hadicí a v zimě i napadaný sníh. Odpočívárnu může nahradit sezení nebo lehátko v zimní zahradě domu, případně rovnou v interiéru.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibvyt.cz. |
Výběr vhodných materiálů
Pomineme-li betonovou základovou desku a instalace, pak základním materiálem je samozřejmě dřevo. V každém případě vždy suché, málo smolné, například smrkové se strojově upraveným povrchem. Patří sem severský smrk se spoustou drobných suků (vnitřní, ale i vnější obklad), nabízí se i měkký topol či osika, které se tolik nezahřívají (lavice a lehátka), případně exotické dřeviny jako hemlock (nekroutí se), cedr (velmi odolný vůči vlhku, vylučuje specifické a příjemné aroma), abachi atd. Veškeré dřevo je vhodné před použitím „umrtvit“ thermo úpravou.
Čím a jak si zatopit
V tradičních saunách rozhodně dřevem, v lehkých svépomocných roubených stavbách je vhodnější elektřina. Potřebný výkon saunových kamen vychází ze dvou faktorů: z obsahu čili kubatury prostoru a také z použitého materiálu (dřevostavba, zděný objekt). Obecně platí rovnice 1 m3 = 1 kW výkonu saunových kamen. K optimálnímu efektu topného tělesa pomůže i nižší strop (stačí 210 až 230 cm, ale rozhodně ne méně než 190 cm). Na trhu najdete elektrická saunová kamna od výkonu 2,3 kW (bohatě vyhřejí prostor zhruba do 2,5 m3) až po 16,5 kW (postačí do prostoru o velikosti 30–50 m3).
Zhruba stejná pravidla platí i pro výběr topidla na dřevo, ale jejich obsluha je pracnější a časově náročnější a musíte do nich přikládat.
Sauna z krabice
Komu není zrovna souzeno, kdo kutit nechce nebo nemá čas, kdo hodně spěchá a už už se vidí (cítí) v teple, tomu stačí vytočit správné číslo a pořídit si venkovní saunu jako stavebnici i s dodávkou až do domu. Balení ve většině případů obsahuje nezbytné dřevěné konstrukční prvky včetně střechy, spojovací a instalační materiál a podle výběru i kamna na dřevo nebo na elektřinu. Existuje i možnost dodávky na klíč a pak si opravdu vystačíte jen s kreditní kartou. Takový klasický domeček (srub) má rozměry běžně vystavované a poměrně známé zahradní chatky (d x š x v) 2 000 mm + 1 000 mm terasa x 2 000 mm x 2 500 mm. Kromě zahradního srubu pak v jednom balíku najdete smrková prkna 135 x 45 mm, podlahový rošt, saunovou kabinu, díly terasy a podlahovou desku, dveře a okna s madlem a zámkem a taky lavičky ze smrkového dřeva, plstěné šindele, tenzní ocelové tyče stěn.
Další balík pak obsahuje saunová kamna na dřevo s ocelovým komínem a tepelným ochranným štítem, nebo elektrická kamna 9 kW a samozřejmě i příslušenství (vlhkoměr, naběračka, vědro). To vše za nějakých 150 tisíc včetně DPH. A variant je bezpočet…