Tam, kde se na slunci třpytí a bublá voda, se člověk cítí v bezpečí. Tento efekt se dostavuje již u malých fontán a vodních nádrží, pro které je na každé zahradě, terase a dokonce i balkóně místa dost.
Jako nádrž lze použít téměř cokoli, co je nepropustné a hodí se ke stylu domu a zahrady. Již třeba velká skleněná váza se na pár týdnů může stát minirybníčkem, když do ní vysadíme vhodné vodní rostliny, například prustku nebo babelku řezanovitou. Pro trvalé a náročnější osázení by měla být nádoba samozřejmě o něco větší.
Mnoho možností nabízejí rozpůlené vinné sudy nebo velká květinová vědra, která nemají žádný odtok. V nich se dají za pomoci několika málo cihel vytvořit různé výškové stupně, na kterých se po léta daří různým vodním rostlinám. Na těchto vodních miniplochách se může dařit i leknínům. Trpasličí odrůda 'Froebeli' si vystačí s hloubkou vody již 25 cm.
CO JE DOBRÉ VĚDĚT |
Vodní prvky by měly rozhodně stát v polostínu. Na slunci by byla voda příliš teplá. Používejte nejlépe výhradně dešťovou vodu. Voda z vodovodu obsahuje mnoho látek, které podporují nežádoucí růst vodních řas. Průběžně doplňujte odpařenou vodu, likvidujte vodní řasy a odstraňujte všechny uvadlé listy a lístky. Používejte jen pumpy určené k venkovnímu použití. U trvale instalovaných kašen a nádrží by měl být kabel zaveden odborníkem. |
Malé vodotrysky, víry a fontány uvedou vodu do pohybu. Existují dokonce takové minipumpy, které je možné umístit i do plochých mís nebo jiných nádob.
Jejich kabel pak vede ven přes okraj, obvykle dobře schován pod oblázky, dekorativní kořeny nebo listy rostlin. Kdo má zájem, může si takovou pumpu pořídit třeba i s dálkovým ovládáním.
Ale i bez rostlin a techniky je každá nádrž s vodou atraktivní. Zrcadlí se v ní nebe a láká ptáky k napití či koupeli.