RADA ODBORNÍKA |
Ing. Václav Šarapatka, specialista na osvětlení interiérů i exteriérů |
Jedním z velmi důležitých hledisek při osvětlování zahrad je bezpečnost. Svítidla musí být chráněna proti vniknutí vody. To se označuje značkou IP s uvedením příslušného dvojčíslí, druhá číslice označuje ochranu proti vodě. Čím vyšší je tato číslice, tím vyšší je i ochrana proti vniknutí vody. Nejnižší krytí je IP23. Svítidla do země by měla mít krytí nejméně IP67. Do vody se smějí dávat jen svítidla napájená napětím 12 V s krytím nejméně IP68. Instalace by měl vždy provádět odborník, na závěr montáže osvětlení si vyžádejte revizi. |
Trojí funkce
Podle funkce by mělo být osvětlení exteriéru rozděleno na tři základní části: orientační, dekorativní a užitkové. Mohou se vzájemně překrývat a doplňovat, nicméně pro jejich správné fungování je nutné, abyste od začátku počítali s minimálně třemi ovládanými okruhy – každý z nich bude ovládat jeden funkční okruh. Mluvíme ale o minimálním počtu – čím je pozemek větší, čím více je vybaven a čím lepší má systém osvětlení být, tím více by mělo být okruhů.
Dobrá orientace
Orientační osvětlení umožní základní bezpečný pohyb po zahradě: vymezuje komunikace (vstupy, vjezdy, parkovací stání, cesty) a zahradní stavby (altán, pergola, zahradní domek, kůlna, sauna…). Může být doplněno intimním dekorativním svícením pro určité druhy zeleně. Tento druh osvětlení může být řízen časovým nebo soumrakovým spínačem a je zpravidla v činnosti ve večerních a ranních hodinách.
Pokud použijete některé moderní světelné zdroje – LED (diody) nebo úsporné zářivky, je možné bez větších nároků na výměnu světelných zdrojů a odběr provozovat zařízení i celou noc. (Proč se tomu vyhnout, píšeme na jiném místě.) Jako další alternativu napájení je možno uvést solární články, které za slunečného počasí dokážou udržet v provozu orientační osvětlení až 6 hodin po západu slunce. Nevýhodou je nefunkčnost či špatná funkčnost osvětlení při zamračených dnech a omezená životnost baterií. Příkladem orientačního osvětlení jsou svítidla zapuštěná do pochozích a pojezdových ploch.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Světlo pro užitek
Užitkové osvětlení slouží k tomu, abyste viděli při různých činnostech prováděných mimo dům, případně k zajištění bezpečnosti zahrady. Důležité je například důkladně osvětlit venkovní terasu, kde jíte i připravujete pokrmy, ale přitom vás její osvětlení nesmí oslňovat při jiných činnostech. Dobré světlo potřebujete i pro přípravu palivového dříví, hodí se pro zimní (noční) úklid sněhu či zalévání květin na terase. Důležitým parametrem je celkové vnímání pracovního prostoru i jeho okolí. Při použití užitkového osvětlení by tedy měly být v činnosti i orientační okruhy osvětlení.
OD NEVIDÍM DO NEVIDÍM |
Dopadá do vaší zahrady světlo z pouličních lamp a máte pocit, že přesvětlená obloha ve velkém městě dodává tolik světla, že je zbytečné cokoli pořizovat? Opak je pravdou. Přesvětlené okolí vás oslňuje a vy vlastně svoji zahradu v noci nevidíte. Decentně rozmístěná a správně vybraná světla jí dají menší měřítko, opticky vám ji přiblíží a uzavřou do vašeho soukromého světa. Uvidíte květy, zajímavé tvary větví, posečený trávník, jezírko či sochu, kterou jste dlouho vybírali. Mnoho lidí je od podzimu do jara mimo domov celé dny, a proto se svou zahradou mohou potěšit jen díky zahradnímu osvětlení. Bez něj by ji viděli jen o víkendu. |
Světlo pro krásu
Dekorativní osvětlení slouží ke zvýraznění zajímavých kompozic rostlin i solitérů, soch a dalších uměleckých prvků, kamenných zdí, drobných staveb. Velkým přínosem je profesionální nasvícení vodních prvků. Dekorativní osvětlení používá především svítidla, která umožňují směrové nastavení tak, aby bylo možno reagovat na změny rostlin v průběhu roku i jejich života (změny barvy i velikosti). Směrování umožní jemné doladění při instalaci. Jako světelné zdroje se používají především žárovky (halogenové), které poskytují přirozené podání barev.
Pokud je žádoucí zvýraznit barvy některých částí rostlin (listy, květy) nebo provést barevné ladění celé zahrady, je možné použít barevné filtry. Samostatnou kapitolou je osvětlování uměleckých zahradních prvků, tedy soch, kamenných skupin, vodních prvků. Zde je vhodné použít několik samostatně spínaných okruhů pro vytvoření jemné nebo naopak dramatické atmosféry, tedy vytvořit velké kontrasty světla a stínu. Dobrým příkladem může být použití kombinace zadního a čelního osvětlení busty.
SVÍTIT, ALE NEŠKODIT |
Lidská civilizace škodí mimo jiné plynnými, tekutými a pevnými zplodinami a hlukem, ale také takzvaným světelným smogem. Přemíra světla narušuje biorytmy zvířat a ptáků. Nabádáme vás – pokud na zahradu či dvůr nepotřebujete vidět, zhasněte. A určitě nesviťte celou noc – nejsme na planetě sami. |
Pohodlí i bezpečnost
Ovládání osvětlení zahradních okruhů je řešitelné klasickým způsobem – vypínači, nebo některým z moderních centrálních systémů. V takovém případě je vhodné zajistit ovládání orientačních a dekorativních okruhů jak z domu, tak ze zahrady – z terasy, altánu, od bazénu. V zimě anebo za deště, který dopadá až na dveře na terasu, oceníte ovládání dekorativních okruhů z obývacího prostoru. Nebudete moknout ani prochládat, ale o krásu své zahrady v noci nepřijdete. Jeden z častých typů centrálního ovládání je systém DIGIDIM od firmy HELVAR. Tento systém umožňuje spínání, stmívání, přednastavení světelných scén i časové spínání. Jeho aplikace je možná pro exteriér i interiér.