Vybrali jste místo, teď je na řadě velikost, tvar a materiál. Jako u všech doplňků platí: romantické zahradní stavby se hodí k starým vilám a venkovským domům, moderní stavbu nejspíš doplníte strohou zahradní architekturou. Klasickými tvary a materiály (především dřevo, hladký kov, kámen a cihly) nezkazíte nic. V současné době se čím dál častěji stavějí pergoly zastřešené – bezpečnostním sklem, průhledným perspexem, nejnověji slunečními plachtami, které odolávají i dešti. Jste tak trochu pod pergolou a trochu v altánu. Pergola i altán musejí proporčně odpovídat domu i zahradě.
Altán nebo větší pergola
Materiály vybírejte podle toho, na jak dlouho stavíte: altán nebo větší pergolu nejspíš budujete na řadu let, a proto si vyberete trvanlivé dřevo, případně v kombinaci s cihelnými, kamennými nebo omítanými sloupky. Krásně vypadají i kované stavby, tradiční altány ve viktoriánské době byly litinové.Kov i dřevo můžete jen ošetřit proti nepřízni počasí, anebo je natřít: bílá barva dokonale ladí se zelení a vypadá zasněně a čistě. Výrazné barvy zase promění zahradní stavbu v originání a nepřehlédnutelnou ozdobu zahrady. Kvalitní spoje a dokonalé ošetření zajistí pevnost a trvanlivost.
Loubí neboli pergola může chránit zahradní posezení, rozklenout se nad cestou v zahradě anebo vtipně skrýt stání pro auto či hospodářské zázemí domu. Pergola pro odpočinek bývá často kotvena ke zdi domu, anebo k nedaleké obvodové zdi zahrady.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Pergola působí vzdušně
Pergoly se nejčastěji budují ze dřeva. Nosné sloupky nesmíte kotvit přímo do země. Osazují se pomocí kovových patek či plochých profilů. Jinou možností jsou kamenné, cihlové nebo kovové sloupky, které nesou dřevěný či kovový krov. Funkci vodorovných profilů mohou plnit i napnutá ocelová lanka, která není skoro vidět. Pergola tak působí neobyčejně vzdušně, údržba je výrazně méně náročná. Již zmíněná plachta či sklo vás ochrání před deštěm, ale v kombinaci se zeleným baldachýnem se budou hůř udržovat. Můžete ale pod sklo napnout lanka, po nichž popínavky porostou.Povedený zahradní altán budete využívat velmi často: Demontovatelná či velkoryse otevíratelná okna vám umožní užívat „místnost v zahradě“ v chladné a větrném počasí (zejména bude-li v ní krb) i v horkém létě (zvlášť když bude schována pod velkými stromy nebo cloněná závěsy popínavých dřevin). Budete tu odpočívat, hrát si dětmi, altán můžete proměnit v letní pracovnu, nebo dokonce i ložnici. Velká zahrada umožní situovat altán do volného prostoru: tehdy mívá čtvercový, šestiúhelníkový nebo osmiúhelníkový půdorys, aby z něj bylo dobře vidět do všech stran. Chcete-li se dívat jen jedním až třemi směry, může mít zadní stranu plnou, boční třeba jen s okny a přední hodně otevřenou.
Nejklasičtější jsou altány dřevěné, ať už přírodní, nebo natřené na romantickou bílou. Střecha může být rovněž dřevěná, anebo krytá měděným plechem, sklem, v případě robustních staveb můžeme použít i střešní tašky. Opatrní buďte u lepenek a soudobých bonnských a jiných šindelů: někdy na altánu vypadají dosti robustně a hlavně uměle. Pozor naopak nemusíte dávat při výběru popínavých rostlin – čím bohatší bude záplava svěžího listoví a vonných květů, tím lépe vám pak v altánu bude.