Plán může mít samozřejmě mnoho podob, od myšlenky v hlavě až po podrobný projekt na papíře. Je také rozdíl plánovat zcela novou zahradu nebo jen upravovat již stávající, říká na úvod Jiří Prouza.
V čem může pomoci zahradní architekt?
Zahradní architekt je tady proto, aby našel odpovědi na otázky, které se týkají nejen zahrady, ale často i umístění domu, respektive jeho orientaci vzhledem k zahradě a k okolí. Mezi základní rady patří výběr rostlin, keřů a stromů, řešíme dotazy ke zpevněným plochám, modelaci terénu či funkci vody v zahradě. Velmi podceňovanou hodnotou je orientace zahrady vůči světovým stranám – je třeba vědět, kam umístit terasu, bazén, bylinkovou zahrádku, kompost a podobně. To samé platí o řešení zahrady z hlediska pohledového odclonění – tedy pokud chcete mít soukromí od sousedů nebo chcete vytvořit zákoutí, kde nefouká vítr. Všemu vévodí celková idea, program a funkce zahrady a také její estetická hodnota.
Co znamená dobrá příprava pozemku?
Příprava pozemku zahrnuje celou řadu opatření včetně rozvodů elektriky a vody. Nejvíce bych ale zdůraznil opravdu zodpovědnou péči o půdu. Většina našich zahrad trpí velmi špatnou kvalitou půdy, která je často dána i podceňováním této základní hodnoty. Do dobré půdy se vyplatí investovat! Pokud je na pozemku půda nevhodná nebo po stavbě zničená, je třeba ji pořádně upravit nebo vyměnit za lepší.
Jaké je ideální místo pro okrasnou zahradu?
Ideální místo chápe každý trochu jinak, ale z praxe lze doporučit mírný svah alespoň na části zahrady, který umožňuje zajímavější modelaci například pro potok a různorodá zákoutí, jež vnesou do zahrady napětí a atraktivitu – místo pro altán, ohniště, dětský koutek, psa, louku nebo biotop. Z hlediska orientace je lépe umístit dům s garáží a příjezdem na severní straně pozemku a zahradu otevřít na jih.
Zahradu budeme nejspíš dělit do různých sektorů. Mohli bychom popsat ty základní a nastínit jejich vhodné umístění – uvažujme o rodině se dvěma malými dětmi a domácím zvířectvem.
Zahrada má dnes především funkci okrasnou, rekreační i reprezentativní. Potřebujeme plochu pro terasu, trávník a případně jezírko nebo bazén. Dále je důležité místo pro děti, psa, kompost, sušák na prádlo, dřevo do krbu, věci pro zahradu, zeleninu a bylinky. Co se umístění týče, důležitá je vzdálenost (aby nebyly bylinky daleko od kuchyně, sušák od praní, dřevo od krbu atd.), přehlednost (možnost pozorovat děti na hřišti i u vody), odclonění (kompost tak, aby nebyl vidět a cítit). Vedle toho je ale nutno řešit i praktickou stránku věci, sluneční svit či stín a mnoho dalších kritérií.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Častým požadavkem bývá přirozené začlenění užitkové zahrady s ukrytým kompostem. Kam byste jej v rámci projektu okrasné zahrady umístil?
Užitková zahrada může být velmi pěkná a upravená, proto ji lze začlenit do okrasné tak, aby nebyla zbytečně daleko od domu. Kompost je možno ukrýt za živý plot v rámci této plochy. Pěkný tu bude i stylový dřevěný domek na nářadí a hnojiva. Vše záleží na míře upravenosti a dobrém vkusu. Jakým způsobem lze řešit soukromí (popř. ochranu) jednotlivých sektorů v zahradě? Nejlepším způsobem je zeleň. Ta může mít podobu vyšších keřů nebo i stromů. Tam, kde není mnoho místa, jsou výborné živé ploty, které mohou být stříhány jen na šířku 30 cm.
V rámci zimních prací bychom asi měli uvažovat také o základních předělech na zahradě, o srovnání terénu, o umístění jezírka. Jaký postup prací byste doporučoval v první dekádě roku?
V této části roku záleží hodně na počasí. Jinak se pracuje v mrazech a jinak při oblevě. Pokud to jen trochu jde, dá se bagrovat, kácet, vyklízet. Nedá se betonovat, zdít ani sázet. Také můžete projektovat, přemýšlet a shánět materiál…
Často se nás čtenáři ptají na umístění studny v zahradě a na její možnosti v souvislosti s budováním většího jezírka. Vy máte s budováním vodních toků bohaté zkušenosti. Jak takovéto případy řešíte a jak jsou časově a finančně náročné?
Umístění studny v zahradě určí proutkař (či studnařská firma), jen pokud je to vyloženě nevhodné, hledá se jiné místo. V souvislosti s jezírkem to nehraje velkou roli, má většinou uzavřený vodní okruh. Studna slouží jen k doplňování vody a hlavně pro závlahu zahrady. Celý systém je ale trochu složitější…
Propojení zdrojů elektriky a vody se zahradou patří asi mezi nejsložitější zahradní práce. Mohl byste nabídnout nějaká doporučení – co je nutné hlídat a jak vybírat vhodnou firmu?
Moderní zahrada se bez inženýrských sítí jen těžko obejde. Doporučit musím především dobrý a efektivní projekt a budování ve vhodném termínu – zpravidla před dalšími většími úpravami v zahradě. Snížení nákladů dosáhnete tím, že položíte vodu i elektrické vedení do společného výkopu a myslíte na dostatečnou rezervu. Tím myslím větší elektrickou chráničku (50 mm), do které mohu i později protáhnout další kabel, a raději větší průměr hadice na vodu (hlavní rozvod min. 1''/32 mm). Nejdůležitější je pečlivá a zodpovědná práce při pokládce, aby nedošlo k poškození.
Kdy můžeme začít s osazováním velkých kamenů a se základní sadbou podrostových dřevin?
Kameny se mohou pokládat prakticky kdykoliv, pokud to počasí dovolí. Jde hlavně o komfort práce a o její bezpečnost – v blátě to moc velká zábava není. Jarní sázení je vhodné začít v březnu v bezmrazém dni, kdy už je trochu tepleji a půda není příliš mokrá.
Pokusme se o malé shrnutí. Co považujete za nejdůležitější před hlavní zahrádkářskou sezonou a v čem nejčastěji chybujeme?
Nejdůležitější je vědět, co chci a co jsem schopen zvládnout. Pak musí následovat kvalitní příprava nejlépe ve formě projektu či plánu. Největší chyby spočívají právě ve špatném naplánování jednotlivých prací, hlavně pokud se zapomene nebo podcení něco, co se pak musí mnohem složitěji a podstatně dráž dodatečně dodělávat. Proto je dobré poradit se předem s odborníky.
Každá činnost na zahradě má bezesporu svůj ideální termín. Nicméně platí základní poučky i v době takovýchto změn počasí?
Základní poučky ještě stále docela platí, zase až tak zásadní změny nenastaly. Rozhodně se ale zvýrazňují rozdíly v teplotách, v zimě může nastat velmi rychle velký skok směrem nahoru i dolů. Opatřením je pečlivá zimní ochrana choulostivějších rostlin. V létě máme zase dlouhá období veder a sucha – zde pomůže jen umělá závlaha.
Jakým způsobem se proměnily české zahrady a jaký bude podle vás jejich další vývoj? Které zahradní styly budou převládat?
Vývoj zahrad v Česku jde správným směrem. Po období sterilních kreací začínají převládat barvy, tvary a květy. Zahrady začínají být pestré a proměnlivé v čase i prostoru. Velkou renesanci prožívají trvalky, okrasné trávy a hlavně růže. Rovněž živé ploty se uplatňují stále více. To je velmi povzbudivé. Obrovské oblibě se těší voda v zahradách, hlavně ve formě koupacích jezírek včetně potoků a kaskád. Větší vodní dílo je v zahradě nejen dominantním estetickým prvkem, ale v této formě i velkým přínosem k ekologii zahrady a okolí.