I když je celková výměra pozemku na východním okraji Prahy 1 500 m², pro zeleň zbylo jen 600 m². Zahrada tvořená otevřeným vnějším prostorem a zcela skrytou vnitřní plochou, oddělenou od okolí vysokými betonovými zdmi, byla elegantně rozdělena na čtyři samostatné funkční části.
Ráj keřů
Vnější zahrada představuje poměrně rozsáhlou plochu (asi 300 m²) na severní a východní straně domu. Její úprava volně přechází za oplocení až k málo frekventované ulici. Plot je zcela průhledný z kovové tyčoviny. Vzhledem k zastínění budovou a požadavkům na celoroční estetické působení a především minimální údržbu jsme sem navrhli půdopokryvné stálezelené keře, které vytvoří hustý porost vysoký 30 až 50 cm.
Použili jsme pouze dva druhy - brčál menší (Vinca minor) známý jako barvínek s modrými květy a brslen (Euonymus fortunei ´Dart's Blanket´), který se na podzim krásně zbarvuje do červena. Půdní pokryv místy doplňují vyšší esteticky působivé keře - stálezelená vícekmenná mahonie (Mahonia x media ´Charity´) s atraktivními jarními žlutými květy, rovněž vícekmenný opadavý muchovník (Amelanchier lamarckii), který na jaře krásně kvete a na podzim se ještě krásněji zbarvuje, a také hortenzie (Hydrangea quercifolia) se zajímavým, na podzim nádherně fialovým velkým listem. Volný prostor v severozápadním rohu vyplní větší strom v podobě katalpy (Catalpa bignonioides).
Samotnému vstupu do domu dominují dva sloupovité duby (Quercus robur ´Fastigiata´) a také pás travin z ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis), zasazený do skládaných říčních valounů.
Dále je zde čtvercová plocha osázená trvalkami a lemovaná nižším stříhaným živým plůtkem ze stálezeleného zimostrázu (Buxus sempervirens).
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
V přírodním ladění
Pro soukromou, dominantní část zahrady si majitelé zvolili ze dvou návrhů přírodnější styl s výsadbami dále od domu a s přímým vstupem na travnatou plochu z terasy. Od terasy u bazénu vede na travnatou plochu cesta z minerálního betonu (hutněného kameniva různých frakcí).
Vedle cesty je dřevěný kryt studny, který bude v budoucnu osazen uměleckým dílem. Jsou zde pouze dva stromy, v jihozápadním rohu borovice (Pinus sylvestris) s lavičkou a v jihovýchodním rohu žlutolistý dřezovec (Gleditsia triacanthos). Záhony navazují ve volných oblých křivkách na travnatou plochu, od níž je dělí kovová pásovina, která snižuje náklady na údržbu. Rostliny jsme volili tak, aby byly pestré a působivé během celého roku. Podél vysoké betonové zdi a pod stromy, kde se vytváří stín, porostou azalky (Azalea mollis) a pěnišníky (Rododendron hybridum), doplněné o stínomilné trvalky, zeď poroste břečťan (Hedera helix).
Na ostatních plochách se uplatní ty druhy keřů, které vyžadují slunce, jako je červenolistý dřišťál (Berberis thunbergii ´Atropurpureum´), třezalky (Hypericum), perovskie (Perovskia atriplicifolia), stálezelená střemcha (Prunus laurocerasus ´Otto Luyken´) a větší solitérní keře, jako šácholan (Magnolia ´Susan´) a kalina (Viburnum plicatum ´Tomentosum´), vše doplněné rovněž trvalkami.
PŘÁNÍ MAJITELŮ |
- vytvořit větší souvislou travnatou plochu, umístit několik stromů - navrhnout menší skrytý prostor pro užitkovou zahrádku - mít okolo domu celoročně zeleň s minimálními nároky na údržbu |
Užitková zahrádka pro babičku
Pro starší babičku, která žije s rodinou v domě, byla vyčleněna menší část jižně orientované části zahrady. Je oddělena od ostatních prostorů živým plotem z tisu (Taxus baccata ´Hicksii´), který je nejvhodnějším druhem pro tvorbu stálezelených živých plotů.
Na tomto malém prostoru byly vytvořeny malé záhonky, přístupné ze zpevněných ploch z minerálního betonu, ohraničené rovněž kovovou pásovinou. Je zde i větší zpevněná manipulační plocha, kde by měl být umístěn kompost a také stolek se židličkou pro odpočinek po práci. Babička se zde může věnovat pěstování bylinek, zeleniny a drobného ovoce, aniž by byl narušen dojem z reprezentativní části zahrady.
ZAHRADNÍ ARCHITEKT |
Ing. David Nechanický (1978) |
Vystudoval obor zahradní a krajinářská tvorba na MZLU Brno v Lednici. V roce 2005 založil firmu Green Art, spol. s r. o., která se zabývá projekcí, realizací a údržbou veškeré zeleně. Věnuje se především projekcím a vedení realizací zeleně. Absolvoval řadu studijních cest po Evropě (Anglii, Francii, Itálii atd.), ale i po vzdálenějších zemích, jako je Čína nebo Japonsko. Od počátku roku 2008 je autorizovaným krajinným architektem. |
Jako kontrast orientální koutek
Menší prostor oddělený od samotné zahrady vysokými bambusy (Phyllostachys bissetii) a živým plotem z tisu kontrastuje se zbytkem zahrady. Celá plocha je pokrytá oblázky. Prostoru by měl dominovat jehličnatý strom tvarovaný do podoby bonsaje (výška cca 2 až 3 m), například borovice drobnokvětá (Pinus parviflora).
Zajímavým doplňkem bude atypický vodní prvek v podobě velkého kamenného bloku vysokého 2,5 metru, z něhož bude z kovové trubičky vytékat voda a pokračovat do velké terakotové nádoby, odkud přeteče a ztratí se v oblázcích. Ve skutečnosti poteče do podzemní skryté nádrže a čerpadlem bude tlačena opět dokola. Kolující voda tak bude na uživatele zahrady působit především svým zvukem.
V menší zpevněné ploše je navržena lavička, k níž povede několik mohutných šlapáků.