Pro vysněné jezírko jsem vybrala místo poblíž terasy, z níž si pak majitelé zahrady budou moci vychutnávat krásy tohoto zákoutí. Umístění je praktické také z důvodu snadného vstupu do vody přímo z terasy, které umožní ochlazení v parných letních dnech. Jezírko by mělo mít proměnlivou hloubku - u terasy bude nejhlubší, směrem do zahrady se pak bude hloubka postupně snižovat. V mělké části jsem navrhla přechod v podobě kamenného brodu. Výsadby kolem jezírka zastupují vlhkomilné druhy trvalek a traviny, zčásti umístěné ve štěrku.
PŘÁNÍ MAJITELŮ |
- zastínit zahradu před zraky sousedů - vsadit do ní malé jezírko - zakomponovat několik větších kamenů - vysadit pár vzrostlých stromů |
Kout s vistárií
Na tyto výsadby navazuje výběžek, který pohledově a prostorově izoluje jižní kout zahrady, kde vznikne malé pohodlné posezení s kamennou lavicí a pergolou. Ta by měla být zhotovena z dřevěných trámků a popnutá vistárií, která zajistí pocit soukromí. Z lavice bude pěkný pohled na trvalkové výsadby ve štěrku, jejichž pozadí tvoří hustý porost bambusů. Do těchto míst jsem do popředí umístila tři nestejně vysoké, hrubě otesané kamenné sloupky, které dominují celému prostoru. Návštěvníka či obyvatele zahrady sem zavedou kamenné šlapáky spojující pergolu s terasou.
Ptejte se odborníků na ZAHRADU v PORADNĚ ZDE. |
U terasy převažují trvalky a nízké dřeviny opět v kombinaci s kameny a štěrkem. Vybrala jsem rostliny pohledově atraktivní, ne příliš vysokého vzrůstu, aby se zachoval výhled z terasy. Stejně jako na celé zahradě i zde jsou druhy rostlin zvoleny tak, aby byly zajímavé olistěním, květy či plody po celý rok. Stěžejními prostory pro možnou výsadbu clonící vyšší zeleně se v této zahradě staly oblasti, pod kterými nebudou podzemní kolektory, to znamená linie podél plotu, jižní kout zahrady a prostor mezi domem a garáží. Důvodem je technické řešení kolektorů, které jsou položeny v poměrně malé hloubce 1,2 m, což znemožňuje výsadbu stromů, jejichž kořeny by pak zasahovaly do potrubí. Co se týče keřů, je třeba vybírat spíše menší či mělce kořenící druhy. Výběr trvalek není omezen, ale stále je třeba počítat s případnou údržbou celého zařízení.
POUŽITÉ ROSTLINY |
Vhodné k jezírku |
Alchemilla mollis - kontryhel měkký |
Před domem |
Prunus serrulata 'Hisakura' - třešeň pilovitá Caryopteris clandonensis - ořechokřídlec klandonský Weigela florida - vajgélie květnatá Berberis thunbergii 'Atropurpurea' - dřišťál Thunbergův Spiraea x bumalda 'Anthony Waterer' - tavolník nízký Doronicum caucasicum - kamzičník kavkazský Veronica spicata - rozrazil klasnatý |
Pro clonicí výsadby |
Parthenocissus quinquefolia - loubinec pětilistý Wisteria floribunda - vistárie květnatá Hedera helix - břečťan popínavý Akebia quinata - akébie pětičetná Taxus baccata - tis červený Bergenia cordifolia - bergénie srdčitá Geranium x magnificum - kakost vznešený Astilbe arendsii - čechrava Arendsova |
Prostorná a zároveň útulná
Díky velké trávníkové ploše působí navržená zahrada prostorným dojmem, zároveň jsou tu i zákoutí, která poskytnou příjemné místo pro relaxaci ve skrytu zeleně či na sluncem zalité terase. Jedním z možným řešení rozčlenění velké trávníkové plochy by mohl být vyvýšený ostrůvek s výsadbou keřů a trvalek, na jehož modelaci by byl použit materiál získaný po vyhloubení jezírka.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Tento ostrůvek by nejen vhodně zpestřil rozsáhlou travnatou plochu, ale poskytl by i potřebnou mocnost zeminy pro výsadbu hlouběji kořenících dřevin. Stále ale zůstává otázkou přístupnost podzemních kolektorů, která by byla pod ostrůvkem značně omezena.