Kdysi to byla louka, potom pole, nakonec jenom zpustlý pozemek porostlý bodláky. Snem majitelů bylo vrátit sem přírodu. Zahrada Slunečnice u ekodomu je rozdělena na vstupní část, dvorek, okrasnou, užitkovou a obytnou zahradu s terasou, sad a pole. Časem bude doplněna i o zalesněnou plochu. Na hranici pozemku stojí lípa, ořešák, cedr a kaštan, brána feng-šuej, jíž přichází potřebná energie. V budoucnu mají stromy dosahovat až 30 metrů.
Významným ekologickým, ale i energetickým prvkem je jezírko. Pestrá paleta rostlin udržuje vodu čistou, aniž by bylo třeba filtrů a chemikálií. V létě odparem vody ochlazuje vzduch, v zimě ho naopak otepluje. V létě se v jezírku koupou, v zimě na něm bruslí. Rozměry jezírka s obvodovými kapsami s rostlinami jsou 21×9 m, čistá plovací plocha má délku 15 m a šířku 3 m. Hloubka jezírka je 2 až 2,5 m, aby se do něj mohlo skákat a také aby se v něm neusazovaly řasy. Plní se dešťovou vodou, která stéká ze střechy domu do okapů a do malého čisticího jezírka s hluboce kořenícími rostlinami, lekníny, vodními kosatci, puškvorci a vachtami.
Romantiku koupání navodí rostliny
Teprve poté je voda svedena do velkého jezírka plovacího. Romantiku koupání navodí rostliny vysázené po obvodě koupacího jezírka v mělkých kapsách - vodní hyacinty, ďáblíky, vachty trojlisté, prustky, lekníny, nejrůznější druhy vodních travin či žabník. Žijí tu žáby, vážky, vodní hlemýždi... V suchých létech se může jezírko plnit vodou z vrtu, poslední tři roky to ale nebylo třeba.
V zahradě použili materiály vyskytující se v okolní přírodě. Kůru, dřevo, kámen a také odpad, chodník je například vyskládán ze zlomků venkovní dlažby. Plochu za branou a cestičky tvoří odseky z žuly, které na zemi vytvářejí nezvyklé struktury. Přední zahradu zdobí skla vytvořená fúzingem s vlastnostmi kaleného skla, proto tu mohou pobývat po celý rok a vytvářet společně se sluncem atraktivní odlesky.
Zahrada se proměňuje všemi barvami. Nádherné jsou růže 'New down' a 'Sym pathie'. Na svahu pod obývacím pokojem rostou trvalky doplněné ještě letničkami. Voní tu mateřídouška, šalvěj, pivoňky. Keře pod terasou kvetou v růžových a bílých tónech, roste tu trojpuk, vajgélie, višeň chloupkatá, šeříky, len, nevěstin závoj nebo půdopokryvné růže. Blízko terasy má paní domu bylinky do kuchyně - meduňku, mátu, oregáno, bazalku, měsíční jahody nebo naťovou petržel.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Paní domu nekupuje zeleninu, ovoce jen výjimečně
Velmi se osvědčila společná výsadba rajčat, hluchavky, řeřichy a jestřábníku nebo růží, libečku a máty na jednom záhoně. Rostliny vytvoří pestrobarevnou strukturu a vzájemně se ochraňují před škůdci. Paní domu nekupuje zeleninu, ovoce jen výjimečně. V zahradě mají zeleninovou zahrádku a ovocné stromy (pomýšlejí také na pravé panenské jablíčko), vzadu na zahradě roste hrachor vytrvalý, najdete tu loučky s koly kopretin, čekanku, slzičky Panny Marie nebo záhon růží olemovaný pažitkou proti mšicím. Za plotem je divoká příroda - dýňoviště, cuketoviště a máky, i špendlík se tam vysemenil.
K nepřehlédnutí je malebná zahradní stavba pod koupacím jezírkem. Jižní polovina slouží jako skleník, severní část jako domek na nářadí, k sušení květin a plodin i jako útočiště pro kočky a psa. Obě poloviny propojují důmyslné větrací kanálky. Ve skleníku pěstují afrikány a papriky, prý spíš pro oko než pro užitek. Není divu, že se pro paní domu stala zahrada malou posilovnou. Denně ručně vykropí až 200 litrů vody z vrtu. I když jí to dělá radost, začíná uvažovat o automatickém zavlažování.
Útočiště pro ještěrky a brouky
V zadní části zahrady postavili z odpadního dřeva, které zbylo ze stavby, výběh s kurníkem. Má zelenou (osázenou) střechu, která odolá i krupobití. U vchodu stojí také kaplička v duchu lidové architektury, ovšem v současnosti má více funkcí. Je zároveň měřicím místem, schránkou na poštu i úkrytem pro popelnici. Suchá zídka tu stojí jako útočiště pro ještěrky a brouky, malované květníky nebo slaměný panák uprostřed louky slouží jako příbytky pro škvory. Je vidět, že se tu mají dobře nejen lidé.
Malovaná korouhev zve příchozí dál. Není divu, že v zahradě probíhají každoročně nejrůznější akce včetně tvořivých kurzů, domácích koncertů, výstav a besed. Zváni na prohlídku jsou všichni zvídaví návštěvníci.