Podle fotografií, zaslaných majiteli, je zahrada obklopena loukou s výhledem na lesy. Celková kompozice zahrady proto navazuje v podobném duchu, jednoduché a přírodní je také druhové složení zeleně. Po několika letech zapadnou výsadby do okolní krajiny a doplní ji. Pokud bychom použili specifické odrůdy, narušovalo by to okolní přírodní ráz. Také poloha ve vyšší nadmořské výšce by zabránila jejich využití.
PŘÁNÍ MAJITELŮ |
■ poradit si s terénem a terasami ■ vybudovat příjezdovou cestu, stání pro jedno až dvě auta a vyřešit případný přístup zahradní techniky na severní stranu pozemku ■ v severním cípu zahrady navrhnout ohniště, pergolu nebo zahradní domek s výhledem do kraje ■ zakomponovat hřiště a jezírko nebo malé přírodní koupaliště |
Svah před domem
Přední část zahrady odpovídá duchu stavby, má jednoduché tvary a osově na ni navazuje. Velmi svažitý a poměrně rozsáhlý prostor přední zahrady se přímo nabízel k rozdělení do menších částí. Přáním majitelů bylo vybudovat příjezdovou cestu, stání pro jedno až dvě auta a poradit si s terénem a terasami
V příjezdové části jsem navázal na jednoduchý design domu a vytvořil výrazný zděný rám, doplněný dřevěnými, nebo kovovými „žaluziemi".
Více článků z rubriky ZAHRADA najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Ideálně se tak odcloní příjezd a okolí vchodu od teras privátního charakteru. Zděný prvek jsem doplnil sloupovitým stromem, skupinou kamenů ve velmi jednoduché výsadbě travin a světlomilných trvalek.
Terén před terasami je rozdělen do dvou úrovní. První terase jsem ponechal pouze trávníkovou plochu pro případnou hru dětí a do výhledu umístil solitérní vyšší keř uprostřed hlavního trávníku. Tak je zaručeno optické odclonění a zároveň pěkný výhled z terasy. Druhá, spodní terasa, je obklopena výsadbou nízkých trvalek a solitérním japonským javorem.Ve spodní části pozemku je ponechán pruh o šířce 2 m pro případný průjezd zahradní techniky do zadní části zahrady. Jižní oplocení je odcloněno stříhaným živým plotem, nejlépe z habrů, další oplocení je porostlé břečťanem.
STROMY |
Cytisus scoparius (janovec metlatý) |
|
Volnost, prostor a přirozenost
Zadní část zahrady je velmi prostorná a vzdušná s ladnými tvary záhonů. Dozadu jsem umístil moderní jednoduchou pergolu. Společně s molem a jezírkem se stane ideálním místem pro horké letní dny. Terén zadní zahrady jsem rozdělil do tří částí. V horní je zachován svah, pod rozsáhlou trávníkovou plochou tu budou umístěny podzemní kolektory pro tepelné čerpadlo.
Centrální části doporučuji trochu vyrovnat, aby se mohly lépe využít. Od pergoly je vedena nízká zídka, čímž se terén rozdělí. Jezírko, dětské hřiště a pergola se tak ocitnou téměř v rovině s jižní terasou domu. Zahrada se tím opticky propojí a sváže s přední částí domu. Zeleň okolo jezírka by měla evokovat přírodní bažinatou krajinu. Proto jsem volil různé druhy vrb, hrušeň vrbolistou a množství travin. Jižní část zahrady se pak opět svažuje až k hranici pozemku. Plot vytváří clonění volnou výsadbou keřů, které by v zadní části neměly dosáhnout více než tří metrů, aby byl zachován výhled do krajiny. Naopak skupinu vyšších keřů a stromu jsem umístil do pravé jižní části jako větrnou a optickou clonu pro zadní část zahrady.
ZAHRADNÍ DESIGNER
Ing. Štěpán Slíva
Vystudoval Institut tropů a subtropů na České zemědělské univerzitě. Díky rodinnému zázemí architektů však více tíhne k zahradní architektuře. Svůj vzor hledá v každoročních návštěvách Anglie a Francie. Prosazuje jednoduchost a užitnost designu zahrady s důrazem na detail. Zabývá se ozeleněním soukromých i veřejných ploch. Je spolupracovníkem zahradního ateliéru GARDEN POINT, spolupracuje s realizační firmou FLOS ZAHRADNICTVÍ