V předzahrádce navrhuji záhon z travin (např. Cortaderia selloana ´Pumila´, Miscanthus, Pennisetum, Carex, Festuca), nižších keřů (Pinus mugo ´Mops´,Pinus mugo ´Wintergold´) a trvalek (Sedum). Místo mulčování bych použila kamennou drť, kačírek. Do záhonu doporučuji také valouny, které budou krásně doplňovat vzrůstnější trávy.
Dále bych sjednotila a zvětšila plochu terasy tak, aby vzniklo pohodlné místo pro stolování a celý dům se rozšířil o další prostor. Původní terasa je situovaná pouze na západ. Navrhuji protáhnout terasu ještě podél jižní strany domu, kde se bude příjemně snídat při východu slunce s výhledem do celé zahrady, tedy nejen na navazující skalku za domem a na západní stranu domu, lemovanou bohatě kvetoucími trvalkami. Rostlinné druhy jsou voleny tak, aby rozkvétaly v průběhu celého roku. Zajímavá květenství budou ponechána na záhoně přes zimu, aby pod pokrývkou sněhu vytvářela pěkné útvary.
ZAHRADNÍ ARCHITEKTKA |
Zuzana Rejzková, DIS. |
Vystudovala Vyšší odbornou školu v Mělníku, obor zahradní a krajinná tvorba. V současné době pracuje jako soukromá zahradní projektantka. Na práci zahradního architekta ji baví kreativita a skutečnost, že práce ani její výsledek nejsou statické a stále se mění. Je pro ni velmi důležitá vyvážená kombinace estetičnosti a funkčnosti, protože i když je věc krásná, ale není funkční, člověk ji přestane používat. |
Příjemné soukromí
Zahradu jsem pohledově uzavřela tak, aby se vytvořil komorní prostor pro odpočinek celé rodiny. Pohledová clona je vytvořena z pásů vyšších a nižších keřů, vedených v oblých křivkách. Určitě by neměly chybět stálezelené keře (např. Prunus laurocerasus - je však jedovatý, pozor na malé děti, Rhododendron, Viburnum pragense, Pieris) a jehličnany (např. Juniperus, Pinus). Naopak nižší keře by měly být bohatě kvetoucí, efektní po většinu roku. Tyto keřové skupiny budou doplněny o kvetoucí trvalky, traviny a cibuloviny. Podél západní hranice pozemku musí být vysazeny vrby, což je podmínka stavebního povolení. Východní stranu bude lemovat měkce modelovaný nepravidelný val, vytvořený z materiálu, vyhloubeného při zakládání jezírka.
PŘÁNÍ MAJITELŮ |
- vytvořit rekreační zahradu s několika ovocnými dřevinami (třešeň, hrušeň) - vyřešit předzahrádku, u terasy vybudovat skalku - v jižním cípu zahrady umístit koupací jezírko - pohledově se izolovat od sousedů, na východní straně terénní vlnou - naplánovat co největší travnatou plochu na hraní a najít vhodné místo pro houpačku Pozemek leží v nadmořské výšce 223 metrů na rovinatém a převážně hlinitém pozemku, jen za domem u terasy je terén mírně svažitý. Podél západní hranice protéká potok, sousedy má rodina zatím jen za východním oplocením, v budoucnu je však obklopí i z ostatních stran. |
Koupání u leknínů
V jižním cípu zahrady je navrženo koupací jezírko, bohatě osázené vodními a bažinnými rostlinami. K jezírku bude přiléhat dřevěné plato pro slunění. Jezírko navazuje na izolační pás keřů tak, aby byl zakrytý výhled od sousedů a vytvořil se klidný soukromý prostor. Proto jsem v návrhu rozkreslila vyšší keře tak, aby byl tento záměr patrný. Do jezírka se bude vstupovat po schůdkách z dřevěného plata nebo po oblázcích (hned vedle).
Terasa domu a jezírko je propojeno šlapáky v trávníku, které vedou dále záhonem až k brance v jihozápadním rohu zahrady. Ve východním rohu navrhuji větší listnatý strom s lavičkou pro odpočinek ve stínu s pohledem na dům a celou zahradu. V centrální části vznikla netříštěná trávníková plocha pro aktivní i pasivní odpočinek. Na dětskou houpačku je dostatek místa v celé zahradě. Protože jsou děti ještě malé, umístila bych ji před záhon naproti východu na terasu (kvůli kontrole přímo z domu). Aby se dobře česalo ovoce, navrhuji ovocné stromy do trávníkové plochy. Majitelé si přáli škumpu, ráda bych je však upozornila, že tato rostlina vytváří kořenové výmladky a postupem času zapleveluje své okolí.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Po obvodu pásy vyšších a nižších keřů stálezelených i opadavých: vyšší - bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus), kalina (Viburnum), magnólie (Magnalia), hortenzie (Hortenzia), borovice kleč (Pinus mugo, Pinus mugo ´Pumilio´), dřín (Cornus alba ´Sibirica´), hlohyně (Pyracantha), pieris (Pieris), pěnišník (Rhododendron), mandloň trojlaločná (Prunus triloba), brslen (Euonymus), ruj vlasatá (Cotinus coggygria), vilín (Hamamelis)
Nižší - tavolník (Spirea bumalda, Spirea japonica), mochna křovitá (Potentilla fruticosa), ořechoplodec klandonský (Caryopteris x clandonensis), kručinka (Genista), japonské azalky (Azalea japonica), levandule (Lavandula), třezalka (Hypericum), skalník (Cotoneaster), zimolez kloboukatý (Lonicera pileata), vřesovec (Erica), weigelie (Weigela)