Pozemek obklopuje ze severu lesní porost, z jihu prochází po celé jeho délce veřejná komunikace, dům je společně s garáží umístěný téměř uprostřed zahrady. Protože leží v kopci, je svah u domu zpevněný opěrnou zdí. Došlo tak ke zmírnění svahu, což je společně s terasou ideálním řešením pro výsadbu. Majitelé si přáli okrasnou a funkční zahradu, kterou by nemuseli příliš udržovat. Proto jsem umístila nejvíce rostlin po obvodu pozemku a také kolem prudkých svahů kolem domu, které se tak zpevní a budou mít nižší nároky na údržbu.
Keře |
■ stálezelené druhy: střemcha vavřínová (Prunus laurocerasus), ve stinných prostorách pěnišníky (Rhododendron), zimostráz (Buxus) aj. ■ vyšší opadavé: habr obecný (Carpinus betulus), svída bílá (Cornus alba), šeřík čínský (Syringa x chinensis), komule Davidova (Buddleia davidii), ibišek syrský (Hibiscus syriacus), vajgélie v druzích (Weigela) aj. |
Okrasné traviny |
■ kostřava metlovitá (Festuca gautieri), dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), bika sněžná (Luzula nivea), ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) aj. |
Trvalky v kombinaci s travinami |
■ levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia), rozchodník nádherný (Sedum spectabile), mateřídouška v druzích (Thymus), hvozdíky v druzích (Dianthus), pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma), hvězdnice v druzích (Aster) aj. |
Venkovní posezení
Přáním majitelů bylo umístit u domu terasu. V tomto případě se nabízí jediné nejvhodnější místo, a to na západní straně. Kolem domu bude vybudovaný okapový chodníček, navazující na terasu a také na příjezdovou a přístupovou cestu k budovám. Kolem terasy z jihu i ze severu navrhuji vysadit rostliny a ze západu volný vstup na travnatou plochu.
V severozápadním rohu doporučuji umístit malé odpočívadlo, tvořené pouze lavičkou přistíněnou ořešákem královským (Juglans regia). Nabízí zpětný pohled na dům a do celé zahrady. Blíže k plotu se nacházejí vyšší keře, dále od plotu keře nižší, trvalky, traviny, cibuloviny, vřesovištní rostliny, bylinky aj. Stromy v zahradě jsou navržené tak, aby se prolínalo kvetení, barevnost a odstíny stálezelených rostlin.
Přání majitelů |
■ přirozená výsadba, nenáročná na údržbu s malým prostorem pro bylinky a kořenovou zeleninu ■ celoročně zajímavá a kvetoucí zahrada ■ mít na zahradě ovocné stromy, například třešeň, broskvoň, jabloň, slivoň, lísku, ořešák, pěstovat maliny a jahody ■ vybudovat u domu terasu |
Od jedle po ořešák
Nejjižněji zhruba uprostřed pozemku je jedle korejská (Abies koreana), kterou bude možné v budoucnu využít i jako vánoční stromek a zároveň nezabrání výhledu do krajiny. Ten budou rámovat dva stromy, ze západu šácholan Fraserův (Magnolia fraseri), který oslní zahradu krásnými květy brzy zjara, a z východu liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera), jenž má nejen zajímavé květy, ale také neobvyklý tvar listů i celkový vzhled (habitus). Na západní hranici pozemku (od jihu k severu) je navržena borovice Heldreichova (Pinus heldreichii), nad ní bude vysazena broskvoň obecná (Prunus persica), vedle ní třešeň ptačí (Cerasus avium). Lze ji nahradit sakurou ozdobnou (Prunus serrulata), ta však má zjara sice plnější květy, ale nechutné plody. V rodinné zahradě bych proto upřednostnila třešeň. V severozápadním rohu pozemku se bude za lavičkou vyjímat ořešák královský (Juglans regia).
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Na severní hranici pozemku (směrem od západu k východu) je navržena slivoň domácí (Prunus domestica), jabloň domácí (Malus domestica), skupina tří borovic kleč (Pinus mugo) a v severovýchodním rohu pozemku keřová skupina tří lísek obecných (Corylus avellana). Před ní nalezneme jako solitéru hrušeň obecnou (Pyrus communis). Na východě, kam ještě zasahující lísky zeseveru a liliovník z jihu, se vysadí v blízkosti hrušně tři monstrózní jehličnany borovice osinaté (Pinus aristata). Severně nad terasou navrhuji umístit javor dlanitolistý (Acer palmatum).
Překvapující zahrada
Zahrada je navržena nejen funkčně, ale také odpočinkově, aby vyhovovala požadavkům všech členů rodiny. Prostředí zde bude intimní, odkloněné od okolních sousedů či komunikace. Využila jsem také proměnlivosti dřevin během roku, aby se zahrada nestala fádní, ale v každém ročním období mohla něčím příjemně překvapit.