Tato barva si našla cestu do zahrad již před tisíciletími. A nebyly to pouze květy rostlin. Nejstarší technologie při výrobě a zdobení keramiky používaly glazuru barvenou kobaltovou modří. Z pálené hlíny se odedávna vyráběly květináče a nádoby na rostliny stejně jako zahradní sedátka a dlažba. V jiných případech se zase přidávalo do barev na omítky přírodní indigo, vzpomeňme jen na moravské vesnické podezdívky.
Podíváme-li se do starých zahrad egyptských, perských, maurských, najdeme zde často nejen modré dlaždice, ale i pergoly, altánky a jiné stavby s modrým nátěrem. Slavná delfská keramika a její vázy na květiny jsou také v typickém modrobílém dekoru. Nemusíme ale chodit tak daleko, i moravská habánská keramika byla původně malována jen modře. Není tedy těžké si představit, že kombinace a použití modré v zahradách se už po staletí přímo nabízejí.
Modrou je třeba kombinovat |
Modrou barvu nenechávejte v zahradě o samotě. Ideálně se hodí pro velmi působivé kombinace. Nejlépe to vyjádřil geniální holandský malíř Van Gogh, když tvrdil: „Není modrá bez žluté a oranžové, když maluješ modrou, pak maluj i žluť a oranž!“ Modrá ale fascinovala i celou řadu dalších malířů, například Moneta stejně jako Claude Lorraina. O velké anglické zahradnici Gertrude Jekyll jsme se na stránkách tohoto časopisu již zmiňovali, připomeňme si její zásadu: „Chceme-li ukázat modrou v té nejčistší podobě, musíme ji kombinovat se žlutou a bílou.“ Ve svých slavných smíšených záhonech pak s oblibou dávala modrou až na vzdálený konec, neboť opticky prodlužuje – podobně jako na obrazech modrají dálavy… |
Jak na nás působí
Jak to tedy s modrou barvou doopravdy je? Odborníci na barevné kombinace v zahradách říkají, že modrá ochlazuje všechny ostatní barvy a propůjčuje každé kombinaci dojem dálky a klidu. Má celou řadu odstínů: zářivá modř zlepší náladu jako letní obloha, tlumené tóny naproti tomu zahalí zahradu do jemné melancholie. Proto je tato barva tak důležitá v romantických zahradách!
Jsou i tací, kteří tvrdí, že modrá je nejzajímavější barva v zahradě vůbec, hlavně proto, že je vzácná a vždy upoutá pozornost – málo rostlin kvete opravdu modře. Do dnešních dnů se přes velkou snahu kupříkladu nepodařilo vyšlechtit jasně modrou růži a spoustu dalších květin.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Trvalky i cibuloviny
Modrými trvalkami se celý život zabýval i významný šlechtitel a zahradní filozof Karl Foerster. Tento vynikající berlínský zahradník vyselektoval celou řadu skvělých kultivarů ostrožek (Delphinium x belladonna), které jsou jednou z nejtypičtějších modrých kulturních květin do záhonu. Vedle barvy jsou i díky svému dominantnímu vzrůstu v každé zahradě naprosto nepostradatelné.
Další mimořádnou rostlinou je hortensie – Hydrangea macrophylla, která v kyselých substrátech a v odpovídajícím kultivaru v letní zahradě doslova šokuje. K modrým květinám patří především jarní cibuloviny jako hyacinty, modřenci a scily. Z dalších je to známá levandule, šanta, kakost, šalvěj, ale hlavně různé zvonky a kosatce. Zapomenout nelze samozřejmě ani na krásné tóny planých rostlin, jako je pomněnka, fialka, rozrazil, len.
Modrá je ale i velmi „nevěrná“ barva, často a ráda se zapomene s červenou, výsledkem čehož jsou různé fialové a purpurové odstíny. Nic proti nim, ale modrá to už není. Za jednu z nejmodřejších květin je považována Meconopsis x sheldonii neboli lidově „Tibetský mák“. U nás je tato rostlina zatím téměř neznámá, v Anglii je již několik let hitem.
Jak jsme si zde nastínili, modrá je neobyčejná barva, záhadná a hluboká jako horské jezero, nekonečná jako obzor, je to dálava, snění, štěstí i smutek. V zahradě je důležitou součástí kompozice, doplňkem, na který se nesmí zapomínat – a nemusí to být zdaleka jen květiny.