Krásnou popínavou rostlinou a účinnou léčivkou do zahrady je bezesporu chmel otáčivý (Humulus lupulus) z čeledi konopovitých. Naše spolupracovnice, zkušená zahradnice Marie Musilová, radí, jak propojit pěstování chmele s přípravou zdraví prospěšných nápojů.
Léčivá podoba chmele
Chmel je vytrvalá dvoudomá bylina, která má podobu pravotočivé liány se čtyřhrannými stonky a háčkovitými chlupy. Účinné jsou samičí šištice se zlatožlutými lupulinovými žlázkami. Hlávky se sbírají před dozráním na přelomu srpna a září a suší při teplotě 40 °C. Šištice z vyšlechtěných odrůd mají vyšší obsah účinných látek.
Ve farmacii se zpracovávají do čajů i léčiv. Čaj zlepšuje zažívání, uklidňuje nervy, používá se proti nespavosti, pomáhá při potížích s prostatou. Extrakty z chmelových šištic jsou významnou surovinou pro kosmetiku. Užívají se v krémech, pleťových vodách a mléku proti stárnutí pleti, a do uklidňujících regeneračních koupelí.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.dumabyt.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Na chmelnici i do zahrady
Na chmelnicích se pěstují jen samičí rostliny. Každoročně se na jaře seřezávají těsně nad zemí na hlavu. Chmelnice na jednom místě je výnosná 20 až 25 let. Pro sklizeň chmelových šištic vysazujte jen odkopky vyšlechtěných odrůd pro sklizeň hlávek, samičí rostliny. Do zahrad se často vysazuje chmel jako okrasná rostlina. Známá je odrůda 'Aureus‘ se zlatožlutými listy. Mimo tohoto druhu se rovněž vysazuje jednoletý chmel japonský (Humulus scandens).
Pivo ničím nenahradíte
Pivo, alkoholický nápoj připravovaný vařením sladiny (naklíčené obilí) a mladiny (chmelem) a zkvašený určitým druhem kvasinek (rodu Saccharomyces), obsahuje díky chmelu, sladu a kvasinkám celou řadu lidskému zdraví užitečných látek. Lehké alkoholické, ale i nealkoholické pivo doplněné bylinkami může být dobrým lékem na naše civilizační neduhy. Nutno ovšem říci, že přemíra pití tohoto nápoje, zejména s vyšším obsahem alkoholu, léčivé účinky chmele přece jen trochu stírá.
Lístky s příchutí salátových okurek
Krvavec menší (Poterium sanquisorba) má květenství uspořádané do hlávky. Vysévá se do bylinkových záhonů. Stále zelené, lichozpeřené zubaté listy se sklízejí po celou zimu. Podobné lichozpeřené zubaté listy a květenství jako krvavec má léčivý totem lékařský (Sanquisorba officinalis), s tím rozdílem, že má jinou vůni, roste jen na mokrých lukách a hlávka je hnědočervená. Také se sbírá do jarních salátů. Plodenstvím je češule složená z nažek.
Pivo s bobkem
Lístek vavřínu vznešeného (Laurus nobilis), lidově bobkový list nebo bobek, pomáhá při trávení a podporuje chuť k jídlu. V teplém pivě či omáčce můžete vyluhovat suchý nebo čerstvý naklepaný lístek. Bobkový list přidaný do koupelí dezinfikuje a prokrvuje pokožku. Vavřín je teplomilný keř, u nás pěstovaný jako přenosná zeleň, přezimující s minimální zálivkou ve světlé, vzdušné místnosti při teplotě 0 až 6 °C. Krátkodobě snese pokles teplot k –10 °C.
Kozlík uklidní
Důkladně oprané, dvouleté až tříleté klubíčko oddenků kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) z čeledi kozlíkovitých a čerstvé nebo sušené a rozdrcené kořeny vyluhované v teplém pivu povzbuzují centrální nervový systém. Čaj pomáhá proti stresu, podrážděnosti, proti nervovým poruchám různého druhu. Vytrvalá, okolo 150 cm vysoká bylina kvete ve vidlanovitých latách složených z bledě růžových až bílých pěticípých kvítků. Plodem je chmýřitá nažka. Snadno se šíří zahradou.
Kořen bedrníku pomáhá
Dříve byl často k pivu přidáván kořen bedrníku. Bedrník větší (Pimpinella major) a bedrník obecný (P. saxifraga) s řadou poddruhů z čeledi miříkovitých dnešní medicína používá proti různým potížím. Čaj ze sušeného, drceného kořene se pije při onemocnění horních cest dýchacích nebo se užívá jako kloktadlo při onemocnění dutiny ústní a hrtanu. Sušený kořen je součástí detoxikačních čajů. Odvar zevně dezinfikuje kůži. Bedrník je okoličnatou aromatickou bylinou vysokou okolo 50 centimetrů.
Květy jsou složeny do malých okolíčků a ty pak do velkého okolíku. Plodem je žebernatá nažka. Při sběru jej nezaměňte s jinými, silně jedovatými okoličnatými rostlinami, například s bolehlavem s listy podobnými petrželi. Rozlišovacím znakem jsou listy a stonky. Podobné listy má jiná bylina krvavec menší (nahoře na obrázku), lahodná salátová bylinka a tzv. zelené koření k rybám zejména v Anglii a Německu s příchutí čerstvě nakrouhaných okurek.