Pokud ve svém domě topíte kotlem na tuhá paliva, můžete vzniklé teplo využít i k přípravě teplé užitkové vody, a to pomocí výměníku, v němž je toto teplo předáváno do akumulační nádoby, kde ohřívá vodu. Totéž platí i pro vytápění pomocí krbů s teplovodní vložkou, které mohou částečně nebo zcela nahradit tradiční topný systém, zvláště v domech s malou celkovou spotřebou energie. Teplo vznikající při hoření v krbu nebo krbových kamnech se předává vodě v trubkách ústředního topení s radiátory, lze je ale využít i v bojleru na ohřev užitkové vody.
Tento tradiční způsob ohřevu vody se i v moderních domácnostech stále uplatňuje vzhledem k výhodné ceně klasických tuhých paliv – uhlí a dřeva, zejména jeho moderních verzí – pelet, dřevěných briket, štěpky, pilin atd. Nevýhodou zůstává pracnost, která je s použitím klasických tuhých paliv spojena: od zásobování přes skladování až po jejich používání. Moderním řešením je automatické přikládání do kamen a kotlů, které kromě této výhody nabízí i zlepšenou možnost regulace výkonu. Automatizace podávání a automatizace regulace přispívají k většímu uživatelskému komfortu, ale také k úspoře paliva a vetší ekologičnosti provozu. Systémy pro automatické přikládání jsou nejčastěji spojovány s dřevními peletami, dřevní štěpkou a hnědým uhlím.
Duální a terciární možnosti
V době, kdy v kotli či v krbu netopíte, lze ohřev vody zajistit pomocí dalších zdrojů energie. Nejběžnější je samozřejmě využití elektrických bojlerů, stále častější je ale i zapojení solárně termických panelů a tepelných čerpadel do systému ohřevu vody.
Pokud je teplota vody v bojleru zapojeného do systému vytápění kotlem či krbem nižší než nastavená, dohřívá ji elektrická topná spirála, solární kolektory nebo tepelné čerpadlo. Základem ale musí být pečlivý propočet výkonů jednotlivých systémů a spotřeby.
Přestavujeme starý kotel na nový |
Poměrně snadnou a cenově nenáročnou přestavbou lze ze starého kotle s ruční obsluhou získat automatizovaný. I pro starší litinové kotle totiž existuje plně automatizovaný systém podávání paliva, přestavba zahrnuje i výměnu hořáku a řídicí jednotku. Můžete si vybrat z několika typů hořáků, což dává větší svobodu ve výběru paliva. Některé typy hořáků totiž umí spalovat všechny druhy materiálů do granulace 30 mm – hnědé uhlí ořech 2, černý hrášek, dřevěné pelety, agromateriálové pelety, štěpku, obilí, piliny, hobliny a další. Starší litinové kotle mají zhruba 50% účinnost při spalování paliva, po přestavbě se tento parametr může zvýšit až na 80 %. Výhodou přestaveb je i to, že lze kdykoli přejít z automatického režimu zpět na ruční ovládání a spalovat kusové dřevo, brikety a další materiály, které se pro automatický provoz nehodí. |
Akumulační nádrže
Tato zařízení slouží k akumulaci přebytečného tepla, kdy zdrojem tepla může být kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo, solární kolektory, krbová vložka atd. Některé typy akumulačních nádrží dovolují kombinovat i zapojení více zdrojů. Některé akumulační nádrže slouží pouze k ukládání tepla v topném systému, jiné umožňují i přímý ohřev užitkové vody ve vnitřní smaltované nádobě nebo její předehřev pro další ohřívač vody. Vše závisí na teplotě topné vody, která se akumuluje v nádrži. Zapojení s kotlem většinou dovoluje přímo ohřev vody ve vnitřní nádrži na požadovanou teplotu, naopak zapojení na solární kolektory nebo tepelné čerpadlo vodu jen předehřeje a je nutné zařadit další (například) elektrický ohřívač vody, který dohřeje vodu na požadovanou teplotu, nebo do akumulační nádoby namontovat elektrický dohřev v podobě elektrické topné jednotky nebo topné příruby. Pro zvýšení životnosti nádrže se doporučuje používat jako topné médium upravenou vodu, destilovanou vodu, dále je vhodné přidávat přípravky omezující korozi (inhibitory). Vnitřek bojlerů a akumulačních nádob musí být odolný vůči korozi i chemickému působení ohřívané vody. Z toho důvodu se vnitřní nádoby bojlerů někdy smaltují nebo se používá kvalitní nerezová ocel.
Více dodavatelů najdete na webu iStavInfo ZDE. |
Nové trendy
Moderní integrovaný systém pro vytápění, chlazení a výrobu teplé užitkové vody je založen na propracované invertorové technologii tepelných čerpadel (např. řady iSeries). Kompresor venkovní jednotky plynule řídí svůj výkon už při velmi nízké zátěži (10 %). Invertorová technologie přináší oproti běžným kompresorům menší spotřebu elektrické energie a větší účinnost. Stejné venkovní jednotky lze použít pro provedení multisplit a jsou kompatibilní se všemi vnitřními jednotkami dané výrobní řady. Jednotky mohou být v provedení nástěnném, parapetním, podstropním, kazetovém, mezistropním, lze je připojit na vzduchotechnické rozvody a v provedení hydronické jednotky je lze použít i pro výrobu teplé nebo studené vody pro vytápění a chlazení (například tělesa fan-coil nebo chladicí stropy či stěny).
Do systému iSeries patří modul eMix a nádrž eMix. Oba tyto výrobky zvládnou ohřát vodu až do 80 °C při chodu tepelného čerpadla jak v režimu chlazení, tak vytápění, aniž by docházelo k přednostním cyklům nebo k přerušení procesu chlazení.