SERIÁL STAVBA SVÉPOMOCÍ |
O čem bude řeč? |
|
|
|
O čem bude seriál?
K jeho publikování nás vedou především vaše dopisy s konkrétními příběhy, s dotazy a žádostmi, s vlastními poznatky a zkušenostmi, s radami a doporučeními stejně odvážným. Tedy těch, kteří už do cíle nelehkého stavebního maratonu zdárně dospěli, nebo mají za sebou alespoň nějakou etapu. Těm, kteří by také chtěli a zatím si třeba netroufají nebo si myslí, že ještě nemají natrénováno. Radit pochopitelně budou také (především) profesionální stavbaři – projektanti, architekti, řemeslníci.
Neklademe si za cíl stranit ani svépomocným stavebníkům, ani jejich oponentům. Ti nekritizují způsob výstavby jako takový, spíše poukazují (žel v mnoha případech právem) na chyby, vady, prohřešky proti základním stavebním pravidlům a normám. Tím pochopitelně opodstatňují svoji profesi, své odborné vědomosti, své vzdělání, znalosti a nesporně i profesní zkušenosti. Jsme otevřeni stanoviskům obou stran a uvítáme, když nám s přípravou tohoto seriálu pomůžete svými zkušenostmi.
Dotazy ohledně STAVBY domu můžete pokládat v PORADNĚ ZDE. |
Víte, že...
Experti sice tento způsob výstavby přímo neodsuzují, brojí však proti „lidové tvořivosti“. Práce s moderními materiály a technologiemi totiž kromě odhodlání a zručnosti vyžaduje i odborné znalosti. To se týká přesného založení stavby, montáže oken, energetických rozvodů a bezpočtu dalších činností.
Bez profesionálního provedení v podstatě nelze dosáhnout kvality, natož potřebných garancí. Zejména z důvodů bezpečnosti při realizaci a následném užívání stavby stanoví stavební zákon v § 160 odst. 1, že stavby smí provádět stavební podnikatel. Pouze v případech ve stavebním zákoně uvedených připouští možnost realizace stavby svépomocí.
Jde o stavby, které z důvodů jejich technické nenáročnosti nevyžadují ani ohlášení, ani stavební povolení (§ 103), a dále o stavby, k jejichž realizaci postačí ohlášení stavebnímu úřadu (§ 104). Jde-li však o stavbu pro bydlení nebo změnu stavby, která je kulturní památkou, musí stavebník (vlastník stavby) zajistit odborné vedení realizace stavbyvedoucím.
Sen mnoha Čechů
Sen mnoha Čechů – bydlení, které jim bude říkat „pane“. Čtyři z pěti, kteří dosud vlastní střechu nad hlavou nemají, však stále váhají. Obávají se se dluhů, nevěří dodavatelům...