Tyto materiály se řadí mezi tzv. lehké krytiny. Díky své nízké hmotnosti (do 7 kg/m2) jsou vhodné nejenom pro novostavby, ale na střechy rekonstruovaných objektů, jejichž krovy mají nízkou nosnost. Fakt, že je většinou lze položit na původní dřevěné konstrukce, zlevní a zrychlí celou stavbu.
Další výhodou je uplatnění i na střechách s poměrně malým sklonem, a to už od 5° (falcované plechy), případně 12° (plechové taškové tabule a šablony). U měděné hladké krytiny se doporučuje sklon vyšší než 7°, při nižších sklonech je nutné použít těsnění do dvojité stojaté drážky. Ve vyšších nadmořských výškách se obecně doporučuje zvětšit sklon střechy, ale konkrétně to záleží na místních stavebních předpisech a projektantovi. Přibíjí se nebo šroubuje na laťování či bednění. U všech typů krytin se doporučuje dvouplášťová střešní skladba s odvětrávanou vzduchovou vrstvou mezi krytinou a difuzní fólií. Předpokládaná životnost plechových střech je 50–60 let bez údržby, titanzinkový či měděný plech mají životnost sto i více let. Orientujte se podle renomé výrobce a poskytované záruky.
Na střechu i na fasádu |
Maloformátovou falcovanou krytinu Prefa lze efektně pokládat nejenom na střešní plochy, ale i na fasády. Falcované šindele spojují tisíckrát osvědčený kosoúhelníkový tvar s moderními vlastnostmi high-tech materiálu. Jde o slitinu hliníku, legovanou manganem a hořčíkem. |
Tvarované ocelové plechy
Zhruba do roku 1990 se používaly v podstatě pouze falcované krytiny – laicky řečeno pásy ocelových plechů s vystupujícím falcem na okrajích, případně vlnité a trapézové ocelové plechy. Dnes můžete vybírat také šablony, tašky či tabule a dát tak střeše velmi různorodý vzhled. Také povrchová úprava, která je jedním z nejdůležitějších faktorů rozhodujících o životnosti krytiny v reálných podmínkách, prošla obrovským vývojem. Kvalitní značkoví výrobci na českém trhu nabízejí mnoho variant barev a úprav a poskytují až 50letou záruku.
Ekologická ocel |
Ocel je jedním z nejekologičtějších stavebních materiálů, neboť je téměř 100% recyklovatelná. Také z pohledu logistiky nabízí velké výhody: lehkou maloformátovou krytinu pro celou střechu o ploše 200 m2 (například Ruukki Finnera se šablonami o ploše cca 0,75 m2) lze přepravit na jediné europaletě, zatímco těžké keramické či betonové taškové krytiny převáží kamion. |
Taškové tabule
Jde o tabule z rovného plechu tvarované na způsob taškové krytiny s přednostmi lehké plechové krytiny. Mohou být z hliníkového nebo ocelového plechu s povrchovou úpravou pozinkováním a nanesením polymerní vrstvy (polyesterové nátěry, PVE, na bázi polyuretanu). Výsledkem technologicky poměrně náročné výroby je praktický a cenově přijatelný materiál s nízkou hmotností – pouze kolem 5 kg/m2. Vybírat můžete z velké palety barev a odstínů. Výhodou je také snadná oprava – stačí vyměnit plechovou tabuli za jinou nebo poškozené místo přetřít barvou. Tento typ krytiny má také velmi dlouhou životnost. Například ve Skandinávii první použitý typ této krytiny slouží již 40 let a dnešní kvalita je mnohem vyšší.
Výhody ocelové krytiny
Ocelové plechové krytiny mají u nás, stejně jako pálené tašky, prověřené tradiční použití, a to zejména v horských a podhorských oblastech. Hlavní výhodou je zhruba devítinásobně nižší hmotnost – cca 4,5 až 5,25 kg/m2 oproti 45 kg/m2 pálené tašky. Podstatně méně tedy zatěžuje konstrukci střechy. Vyniká i hladkým povrchem, takže se sníh na střeše příliš nedrží a v neposlední řadě je mnohem odolnější proti porostům mechů, které trápí střechy betonové a pálené. Také sklon střechy může být s ocelovou krytinou výrazně menší než u tzv. „tradičních“ těžkých tašek. Ocelové krytiny bodují v současné době i vzhledem, rychlostí a snadnou montáží i variabilitou povrchů a vzorů.
Více dodavatelů najdete na webu iStavInfo ZDE. |
Hliník se teď odstěhoval na střechu
Mnoho variant tvarů, barev a dlouholetá bezúdržbovost předurčují hliníkové střešní krytiny nejenom pro novostavby, ale také pro rekonstrukce. Tyto krytiny jsou přátelské k životnímu prostředí, inertní a dají se recyklovat. Dokonce i při její výrobě je z 90 % použit, jako vstupní surovina, právě recyklovaný hliník. Při hmotnosti pouhých 2,6 kg na 1 m2 se ideálně hodí na rekonstrukce starých střech. Pro srovnání můžeme uvést příklad – plocha střechy 200 m2 s hliníkovou taškou váží necelých 500 kg, stejně velká střecha s betonovou taškou by vážila více než 10 tun. Potenciálně problematické je připevnění hliníkové krytiny ke střešní konstrukci, které je kvůli velké teplotní roztažnosti hliníku náchylné na poškození.
Hluk, vichr a záruky
Hluk býval problém u falcovaných krytin, které se vyráběly ze svitku o šířce 1 m, takže falce pak byly od sebe cca 91 cm. Plech se pak roztažností vyboulil. To je nyní potlačeno tím, že buď je krytina profilovaná (tam nebezpečí u kvalitních materiálů nehrozí) anebo u krytin ve tvaru falce je uchycení blíže sobě. Renomovaní výrobci nabízí i možnost integrované protihlukové úpravy na spodní straně krytiny (Ruukki Classic a Lindab Sound Control).
Možná jste také slyšeli o případu, kdy za prudkého větru uletěla plechová střecha. Obecně platí, že v naprosté většině případů nápor větru nezvládne samotná dřevěná konstrukce latí, příp. kontralatí či prken. Krytina totiž bývá připevněna k latím dostatečně pevně šrouby. A s tím souvisí i otázka správné montáže: byť u nás máme stále „zlaté české ruce“, tak v případě plechové střechy je lepší nechat celou práci na klempíře, už kvůli tomu, že některé prvky, zejména oplechování střešních prostupů a olemování, se vyrábějí pro každou střechu na míru. Pádným důvodem je i zachování záruk.