Kdo potřebuje to nejlepší
Volba konkrétního deskového materiálu v konstrukcích je odstupňovaná podle intenzity (třídy) vlhkostního namáhání v daném prostředí. Kde je však ona pomyslná hranice, která ovlivní rozhodnutí? Vše záleží na správné definici náročnosti tohoto prostředí a zahrnutí všech případných rizik, které se v provozu mohou vyskytnout.
Ve chvíli, kdy požadujete absolutní jistotu, kdy bude místnost zjevně namáhaná téměř 100% vlhkostí nebo odstřikující vodou, kdy nebude možné zohlednit intenzivní způsob odvětrávání, pak je řešením deska na bázi cementu: KNAUF AQUAPANEL (INDOOR respektive OUTDOOR). Tato nekompromisní deska není samozřejmě vodotěsná, ale bezpečně snese intenzivní vlhkostní namáhání, nebobtná ani ve vlhku nevykazuje rozměrové změny, je odolná vůči plísním a jak název napovídá, varianta OUTDOOR je vhodná i do exteriéru (podbití střech, fasádní konstrukce, venkovní podhledy, atd.). Jde o nejbezpečnější řešení interiérů wellness center, bazénů, veřejných sprch, nemocnic apod. Za zmínku stojí její snadná zpracovatelnost, neboť i tato deska se řeže pouze nožem a připevňuje samovrtnými šrouby.
Klasika pro běžné bytové koupelny
Do bytových a hotelových koupelen, tedy do prostředí, ve kterém nehrozí permanentní vlhkostní namáhání, postačí impregnovaná sádrokartonová deska KNAUF GREEN (GKBI) běžné tloušťky 12,5 nebo 15 mm. Deska má maximální vlhkostní hmotnostní nasákavost do 10 % a díky impregnaci jádra i impregnovanému kartonu odolá tato deska v běžném denním rytmu dlouhodobě vlhkosti orientačně 75 %, respektive 100 %, nepřesáhne-li tato doba 2 hodiny. Jediný problém s touto deskou může nastat ve chvíli, kdy se technický předpis (maximální předepsaná vlhost) nebude v praxi dodržovat. Ale to není vina desky, ale špatný odhad všech rizik. Praxe ukazuje, že v drtivé většině případů je tato deska naprosto dostačující.
Kdy zvolit Knauf DRYSTAR?
Jsou prostory, kde deska KNAUF GREEN nebude stačit, ale zároveň vlhkostní namáhání není tak vysoké, aby bylo nutné použít cementovou desku KNAUF Aquapanel. Řešením je deska KNAUF DRYSTAR, která je ještě na bázi sádry, ale s vysokou odolností proti plísním a vlhkosti. Deska KNAUF DRYSTAR má vyšší impregnaci jádra (navíc vyztuženého skelnými vlákny) než její zelený příbuzný, a kromě toho je její povrch vyroben ze speciálního rouna, které vylučuje vznik plísní. Deska má maximální vlhkostní hmotnostní nasákavost max. 3 % Z uvedeného vyplývá, že deska je vhodná do prostoru s relativní vlhkostí orientačně do 85 %. Obvyklým příkladem použití jsou podhledy wellness center a bazénů s kontrolovaným větráním (rozumějme hlavně tam, kde není větrání závislé na ručním ovládání).
Vyskytují se však mnohem běžnější a často podceňované situace u bytových a hotelových koupelen, kde použití desky KNAUF DRYSTAR pouze v části koupelnového podhledu zamezí případným problémům. Typickým příkladem jsou sprchové kouty, u kterých dochází při sprchování k nadlimitnímu působení vlhkosti, protože prostor těsně pod podhledem není intenzivně odvětrán. To se stane, pokud v podhledu větrák zcela chybí, jeho časový či vlhkostní spínač je špatně nastaven nebo je špatně umístěn – například 10 až 15 cm pod spodní úrovní podhledu. Nejde v tomto případě o riziko znehodnocení desky, ale riziko vzniku plísně.
Je dobré vědět, že uživatelsky komfortní řešení s deskou KNAUF DRYSTAR je cenově zanedbatelné v porovnání s cenou sprchového koutu. Spojení dvou rozdílných desek v takovém podhledu (GREEN + DRYSTAR) je bezkonfliktní, jen je potřeba počítat s tím, že povrch desky KNAUF DRYSTAR se musí celoplošně přetmelit. Je namístě připomenout, že koncept KNAUF DRYSTAR zahrnuje i řadu příslušenství včetně voděodolného tmelu Drystar-Filler, profilů a šroubů s antikorozní úpravou.
Vše další najdete na stránkách www.knauf.cz