Pracovní stůl
Pokud jste si v obchodě vyhlédli ten „pravý“ pracovní stůl, zamyslete se, jestli skutečně odpovídá vašim potřebám. Uvažujte logicky. Stůl by měl odpovídat typu činnosti, kterou na něm po celý den vykonáváte, tedy práci na počítači, psaní, papírování, kreslení nebo drobné manuální práci. Dále byste měli zvážit, jaké pomůcky a doplňky nutně potřebujete mít na stole. Z toho pak lehce odvodíte, jaká délka a šířka stolu je vyhovující. Co se týče standardních rozměrů, výška stolu se obvykle pohybuje mezi 68 a 76 cm podle výšky postavy, a hloubka by měla být minimálně 60 cm. Ideální situace nastává v případě, že lze výšku stolu nastavovat podle aktuální potřeby, případně pracovní desku naklápět.
Orientace pracovního stolu vzhledem k celé místnosti je také důležitá. Rozhodně byste při práci neměli sedět zády ke dveřím, ani čelem ke stěně. Ne vždy to ale vyhrazený prostor umožňuje, a tak budete nuceni stůl postavit ke zdi. Vyzdobte si ji podle libosti, ale tak, aby neodváděla pozornost od práce.
Celý článek a více fotografií na www.modernibyt.cz. |
Pracovní židle
Špatně zvolená židle vás bude nejen odvádět od práce a nutit často odbíhat od stolu, v horším případě může způsobit zdravotní problémy jako bolesti zad, nebo dokonce migrény a stres. Mezi základní vlastnosti židle patří nastavitelná výška sedáku, nastavitelná výška i sklon opěradla a houpací mechanismus. Při sezení na pracovní židli platí známé pravidlo pravých úhlů – chodidla musí být položena celou plochou na zemi, lýtka a stehna stejně jako stehna a záda svírají pravý úhel. Správně anatomicky tvarovaná pracovní židle by měla zajistit podepření bederní páteře, aby byla přirozeně prohnutá. Ani houpací mechanismy nejsou zbytečné, jak se řada lidí mylně domnívá. Právě ony mají nemalou zásluhu na odbourání tzv. statického sezení a zamezují bolestem bederní páteře.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Osvětlení pro práci
Na každém pracovním stole by měla být stolní lampa, která dostatečně osvětluje pracovní plochu, přitom však neoslňuje oči. Pouhé světlo z lustru nestačí. Pracovní lampička by měla být polohovatelná, abyste si podle potřeby (míry únavy očí) a nálady nastavili směr a intenzitu světla. S osvětlením stolu souvisí i materiál a barva pracovní desky, které je často opomíjené.
Deska pracovního stolu
-
lesklé materiály odrážejí světlo a oslňují oči
-
černý povrch naopak světlo pohlcuje
-
skleněná deska je krásná, ale studí a může způsobit bolestivé prostydnutí rukou
-
v případě skleněného stolu používejte podložky určené k práci s myší a klávesnicí
-
ostré hrany mohou při dlouhém sezení řezat do loktů
Organizace pracovny
-
1 odstraňte vše, co do pracovny nepatří a ruší vaše soustředění
-
2 každá věc musí mít své stále místo
-
3 budete potřebovat organizéry na papíry, šanony a především dostatek úložných a přehledných prostor, nejlépe nástěnných
-
4 pracovna nikdy nesmí sloužit jako odkládací prostor nepotřebných věcí
-
5 domácí pracovna by neměla být v ložnici, místě odpočinku