V roce 1998 požádal Giulio Cappellini firmu Barber Osgerby, která si v té době již získala četné příznivce, aby vyrobila pro kolekci Cappellini (duben 1999) nové kusy nábytku. Britští návrháři uspěli a pro Cappellini pak již navrhovali každoročně.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Stálé sídlo ve Whitechapel
Současně pracovali na několika jiných zakázkách pro přední výrobce v Itálii (Magis), ve Švédsku (Asplund a Offecct) a samozřejmě v rodné Velké Británii (Isokon Plus). V Londýně, ve Whitechapel, má ostatně jejich ateliér své stálé sídlo.Mimoto vyvíjejí a navrhují různé předměty pro takové firmy, jakými jsou Levi Strauss (věšáky na košile a kalhoty), Paul Smith, Gucci, Dornbracht, Abet Laminati a Coca-Cola. Jejich výrobky – věšáky a keramické dlažice – se v loňském roce objevily také v obchodech Stelly McCartneyové v Londýně a v New Yorku.
Kromě toho, že mnoho uživatelů po celém světě jejich nábytek a další předměty využívá v běžném životě, jsou jejich díla k vidění i v muzeu. Barber Osgerby jsou přítomni ve stálé sbírce Metropolitního muzea v New Yorku a ve Victoria and Albert Museum v Londýně a pravidelně vystavují na mezinárodních výstavách designu. Stůl, police a polička Loop jsou rovněž součástí stálé expozice moderního umění v Londýně. Jejich dílo se objevuje také ve všech prestižních designových i společenských časopisech a v odborných publikacích.
Na otázky odpovídají Edward Barber a Jay Osgerby
Výstavy jejich tvorby proběhly ve všech velkých evropských městech, v USA a v Austrálii.Na otázky odpovídají Edward Barber a Jay Osgerby, kteří byli vybráni deseti kritiky, návrháři a podnikateli (včetně Rona Arada a Giulia Cappelliniho) mezi sto nejvýznamnějších designérů současnosti.
Jak byste definovali svou tvorbu?
Vždy se nám líbily jednoduché, rovné linie. S jejich pomocí lze vytvořit krásně tvarované předměty. To je začátek. Pak pracujeme na technice a vše doplňujeme trochou humoru.Dá se váš styl nazvat britským?
Dalo by se to tak říct. Důvod je prostý: britští návrháři se často museli potýkat s nedostatkem kvalitních výrobních firem. Existovalo zkrátka málo kompetentních obchodních partnerů, kteří by byli schopni realizovat technicky náročné projekty. Designéři to museli zvládat prakticky sami, a jejich projekty tedy musely být jednoduché.V čem mají naopak britští návrháři výhodu proti jiným, např. italským návrhářům?
Máme větší možnost najít práci už jako velmi mladí. Sotva vyjdeme ze školy, můžeme začít pracovat. V zemích s větší tradicí a s náročnějším trhem z hlediska designu, jako je Itálie, vás začnou uznávat jako návrháře až v pokročilejším věkuHlavní úspěchy
- Barber Osgerby byli vybráni porotou složenou z deseti mezinárodních odborníků do knihy Spoon, v níž se představují inovativní návrháři.- Stůl Shell vybrala firma Compasso d’Oro do seznamu ADI Design 2002 – jde o předvýběr pro udělení ceny Compasso d’Oro 2004, která oceňuje vynikající kvalitu na poli průmyslového designu.
- Stůl Home získal v muzeu Victoria and Albert cenu „Judges Prize“ (cena za design 2001).
- Stolička Hula Stool byla ohodnocena cenou Nejlepší kus nábytku od FX/Blueprint Design za rok 2000.
- V r. 1998 získali Barber Osgerby cenu Nejlepší nový návrhář na veletrhu designu ICFF v New Yorku.