Při výběru dětské postýlky bychom se neměli řídit jen svým vkusem, tedy jejím tvarem a barevným provedením, ale především kvalitou a použitými materiály. Pro mnohé rodiče je však rozhodující cena, což může být v některých případech vyloženě hazard se zdravím dítěte. Stejně jako u jiných typů nábytku i v tomto případě mohou někteří výrobci opomenout bezpečnost a nezávadnost materiálů, aby dosáhli co nejnižších nákladů.
Materiál a povrch
Už po staletí se dětské postýlky vyrábějí převážně z kvalitního dřeva. Dáte-li přednost dřevěné postýlce, pamatujte na to, že postýlka musí být dokonale hladká, nesmí hrozit riziko odchlípení třísky, povrch nesmí mít žádné nerovnosti, suky ve dřevě a podobné vady. Chceteli však materiál postýlky přizpůsobit vybavení interiéru, kde převládají kovové prvky a leštěné plochy, poohlédněte se po postýlce z kovu. Současné trendy fandí také tvrzenému plastu, který dobře koresponduje se stále aktuální módou drobného plastového nábytku nebo skříňkami potaženými kolorovanými fóliemi ve vysokém lesku.
Barva a výsledný vzhled dětské postýlky souvisí především s povrchovou úpravou materiálu. Povrch nesmí být natřen barvou či lakem, který se snadno loupe. Použité látky musí být zdravotně nezávadné. Výrobek by měl mít označení o vhodnosti pro děti. Pořizujete-li si postýlku od neznámého výrobce, všechny údaje o nezávadnosti si důkladně prověřte.
Co nesmí chybět
Dětská postýlka je vždy vybavena bočnicemi, které zabraňují pádu dítěte. Pro lepší manipulaci s vnitřním vybavením postýlky i snadný přístup k miminku by měly být bočnicové díly stahovatelné. Posuvný díl však musí být zajištěn bezpečnostní pojistkou proti nenechavým ručkám dítěte. I ta ale musí podléhat pravidlu o ostrých a vyčnívajících součástkách postýlky.
Výška bočnic by měla být nejméně 60 cm. Tato vzdálenost horní hrany ohrádky od matrace zaručuje, že dítě ani při pokusech postavit se nemůže přepadnout nebo se dostat ven z postýlky. Bezpečnější a pro manipulaci s dítětem vhodnější je postýlka s nastavitelnou výškou roštu, který můžete přizpůsobovat dané situaci i v pozdějším věku dítěte, kdy bude postýlka sloužit spíš ke hraní než k odpočinku.
Neméně důležitou součástí dětské postýlky je matrace. Vždy dbejte na to, aby matrace byla zcela nová.
Cestovní postýlka
Pokud o víkendech vyrážíte na chalupu nebo často cestujete a spíte po hotelích, bude se vám tato skladná alternativa dětské postýlky zaručeně hodit. Její přednosti spočívají v lehké konstrukci, kterou lze během několika minut složit do cestovní tašky. Kostra postýlky je nejčastěji tvořena odlehčeným plastem a textilními výztužemi. Jak už sám název napovídá, jedná se o prostor pro příležitostné spaní, neměla by tedy nahrazovat postýlku klasickou.
Je přebalovací pult nutnost?
Děťátko lze samozřejmě přebalovat kdekoli – na podlaze, na stole, na posteli. Dobře poslouží také dětská postýlka, u které lze manipulovat s výškou lehací plochy. Přebalovací pulty ale poskytují víc než jen prostor pro očistu dítěte. Nabízejí především úložné prostory pro pleny a potřebné pomůcky.
Pro jeho umístění je ideální koupelna, kde je po ruce zdroj vody. Nejčastěji má však stanoviště v dětském pokoji. Před nákupem si promyslete, jaká velikost přebalovacího pultu by byla nejvhodnější, a snažte se sladit design s okolním vybavením.
Nabízejí se i celé sestavy obsahující dětskou postýlku, přebalovací pult a komody. Tady je jednotný design již dán.
Skvělým řešením pro malé prostory je pult Nathi od firmy Bybo Design. Je závěsný s vyklápěcí plochou a vhodný do pokoje i do koupelny.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Pravidla dětské postýlky
* existují dva základní rozměry: 120 x 60 cm (pro dítě do 2 let) 140 x 70 cm (pro dítě do 3 let)
* bočnicové příčky mají mít mezi sebou mezery o šířce 4,5 až 7 cm, které dítěti nedovolí prostrčit hlavu
* výška bočnic musí být minimálně 60 cm
* matrace musí přesně zapadnout do postýlky, netolerují se žádné rezervy mezi bočnicemi a matrací
* nejvhodnější je matrace pěnová, tvrdší, co nejvíc prodyšná se snímatelným potahem * postýlka nesmí mít ostré hrany
* šrouby a jiné zpevňující prvky nesmějí vyčnívat
* má-li postýlka podvozek, musí být kolečka vybavena kvalitním brzdovým systémem
Nezávadný dětský nábytek
Dětský nábytek pro děti do tří let musí splňovat požadavky vyhlášky Ministerstva zdravotnictví – nábytek nesmí uvolňovat škodliviny, povrchová úprava musí být omyvatelná, odolná proti oděru a otěru, dětským slinám i zoubkům, materiály musí být zdravotně nezávadné, plasty, textilie a další materiály nesmějí obsahovat uvolňující se barviva, rozpouštědla, lepidla… * velmi nebezpečný je obsah formaldehydu, který při vyšší koncentraci může způsobovat bolesti hlavy a únavu * vhodné jsou barvy na vodní bázi, které snižují emise škodlivin až o 95 % ve srovnání s tradičně používanými barvami na organické bázi * jednou z ochranných známek garantujících nezávadnost materiálů a povrchových laků je „Safety Checked“, vylučuje také možnost zranění dítěte.