Naštěstí jsou designéři dostatečně kreativní, a tak se nemusíme obávat toho, že by takový přístup při zařizování dětského pokoje naše ratolesti v nějakém směru ochudil. Oblíbeným úsporným řešením je patrová postel, ale tím není myšlena palanda z dřevotřísky, kterou si většina z nás pamatuje z dětství, protože z jejích kruhových výstupů tak bolela chodidla...
Do šesti let nepřípustné
Při nákupu dětského nábytku vždy musíme myslet na bezpečnost. U patrových postelí to platí dvojnásob. Zcela zásadní je v tomto směru skutečnost, že žádná patrová postel není bezpečná pro dítě do 6 let, což vyžaduje i příslušná norma ČSN EN 747-1. V předškolním věku je spánek velmi tvrdý s velkým počtem hlubokých stadií, což zvyšuje riziko úrazu. Navíc různé studie a výzkumy dokazují, že až 15 % dětí trpí náměsíčností a pro ty není patrová postel bezpečná vůbec.
Vhodné parametry patrové postele udávají bezpečnostní normy, které kladou důraz na dostatečnou stabilitu konstrukce, vhodné materiály a rozměry. Před samotným nákupem pak můžeme mnoho věcí ohlídat sami, např. šířku příček žebříku, zpracování bezpečnostních zábran (nebezpečné jsou hlavně neukončené kovové trubky) nebo zaoblení rohů.
Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Jen to nejlepší pro vaše děti
Vedle klasických paland, které šetří místo tím, že stejnou podlahovou plochu využívají ke spaní dvě děti, nabízí se řešení v podobě systému, v němž se klasická postel zasunuje pouze částečně pod horní zvýšené lůžko. Výhodou těchto systémů jsou především menší zdravotní rizika. V případě palandy totiž dítě na horní posteli dýchá teplejší a nepříliš čerstvý vzduch (zvláště v případě nižších stropů), dítě na spodním lůžku zase inhaluje vlhkost odváděnou z postele nad ním. Dalším kladem je velká variabilita, která nám dovoluje využít prostor ještě lépe a vždy podle konkrétních potřeb. Výrobci nabízejí mnoho možností jak využít prostor pro vaše děti, ale vybrat byste měli jen tu nejlepší.