S pandemií se však situace začala pozvolna měnit. Během nouzového stavu přešel trh s nemovitostmi do určitého útlumu, a to i navzdory snahám zlepšit podmínky, které přicházely od realitních kanceláří, pronajímatelů i hypotečních společností. Spolu s rozvolněním opatření však zájem o pronájem bytů začal lehce stoupat, ovšem ceny zůstaly o dost nižší než před tím.
Průměrná cena pražských bytů o 60 m2 za poslední dva roky klesla o celých 16 % s tím, že jenom letošní rok má na svědomí 10 %. Nejde však pouze o dopad pandemie jako takové, tedy alespoň ne přímo. Na trh s nemovitostmi se totiž přidaly i byty, které dosud sloužily jako ubytování pro turisty dostupné přes platformy typu Airbnb, a tak se nabídka velmi rozrostla a spolu s ní i konkurence.
Zájem o podnájem je stále výrazně nižší
Navzdory tomu, že lidé mají opravdu z čeho vybírat, do hledání pronájmu se stále příliš nehrnou. Důvodem je z velké části finanční nejistota plynoucí z událostí posledních měsíců. I obraz ideálního nájemníka se v očích pronajímatelů dost změnil. Dříve by to byl nekuřák, který nemá žádného domácího mazlíčka a žije sám. Dnes je pro ně hlavní jedno - zaručená schopnost stabilně platit nájem jak nyní, tak i v budoucnu.
V tomto ohledu se nejlépe daří společně žijícím párům, které výdaje spojené s bydlením platí společně. Případné finanční ztráty jednoho z partnerů obvykle vyváží ten druhý, a tak dovedou být ve svých platbách mnohem spolehlivější. Naopak nejhorší dopad krize zažili studenti, kteří mají ještě teď docela velký problém své bydlení v podnájmu utáhnout.
Na co se připravit, když hledáte podnájem?
V první řadě byste neměli spoléhat na malý zájem. Stále platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele - nebo v tomto případě spíše bydlí. Přestože poptávka výrazně poklesla, úplně nezmizela, a tak není dobré s výběrem bytu příliš dlouho otálet. Kdo přijde po vás, ten může rovnou udělat rezervaci a vy pak budete muset pokračovat s hledáním třeba i několik měsíců.
Pokud hledáte první podnájem, je třeba počítat také s jinými výdaji, než je první nájem. Prvním z nich je kauce neboli vratná záloha. Skládáte ji majiteli bytu, když se k němu stěhujete s tím, že vám ji při vypovězení nájemní smlouvy opět vrátí. Když ale v bytě něco zničíte, náklady na opravu nebo náhradu poškozeného zařízení vám z kauce odečte.
Jestliže navíc sjednáváte podnájem přes realitní kancelář, musíte počítat také s její provizí. Ta většinou tvoří určité procento z prvního nájmu sebo se přímo rovná celé jeho výši. Platbě provize se můžete vyhnout jedině tak, že si byt najdete přímo přes jeho majitele a nikoli přes realitní kancelář.
Vše je třeba promyslet i po stránce financí
Když se první nájemné, kauce a provize sečte, většinou vyšplhá na několik desítek tisíc. Teď je otázka, jak se rozhodnete všechny tyto poplatky uhradit. Ideální je, když máte našetřeno dostatek vlastních prostředků. Jenže někdy nás výše těchto nutných výdajů natolik překvapí, že vám ani vlastní úspory nestačí.
Vhodným řešením by v takovém případě mohlo být sjednání rychlé půjčky bez registru. Ta vám pomůže část těchto nákladů odsunout až na další měsíc, a tak získat čas navíc. Je ale potřeba si vše dobře propočítat, abyste v dalším měsíci měli z čeho zaplatit jak splátku půjčky, tak další nájem. V opačném případě byste se mohli dostat do potíží, ze kterých byste se dostávali velice těžko.