(KOMERČNÍ PREZENTACE)
V cestě k vlastnímu bydlení stojí nejen vysoké ceny nemovitostí, ale také přísnější podmínky hypoték. Nemusí být lehké ji získat. Mnoho mladých lidí o hypotéce i přesto uvažuje, zejména proto, že se chtějí usadit a založit rodinu. Kdy je vhodný čas vzít si hypotéku?
Kdy si vzít hypotéku?
Velkou roli v tom, zda se rozhodnete vzít si hypotéku, hraje úroková sazba. Ta se momentálně nachází u hypoték na bydlení na úrovni zhruba od 2 do 2,5 %. Nemá smysl čekat, zda budou úrokové sazby klesat, čekáním byste mohli strávit i několik let. A za tu dobu už nemusí být nemovitost, kterou jste si vybrali, k dispozici, nebo její cena může ještě více stoupnout. Pokud jste v životní fázi, kdy si chcete nebo potřebujete zajistit zázemí, máte stabilní příjem a ideálně i nějaké úspory, nečekejte a hypotéku si vezměte hned.
Splácet budete i 20 let
Myslete na to, že hypotéku budete splácet několik desítek let. Typicky se hypotéka bere na 20 let. Doporučené maximum České národní banky je 30 let. Na trhu jsou ale i banky, které poskytují hypotéku až na 40 let. Takto dlouhá doba už je ale riziková a delší splatnost s sebou nese i vysokou nejistotu ohledně vaší budoucí situace v oblasti příjmů.
Zafixujte si úrokovou sazbu
Fixace úrokové sazby u hypotéky znamená, že po dobu fixace se dohodnutá úroková sazba nezmění. Běžně se využívá fixace především na 5 let, ale existují varianty od jednoho roku až po 10 let. Nezapomínejte však, že v této době není možné doplatit dlužnou částku nebo přenést úvěr jinam, aniž byste zároveň nemuseli platit sankce. Dle spotřebitelského zákona však máte možnost jednou ročně (každé výročí) splatit až 25 % výše úvěru. Banka CREDITAS nabízí svým klientům často něco navíc, a tak svým klientům umožňuje kdykoliv (i v období fixace) zdarma splatit jakkoliv vysokou částku.
Nevybírejte jen podle úrokové sazby
Při výběru hypotéky hraje důležitou roli úroková sazba. Ta je důležitá z hlediska nákladů na hypotéku. Nicméně v celkové ceně hypotéky se nachází i další poplatky, například za vyřízení a vedení účtu, za pojištění či odhad nemovitosti. Celkovou cenu hypotéky zjistíte podle RPSN, roční procentní sazby nákladů. Právě ta vám řekne, kolik za hypotéku celkově zaplatíte. RPSN je vyjádřena v procentech, musí být u hypotéky uvedená vždy a mezi ní a výší úrokové sazby by neměl být velký rozdíl.
Co když přijdete o příjem?
Mnoho lidí se obává, že v době splácení hypotéky nečekaně ztratí svůj pravidelný příjem. Ať už kvůli nemoci nebo ztrátě zaměstnání. V takovém případě je nejlepší se pojistit proti neschopnosti splácet. Toto pojištění kryje právě takové případy, kdy vlivem nečekané životní situace přijdete o příjem. Pojistit si můžete hned několik situací, mezi nejčastější patří ztráta zaměstnání, nemoc, invalidita či smrt. Počítejte ale také s tím, že pojištění vám pravděpodobně zvýší i splátky hypotéky.