Hornorakouskému studiu pb + p Architekten v čele a architektem Alfredem Barthem se povedlo spojit jednoduchost s kvalitou do jednoho funkčního celku. Investor, jako vášnivý sběratel se slabostí k polovině minulého století, určil směr, jakým se ubíraly myšlenky Bartha při koncipování návrhu tohoto rodinného domu. A již první idea – návrh ve stylu poválečného modernismu v kombinaci s high-tech materiálem – se ukázala jako ta správná. „Ta doba byla taková, limitované prostředky, několik málo použitých materiálů, a to vše v co nejvyšší kvalitě,“ upřesňuje Barth. Celá konstrukce domu se nese v tomto duchu.
V přízemí se skrývá nebývale prostorná garáž, přičemž všechny obytné místnosti jsou vsazeny do patra. Kombinace masivního dřeva a kovových obkladů v interiéru korespondují jednak s požadovaným architektonickým stylem, tak se zavěšenou provětrávanou fasádou v exteriéru. Tu tvoří vodorovné obložení z PREFA profilu s vlnou, tzv. Profilwelle, z přírodního hliníku. Všechny použité materiály jsou bezúdržbové, plně recyklovatelné a dosahují životnosti mnoha desítek let. Industriální vzhled a trvale udržitelná kvalita dokonale zapadá do rušné a zahuštěné předměstské oblasti Lince.
Vzácná nezávislost
Alfred Barth nechtěl vytvořit objekt, který bude provokovat, to není jeho styl. Přesto zastává názor, že je potřebné, aby architektura nestála na jednom místě a aby nad ní lidé přemýšleli.
„Ačkoli je v příměstské oblasti Lince spousta menších, půvabných budov, je nemožné je všechny zachovat. Okolí se bude tak či tak vyvíjet a menší objekty budou ustupovat větším. Sekvence by proto měla být následující: nejprve kompozice do okolního prostředí a následně nezávislá integrace sebe sama. Nové pojetí obytného prostoru, který zaujme nejvýše na druhý pohled, nám pomůže vypořádat se s neustále rostoucí poptávkou po nové výstavbě v již zabydlených oblastech,“ upřesňuje Alfred Barth, který v architektonické kanceláři pb + p Architekten pracuje od svých studií a tuto svou pracovní metodu mohl implementovat ihned od začátku.
Zdůrazňuje, že jejich kancelář má flexibilní přístup a styl. Proto nepřikládají velký význam okouzlujícímu vzhledu nebo velké sebepropagaci. Mnohem důležitější pro ně je, že se o jejich referencích hovoří a že neupadají do šedého průměru.
Adolf Barth se narodil v Hausrucku, pohoří v podhůří Alp, a navštěvoval vyšší technickou školu v Hallstattu. Zde se naučil mnoho věcí, které později zúročil. Po krátkých exkurzích v oblasti nábytkářského průmyslu a pozemního stavitelství studoval architekturu na univerzitě umění v Linci. Již tehdy na něj působilo více různých architektonických proudů. Nikdy se nevydal jedním směrem – což se plně zrcadlí v jeho práci. Barth si klade za cíl „reagovat na místa.“
Díky tomu jsou jeho realizace tak zajímavé a netradiční. „Každá práce má svá pravidla a limity, je ale na jedinci, kam až je zvládne posouvat. A toto je ta vzrušující část,“ zdůrazňuje Barth profesní přesvědčení. Je velmi nadšený svou mnohostrannou prací, protože může být kreativní jak při plánování zimní zahrady, tak komerčního objektu.
Kvalitní práci na objektu odvedla firma Innocente. „Hliníková fasáda použitá na tomto objektu je dobře tvárná, práce však musela být přesná, aby jednotlivé díly těsně a bezproblémově navazovaly“ popisuje Martin Affenzeller, který která s materiály PREFA pracuje již řadu let.
O projektu: |
Země: Rakousko Objekt, místo: rodinný dům, Leonding Typ stavby: novostavba Architekti: pb + p Architekten Patzelt Barth + Partner zt-GmbH Realizace: Innocente Ges.m.b.H. Typ fasády: PREFA Profilwelle Barva fasády: přírodní hliník |