Dům je situován ve stavebně rozvíjející se lokalitě v těsné blízkosti několika historických staveb. Klient si přál bezbariérový rodinný dům, který by byl přizpůsoben svažitému terénu, souzněl se stávající výstavbou v bezprostředním okolí a byl orientován do rozlehlé zahrady směřující do údolí.
Železobetonová konstrukce domu s předsazenou fasádou z obkladových pásků je vsazena do úbočí kopce a na pozemku byla umístěna tak, aby zabírala co nejmenší plochu a zahrada zůstala co největší. Zatímco z ulice se dům jeví jako jednopodlažní a víceméně uzavřený, rozšířená dvoupodlažní konstrukce se otevírá do zahrady díky velkorysému prosklení v celé výšce místností, které vytváří plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem. Střecha s různými přesahujícími prvky a balkón v horním podlaží propojují dům a garáž v jediný celek. Jejich linie zvýrazňují podlouhlý charakter stavby, který je podpořen i použitím horizontálně umístěných obkladových pásků cihel.
Diskrétní zóny i otevřené prostory s panoramatickými výhledy
Do domu se vstupuje zastřešeným prostorem mezi domem a garáží v horním podlaží, ze strany orientované do svahu. Jak ve venkovním vstupním prostoru, tak v krytém zádveří je pohled příchozího ihned nasměrován do velké zahrady. Horní podlaží, situované na úrovni ulice, nabízí soukromé prostory k odpočinku. Ložnice, šatny i koupelny jsou uspořádány funkčním způsobem a všechny mají výhled do zahrady díky velkoplošnému prosklení od podlahy až ke stropu systémy s panoramatickým designem Schüco ASS 77 PD.SI. Ze všech místností pak lze přímo vyjít ven přes přilehlý balkón, který vede podél domu téměř po celé jeho šířce.
Prosklené posuvné systémy v plné výšce pokojů vytvářejí jakousi podélnou vizuální osu, propojující všechny místnosti v řadě. Po jednoramenném schodišti lze sestoupit do společné obytné zóny na dolním podlaží, která sestává z velkého obývacího pokoje a jídelny, otevřené kuchyně, krbu a knihovny.
Vnější zeď domu na straně orientované do ulice přechází v dolním podlaží v bíle omítnutou zadní stěnu společného obytného prostoru, je oživena výtvarným dílem a vytváří pozadí pro samonosné schodiště. Místnosti domu za touto zdí jsou pak zcela zapuštěny do země. S otevřeným společným obytným prostorem je přímo propojena další zóna nabízející o trochu více soukromí, kde je knihovna, místnost ke sledování televize a pracovna, přičemž krb ve zdi může být využíván z obou stran. Další uzavřenější místnosti jsou pak přímo propojeny s kuchyní, například technické zázemí a ložnice pro hosty a pro děti, které mají rovněž výhled do zahrady díky velkorysému prosklení.
Interiér je osvětlován zvenčí i večer
Maximální světelnosti bylo dosaženo prosklenými prvky sahajícími od podlahy až ke stropu, přičemž podlahové i stropní profily jsou skryty, takže bariéry mezi interiérem a exteriérem jsou vizuálně i prostorově odstraněny. Do místností může volně proudit denní světlo, přičemž přesahující střecha a konzolové balkóny zajišťují konstrukční stínění před sluncem a mění světelnou úroveň interiéru. Světlíkem ve střeše pak dopadá světlo na schodiště a zadní stěnu a prostupuje až dolů do společného obytného prostoru.
Úroveň a intenzitu transparentnosti lze regulovat podle potřeby. Ochranu před sluncem zajišťují kromě externích stínících prvků také lehké bílé závěsy, které jsou umístěny před sklem z jeho vnitřní strany a působí jako difúzní filtr. Dojem přirozeného světla lze pak znovu navodit i večer prostřednictvím umělého osvětlení ve spojení s prosklenou fasádou a světly vsazenými do podlahy, které osvětlují dům zvnějšku.
Skryté profily systémů Schüco s trojitým izolačním zasklením přispívají k tepelnému komfortu
Pro veškeré prosklené plochy byly navrženy hliníkové systémy Schüco s flexibilními možnostmi otevírání. Posuvný systém Schüco ASS 77 PD.SI byl použit ve vysoce izolované variantě s trojitým izolačním zasklením. Stropní a podlahové profily těchto 2,95 metru vysokých jednotek byly osazeny tak, aby byly skryty, takže viditelné zůstávají pouze tenké středové sloupky a vertikální profily posuvných jednotek. Vznikly tak velké průhledné plochy fasády bez viditelných vodorovných rámů, členěné jen několika velice úzkými svislými konstrukčními prvky.
Jednotky o délce 7,98 m, 2,70 m a 5,35 m jsou instalovány po celé šíři přízemí podél balkónu. Na dolním podlaží, z něhož je přístup na zahradu a postranní terasu, činí celková délka prosklení 32,5 m – rozděleno je do pěti prvků různé šíře. Pro dosažení optimálního uživatelského komfortu byly posuvné systémy opatřeny motorovým pohonem, který umožňuje bezdotykové otvírání a zavírání.
Energeticky úsporný dům má podlahové vytápění s funkcí letního chlazení
Udržitelný energetický koncept je založen na kvalitně izolovaném obvodovém plášti, sestávajícím z nosného zdiva, izolace z minerální vlny, odvětrávané dutiny a z obkladového pásku. Do rozpočtu byl zahrnut zisk solárního tepla v chladnějších měsících dosahovaný díky prosklení. Stínění před sluncem v teplejších měsících zajišťují některé konstrukční prvky, zejména balkón a různé přesahující části, a stejně tak vnitřní a venkovní sluneční clony. Čerstvý vzduch je do obytných prostor přiváděn formou ventilace, zatímco odchozí vzduch je automaticky odsáván z přilehlých místností, například koupelny.
Stěžejním prvkem technologie energeticky úsporného domu je podlahové vytápění s funkcí letního chlazení, které k vytápění využívá podzemní tepelné čerpadlo. Přirozenou podporou tohoto topného systému je pak vytápění solární, jakož i střešní fotovoltaika se solárními akumulačními panely.
Detaily projektu |
Název projektu: Rodinný dům v jižním Německu Architekt: Harter + Kanzler & Partner Freie Architekten BDA - PartG mbB, Freiburg - www.harter-kanzler.de Vedoucí projektu: Claudia Heers Stavbyvedoucí: Willi Vollmer Zhotovitel kovových konstrukcí: Haser Metallbau GmbH, Haslach im Kinzigtal Dokončení: březen 2018 Systémy Schüco použité v projektu Posuvné systémy Schüco ASS 77 PD.SI Devět systémových jednotek v délkách od 3,92 m do 11,6 m; výška jednotek 2,95 m Specifické funkce: Motorový pohon pro posuvné systémy |
Foto: Olaf Herzog