Štípání dřeva sekerou je radost, ovšem jenom chvíli, dokud se neozvou záda. Citelné je to hlavně u větších polen a těžkých štípacích seker. Zato se štípačkou jde práce jinak od ruky a vaše záda zůstanou v klidu a pohodě. Stačí jen přistrkovat polínka a ta naštípaná shazovat dolů, třeba do připraveného koše.
Já sám štípačku nemám, takže si každý rok užívám kalače, až to hezké není, proto i pro mě bylo testování štípačky Levita z Mountfieldu premiérou.
Trocha teorie
Štípačky se obecně dělí na vertikální a horizontální. Dalším kritériem je hmotnost, kterou je ostří štípačky tlačeno na štípané poleno, od 4 tun do 12 tun. Horizontální štípačky jsou obvykle dimenzovány pro štípání menších a kratších polen, kdežto vertikální stroje zvládnou i metrová polena o velkých průměrech.
Popis štípačky
Levita 4t je malý, ale robustní stroj, o čemž svědčí i její hmotnost něco přes 40 kg. Pro práci se štípačkou vám bude stačit napájení z běžné zásuvky 240 V (větší vertikální štípače vyžadují zásuvku 400 V). Jde o stolní štípačku, to znamená, že je třeba ji postavit na stůl, aby byla zajištěna příjemná pracovní výška a vy jste se nemuseli při štípání hrbit. Štípačka Levita 4t se skládá z robustního kovového těla opatřeného vodicími ližinami, do kterých se usazuje poleno, elektromotoru, stacionárního štípacího ostří, hydrauliky a ovládacích prvků.
Průběh testu
Pro umístění štípačky jsem použil starý menší stůl z kůlny a štípačku na něj usadil. Hmotnost 40 kg jsem zvládl sám (a to jsem byl v posilovně jen jednou v životě a ještě omylem), ale ve dvou ji usadíte na stůl poměrně snadno. Manipulaci umožňují dvě kola, po kterých štípačku snadno odtransportujete na místo určení. Pak už stačilo štípačku připojit do zásuvky a mohl jsem se pustit do práce.
Pro stroje typu štípačka je důležité zajištění bezpečnosti, aby nedošlo k fatálnímu úrazu. To je u Levity zajištěno tím, že musíte jednou rukou stisknout tlačítko a druhou páčku, jinak se stroj nerozjede. To zaručuje, že máte při pohybu polena proti ostří obě ruce mimo řeznou dráhu stroje a nemůžete přijít k úrazu, i kdybyste chtěli. Nejprve musíte do ližin vložit poleno a pak jednou rukou stisknout tlačítko na levém čele štípačky a druhou rukou pohnout páčkou pod krytem vpředu na boku. Tím se spustí elektromotor, který pomocí pístu a hydraulického oleje tlačí poleno proti ostří štípacího nástroje, dokud se poleno nerozpůlí.
Zkouška poleny
Nejprve jsem testoval štípání polen ze smrku, borovice, břízy, akátu a buku. Štípačka zvládla všechny druhy dřeva s přehledem, a to i borovici, jejíž pokroucená vlákna prorostlá suky dokážou zastavit i ránu obřím kalačem. Štípačka všechna testovaná polena rozpůlila bez problémů, a to jsem zkoušel i mnohem větší průměry, než bylo předepsáno v návodu. Nakonec jsem zašel ještě dál a dal jsem štípačce „pokouřit“ švestkovým pařezem, na který se ruční sekyra opravdu nechytá. Menší pařez štípačce neodolal a povolil, na větší byly pochopitelně čtyři tuny málo.
Dojem ze štípačky
Levita 4t je stroj určený pro chaty, chalupy a domy, kde není dřevo převažujícím zdrojem tepla. Je ideální pro rodinné domy, kde si během zimy rádi přitopí v krbových kamnech nebo pro víkendové provozy na chatách a chalupách. Práce se štípačkou je opravdu příjemná a půlky polen od ostří odskakují až překvapivě rychle. Přiznám se, že jsem docela zíral, jakým tempem se vedle stolu kupila hromada naštípaného dřeva. Práce se štípačkou Levita se dá vnímat jako vysloveně relaxační činnost, kdy na čerstvém vzduchu jen přidáváte polena a naštípaná je vozíte do kůlny. Za víkend tak snadno naplníte dřevník. Zkrátka radost štípat dřevo bez bolavých zad a svalové horečky!
VIDEO:
Připravila redakce časopisu Rodinný dům ve spolupráci se společností Mountfield.